The Killing of a Sacred Deer

plakat - Zabicie świętego jelenia (2017)

recenzje Redakcji

(1)
  • Póki Grek trzyma się formuły onirycznego dreszczowca, utwór rozkwita, a sensy mnożą się bez udziału reżyserskiego kilofa. Kiedy jednak zdradza swoje prawdziwe intencje, a tytuł staje się oczywistym nawiązaniem do historii króla Agamemnona i jego córki Ifigenii, film nagle traci impet, zamienia się w serię narracyjno-estetycznych banałów. Bohaterowie wykładają kawę na ławę, całość wędruje w rejony "sztuki szacownej", w której nie ma już miejsca ani na dreszcze, ani na śmiech. czytaj dalej

zdaniem społeczności pomocna w: 68%

recenzje Użytkowników

(2)
  • "Zabicie świętego jelenia" zdaje się dosyć mocno osiadać w tradycji antycznej. Nawiązuje do Eurypidesowskiej tragedii – "Ifigenia w Taurydzie", a przy okazji koresponduje z wielkim dziełem Arystotelesa – "Poetyką". Lanthimos traktuje jednak oba te utwory bardzo niekonsekwentnie i wybiórczo, sklepia z nich fragmenty i próbuje traktować, jako koherentną całość. czytaj dalej

zdaniem społeczności pomocna w: 71%
  • "Zabicie świętego jelenia" to najbardziej klasyczny pod względem ram gatunkowych film Lanthimosa, tym samym najbardziej przystępny narracyjnie, bo oparty na prostym koncepcie wyjściowym. Warto jednak pamiętać, że to nadal kino w pełni autorskie, zrodzone z tradycji Greckiej Nowej Fali, więc nie idące na kompromisy i unikające subtelności, a ponadto podszyte mocno surreliastycznymi dialogami i czarnym humorem. Nie jest to zatem produkcja dla wszystkich, ale gatunkowe "shockery" podporządkowane zostają tu konwencji i wykorzystane znacznie bardziej świadomie, niż poprzednio. czytaj dalej

zdaniem społeczności pomocna w: 63%