PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=493267}

Zaróbmy jeszcze więcej

Let's Make Money
6,7 753
oceny
6,7 10 1 753
Zaróbmy jeszcze więcej
powrót do forum filmu Zaróbmy jeszcze więcej

film jest nieznośny. nudny, bez potrzebnego tak bardzo komentarza z offu. wątki nie sa połączone, zero krytycyzmu wobec wypowiedzi bohaterów, strasznie się zawiodłam

ocenił(a) film na 3
joshlymanfan

o, literówka - Koszmarnie słaby film :)

ocenił(a) film na 8
joshlymanfan

Zupełnie się nie zgadzam! Bardzo ciekawy film! A najciekawszy był fragment z economic hit manem :)

Reżyser “Zaróbmy jeszcze więcej” wykładowca m.in. ekonomii na jednym z Austriackich uniwersytetów ciekawie przedstawia problem obiegu pieniądza na świecie. Rozmowy z ludźmi zarządzającymi funduszami inwestycyjnymi, dygnitarzami odpowiedzialnymi za przyjmowanie pomocy międzynarodowej i zwykłymi pracownikami nurtują. Najbardziej szokują warunki pracy ludzi w najbiedniejszych krajach, niesamowite marnotrawienie pieniędzy odbywające się kosztem środowiska naturalnego oraz sposoby w jakie wiele gospodarek zostało zmuszonych do wyprzedaży swoich zasobów: ropy, rud metali itp. po minimalnych cenach Stanom Zjednoczonym. W niektórych recenzjach zwrócono uwagę, że film jest nierówny, chaotyczny. Akcja skacze z jednego miejsca globu w zupełnie inne. Są długie momenty bez dialogu. Ale moim zdaniem ten zabieg oddaje tylko charakter międzynarodowych podróży pieniędzy z naszych kont bankowych. Zastanawialiście się kiedyś w jaki sposób banki zapewniają swoim klientom kilkuprocentowy zysk. W tym filmie znajdziecie częściową odpowiedź na to pytanie. Jest też fragment o ryzyku w zarządzaniu pieniędzmi. Osoby odpowiedzialne za obsługę funduszy hedgingowych w naturalny sposób są zachęcane do zwiększania ryzyka związanego z kolejnymi inwestycjami. Dzięki temu wielokrotnie zwiększają swoje zyski ponosząc jednocześnie częściową lub minimalną odpowiedzialność za powierzone im pieniądze. Przecież w przypadku krachu państwo czyli pozostali obywatele chętnie dołożą do upadających firm (miejsca pracy) czy innych dużych inwestycji… Najciekawsza w filmie jest żonglerka liczbami. 11, 5 biliona dolarów to suma jaką dysponują trusty finansowe, których udziałowców nie można zidentyfikować na drodze standardowych procedur. Pieniądze te są nieopodatkowane. Gdyby obłożyć je podatkiem 30% i zakładać 7% roczny zysk państwa inkasowałyby 350 mld dolarów rocznie. Pieniądze te mogłyby zostać wydane na edukacje, opiekę społeczną itp. Spawacz w Indiach zarabia 200 euro miesięcznie, inżynier 2500 euro czyli mniej więcej tyle ile zarabiałby spawacz w zachodnim kraju Unii Europejskiej. Na wybrzeżach Hiszpanii powstało 3 miliony domów, które aktualnie stoją puste. Służą za inwestycje zagranicznym inwestorom. Wokół nich powstało ok. 800 pól golfowych tylko dlatego, że zwiększają wartość nieruchomości. Ponieważ te rejony cechuje bardzo suchy wręcz pustynny klimat pola są stale nawadniane. Ilość wody zużywanej w ten sposób wystarczyłaby dla 16 milionowego miasta.

Erwin Wagenhofer nie uniknął uogólnień. Nie wszystko jest przedstawione w filmie, co bardzo dobrze wychwycili paneliści debaty, która odbyła się po projekcji. Rednacz polskiego wydania „The Wall Street Journal” Marcin Piasecki stwierdził, że film bardzo wiele istotnych kwestii pomija. Przedstawia tylko jedną stronę medalu. Dla przykładu posłużył się sytuacją w Indiach gdzie poziom życia znacząco się polepszył. Mimo, że wciąż istnieją regiony gdzie ludzie mieszkają w prowizorycznych domach z blachy falistej (podobne do tych ze Slumdog. Milioner z ulicy / Slumdog Millionaire ) i wprost na ulicy, ogólna sytuacja polepszyła się w porównaniu do stanu sprzed kilkunastu/kilkudziesięciu lat. Powstały nowoczesne miasta a wraz z nimi klasa średnia, która żyje na poziomie zbliżonym do krajów zachodu. Potwierdziła to pani Dominika Wielowieyska z gazety wybiórczej ;) powołując się na relację znajomej, która po długiej przerwie niedawno ponownie odwiedziła ten kraj. Prowadzący debatę Jacek Żakowski z Polityki zapytał jak zmienić tą sytuację. Jak sprawić aby globalizacja była trochę bardziej sprawiedliwa, w jaki sposób ustrzec się kolejnych globalnych kryzysów? Da się?

http://kinomania.wordpress.com/2009/05/22/lets-make-money/

ocenił(a) film na 7
dziarski

Ja tylko nie zrozumiałem, w jaki sposób inwestor zarabiają na budowaniu mieszkań, pól golfowych i zużyciu wody na te pola, skoro wszystko to stoi puste...

ocenił(a) film na 8
tygrum

Ponieważ te budynki traktowane są jak inwestycje z zamiarem odsprzedaży ze sporym zyskiem. Stoją puste ale część z nich "zarabia" i widocznie inwestorowi ta wykupiona część wystarcza...

ocenił(a) film na 7
dziarski

Teraz jak to przemyślałem, mam nieco inną teorię.. Włożona suma dolarów, powiedzmy X, w budowę osiedla, koło pola golfowego (które podwyższa wartość nieruchomości) daje sumę np 2Xmierzoną wyceną nieruchomości. czyli, teoretycznie, inwestor podwoił swój kapitał. Praktycznie jednak, mieszkania są coś warte wtedy, gdy ktoś je kupi, lub wynajmie...
W praktyce więc inwestor stracił swoje pieniądze..
No i z takich , między innymi działań, mamy dzisiejszy kryzys...

ocenił(a) film na 7
tygrum

I jeszcze to marnotrawstwo wody ;/ To samo z polem bawełny... Najgorsze jest marnowanie rzeczy bezcennych, nieodnawialnych zasobów natury. Ludzie w pogoni za pieniądzem naprawdę tracą wyobraźnię.

tygrum

Dźwignia. Banki mogą pożyczyć pieniądze których nie mają bo mają przywilej emisji pieniądza kredytowego. Dźwignia ta daje dziesięciokrotność emisji realnego pieniądza, więc bank ma realne pieniądze jako nasze lokaty (rezerwa cząstkowa) i może emitować 10x tyle kredytów. Puste osiedle też ma księgową wartość (ekwiwalent lokaty)i nie musi się konfrontować z realnymi klientami na rynku. Jest? Jest! Ma wartość? Ma! No to dawaj emisję kredytową 10x pod te osiedla!

ocenił(a) film na 10
joshlymanfan

"zero krytycyzmu wobec wypowiedzi bohaterów" To jest dokument .. Dokument opisuje. Dał szansę wypowiedzenia się obu stroną. Nie krytykował osób po prostu krytykował skutki tego działania. Każdy człowiek w tym uczestniczy pośrednio.

ocenił(a) film na 9
joshlymanfan

A co Cie tak znużyło?
Dla mnie doskonały i niezwykle poruszający. Dziwne, że takie filmy można zobaczyć dopiero po północy...

ocenił(a) film na 8
joshlymanfan

Świetny dokument.

joshlymanfan

Film ten wymaga myślenia w trakcie oglądania:)

ocenił(a) film na 9
joshlymanfan

I tu błąd,ale dla uspokojenia ONI i tak rozpieprzą środowisko naturalne i wygrzebią wszelkimi możliwymi metodami z ZIEMI wszystko,co da się sprzedać i upłynnić,taki jest Cel ,płacić będą przyszłe pokolenia oraz dzieci,o ile zdążą .

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones