PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=11978}
7,3 14 906
ocen
7,3 10 1 14906
6,3 7
ocen krytyków
Zdążyć przed północą
powrót do forum filmu Zdążyć przed północą

To bodaj najbardziej niedoceniony film amerykański lat 80 - genialne dialogi, super aktorstwo w głównych i drugoplanowych rolach, znakomity humor, świetna reżyseria, bardzo fajna muzyka. Niefortunna była data premiery w tym samym okresie, co pod pewnymi względami podobny "Rain Man", który zdominował box-office, i przez to film nie tak znany, jak być powinien.

ocenił(a) film na 10
marcc1

Jeden z najprzyjemniejszych filmów jakie obejrzałem w swoim życiu.

ocenił(a) film na 6
marcc1

Bez przesady. Nie dewaluujmy pojęcia "arcydzieło". Film jest dobrze zrobiony i zagrany, dostarcza przyjemnej rozrywki, ale nic ponadto. Do historii kina nie przejdzie.

ocenił(a) film na 10
rpm100

totalnie się nie zgadzam, dialogi w tym filmie są zabójczo błyskotliwe, wybitne, reżysersko i aktorsko to też świetna robota (De Niro nigdy nie był lepszy w komedii, a Grodin jest rewelacyjny, a i tak szoł kradnie John Ashton jako Marvin) - powszechna opinia jest taka, że film jest bardzo niedoceniony (wystarczy wpisać na google "midnight run underrated")

ocenił(a) film na 6
marcc1

Być może rzeczywiście jest to najlepszy komediowy występ De Niro. Nie wiem, bo większość komedii z jego udziałem budziła we mnie uczucie zażenowania tym, że taki aktor rozmienia się na drobne w takich bzdetach i wyłączałem je najdalej po dwóch kwadransach. Tak czy owak jest to tylko porządnie zagrana rola, a nie Kreacja Aktorska, za którą dostaje się nagrody na festiwalach i o której dyskutuje się w szkołach filmowych. Na liście największych osiągnięć De Niro też jej raczej nikt nie wymieni.

Błyskotliwymi dialogami odznaczają się tysiące filmów, od ekranizacji sztuk Tennessee Williamsa po dokonania braci Coen i Tarantino. Film to sztuka audio-wizualna (z naciskiem na ten drugi element) i o jego randze decydują jednak inne kryteria niż dialogi. A pod względem realizacyjnym "Zdążyć przed północą" niczym szczególnym się nie wyróżnia – ot, solidne rzemiosło, na poziomie "Mistrz kierownicy ucieka".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones