Film

Land of the Pharaohs

1955 1 godz. 45 min.
6,6 323
oceny
6,6 10 323
260
chce zobaczyć
{"id":"39933","linkUrl":"/film/Ziemia+faraon%C3%B3w-1955-39933","alt":"Ziemia faraonów","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/99/33/39933/6914765.2.jpg"}
Po powrocie z kolejnej zwycięskiej wyprawy wojennej faraon Cheops postanawia zbudować grobowiec, w którym miałby zostać pochowany wraz ze zgromadzonymi skarbami. Więcej Mniej
{"linkA":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeB"}

Przez lata wojny faraon Cheops (Jack Hawkins) zgromadził fortunę w złocie i klejnotach. Jego intencją jest, aby wszystkie jego bogactwa pochowano wraz z nim w grobowcu. Jedynym jego zmartwieniem są złodzieje grobów, więc zleca niedawno nabytemu niewolnikowi, Vashtarowi (James Robertson Justice) - który jest zarazem architektem -Przez lata wojny faraon Cheops (Jack Hawkins) zgromadził fortunę w złocie i klejnotach. Jego intencją jest, aby wszystkie jego bogactwa pochowano wraz z nim w grobowcu. Jedynym jego zmartwieniem są złodzieje grobów, więc zleca niedawno nabytemu niewolnikowi, Vashtarowi (James Robertson Justice) - który jest zarazem architektem - zaprojektowanie i zbudowanie w środku piramidy, skarbca, który ma być nie do sforsowania. Tymczasem, młoda i atrakcyjna kobieta z Cypru, Nellifer (Joan Collins), zostaje wysłana do Egiptu jako wyraz uznania dla władcy i wkrótce zostaje jego drugą żoną. Kiedy widzi, jaki skarb posiada faraon, nie może oprzeć się pokusie uzyskania jego części tylko dla siebie.

boxoffice
$1 500 000 w USA
budżet
$2 900 000
studio
Continental Company
data produkcji
1955
tytuł oryg.
Land of the Pharaohs
inne tytuły
Ziemia faraonów Polska
Howard Hawks' Land of the Pharaohs (pełny tytuł) USA
Land of the Pharaohs Kanada
Howard Hawks' Land of the Pharaohs (pełny tytuł) USA
Land of the Pharaohs (pełny tytuł) USA
Więcej...
Akcja filmu dzieje się za czasów Starego Państwa i przez cały film widzimy udomowione wielbłądy. Wielbłądy zostały udomowione na terenie Egiptu dopiero pod koniec Nowego Państwa, czyli jakieś 2000 lat później.
W scenie otwierającej film, faraon jest opisywany jako potomek boga słońca Amona. Ale w czasach Starego Państwa bogiem słońca był Ra.
Gdy faraon dowiaduje się o śmierci Naila mówi, że wybierze się do Luksoru. W tamtych czasach miasto Luksor nazywało się Teby.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Alexis 2900 p.n.e.

  Vuzz ocenił(a) film na 8

  Z prawdziwą, a nawet prawdopodobną historią starożytną film Hawksa ma niewiele wspólnego, lecz są przynajmniej dwa powody, dla których warto go zobaczyć. Pierwszy to monumentalizm. Dekoracje są gigantyczne, nie żałowano pieniędzy ani na fantazyjne kostiumy (chyba zbyt fantazyjne jak na ówczesne ... więcej

 • Film z rozmachem, ekstra widowisko, a zakończenie... rewelacyjne!

  2
  • dobry

   cesare_10 ocenił(a) film na 7

   choć tego typu ogromne produkcje historyczne łatwo się starzeją. Joan Collins robi wrażenie.

   1
   • Pomimo wielkich błędów historycznych film wypada rewelacyjnie jako epickie widowisko historyczne. Rozmachem dorównuje innym produkcjom tego gatunku lat 50. i ma dość dobre zakończenie. Szkoda, że jest bardzo słabo znany w Polsce.

   • Dobry film

    użytkownik usunięty

    Nakrecony co prawda w stylu lat 50tych, czyli tandeta i cepelia, ale dobre aktorstwo i ciekawa historia wciagaja.