PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=666061}
5,9 246
ocen
5,9 10 1 246
Znikające fale
powrót do forum filmu Znikające fale

Carruth ciągle dzierży palmę pierwszeństwa, ale pani litwinka depcze mu po piętach. Film może nie tak skomplikowany jak Primer czy enigmatyczny jak Upstream Color, ale mimo wszystko nieźle potrafi uderzyć. Podobnie jak Upstream Color fabuła nie jest najważniejsza, chodzi o odbiór emocjonalny, chłonięcie wizualii (które notabene są fantastyczne) i nieco post-rockowej muzyki, która o dziwo genialnie współgra z obrazem. Element sci-fi jest tutaj dość umowny - jeden z naukowców pod okiem innych badaczy przeprowadza eksperyment, w którym przy pomocy receptorów neurotycznych (my guess) próbuje on połączyć się w jakikolwiek sposób z kobietą w śpiączce. Takie eksperymenty to pewnie żadna nowość nawet i dzisiaj, może tylko nie dysponujemy odpowiednim sprzętem by tego dokonać w takim stopniu jak na filmie, a może zwyczajcie jest to niemożliwe - przedstawianie nawet nierealnego uniwersum w filmie sci-fi nigdy mnie nie raziło.

Wydaje się, że współczesny boom na mainstreamowie filmy science-fiction otwiera furtkę niezależnym twórcom, którzy może wcześniej bali się kręcić filmy tego gatunku. To bardzo dobra rzecz.

Kino postrzegane jako sztuka nie zginie, jeśli będzie zmierzało w strony wytyczane przez Only god forgives, Beyond the black rainbow, Upstream Color, Rambler czy właśnie Vanishing Waves. To przez te filmy ostatnio oglądam więcej nowości :)

Moondog

Nabrałem jeszcze większej ochoty na ten film po przeczytaniu Twojego tekstu, tylko muszę czekać na napisy niestety..
Z wymienionych obejrzę Upstream Color, jeszcze nie widziałem..

ironeus

Serdecznie polecam, jak dla mnie uczta, chociaż zdecydowanie film nie dla wszystkich.

ocenił(a) film na 8
Moondog

Ciekawa wypowiedź. Tym bardziej, że wymieniłeś "Tylko bóg wybacza", który jest dziełem genialnym jak dla mnie. Ale już "Znikające fale" podobały mi się znacznie mniej. I nie do końca zgadzam się z tym, że w tym filmie ładunek emocjonalny jest ważniejszy niż fabuła. Tzn. uważam, że film jest zbyt skomplikowany i naładowany nomenklaturą medyczno-scifi'owską, żeby nie chodziło o fabułę. A tej nie do końca zrozumiałem. Widzę to tak - (SPOILERY) sfrustrowany, znudzony, wypalony naukowiec zgadza się zostać częścią nowego, pionierskiego eksperymentu. Dostając się do świadomości dziewczyny, urządza sobie w niej swój plac zabaw. Fałszuje wyniki, kłamie, przemilcza fakty w imię dostania nowego dreszczu emocji. Doprowadza to do porażki eksperymentu, pogłębienia własnej apatii a nawet do śmierci "badanej" dziewczyny.

Tylko jaki jest morał? Puenta? Żyjmy w rzeczywistości? Nie izolujmy się od otaczającego świata? Nie uciekajmy w rejony gdzie rzeczywistość miesza się z fikcją? Nie bawmy się w bogów eksperymentami, gdzie zagrożone jest życie ludzkie? A może w ogóle nie ma morału? Może to miała być konkretna historia konkretnych bohaterów i nie można jej odnieść do szerszego społeczeństwa (nie sądzę, żeby tak było, ale istnieje ta możliwość)?

I jeszcze jedno - jaka jest rola Aurory w tym wszystkim? Czy choć była w śpiączce, była świadoma tego co się dzieje w jej głowie? Czy uczestniczyła w "zabawach" głównego bohatera? Czy on raczej wdarł się w jej świadomość, umeblowaną jej własnymi wspomnieniami i wykorzystał dane mu elementy do eksploracji siebie samego?

Makupiecki

Myślę, że ani jedno ani drugie podejście nie jest złe, ja osobiście zdecydowanie odrzucam fabułę w filmach, stawiając narracje i wrażenia estetyczne nią wywoływane na piedestale. Wiadomo, że jedno od drugiego nigdy w pełni nie ucieknie, chyba, że jest to jakiś poroniony film strukturalny :) Do reszty odniosę się później.

Moondog

Czy znane Ci są jeszcze jakieś filmy podobne do Pod skórą i Za czarną tęczą? Mam na myśli hipnotyzującą muzykę i zdjęcia.

mojem

http://letterboxd.com/frippotronic/list/orgon-cinema-from-fourth-dimension-chakr a/ sporo filmów w tym guście zamieściłem na tej liście.

Moondog

Ogromne dzięki. Imponujący zestaw, lecz przekraczający znacznie moje zainteresowania i wiedzę. Potrzebuję pewniaki.

mojem

Z ostatnich lat zobacz sobie np Upstream Color, filmy duetu Cattet i Forzani, nawet ostatnie filmy Refna, Holy Motors

Moondog

Ubóstwiam Refna, ale zdecydowanie te stare. Holy Motors - czad. Sprawdzę ten włoski duet. Dzięki.

Moondog

Jeszcze takie pytanie: te filmy są do zdobycia w sieci czy umieszczałeś je pomijając to kryterium?

mojem

Wszystko jest do zdobycia w sieci, brachu.

Moondog

Super :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones