PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=760272}

mother!

Mother!
6,2 72 201
ocen
6,2 10 1 72201
5,6 40
ocen krytyków
mother
powrót do forum filmu mother!

Świetny. NIe każdy zrozumie.

użytkownik usunięty

Znakomity film, naprawdę. Nie byłoby przesadą mówiąc że jest na poziomie Tarkowskiego.
Pisarz to Bóg Ojciec. Żona ( są w związku ) to matka ( ziemia ). Ich syn to Jezus ( jako symbol nowego życia ).
Para która się wprosiła to Adam I Ewa, którzy są stworzeni na wzór i podobieństwo Boga ( który zawiera w sobie wszystko, również matkę ). Są oni odbiciem boskiej świadomości lecz są istotami "zagubionymi" ( zakazany owoc tzn wolna wola który prowadzi do między innymi egoizmu ). Kain I Abel ( ich synowie ) są odbiciem Adama I Ewy, tyle że zagubienie jest pogłębione ( chciwość, samolubność itd ).
Rękopis to biblia. Ludzie podążający za pisarzem to potomkowie Adama I Ewy. Są egoistami, patologia zostaje coraz bardziej pogłębiona. Tego czego nie mogą odnaleźć w sobie, czego jest w nich brak z całych sił próbują odnaleźć w rękopisie ( którego nie rozumieją, nie mogą pojąć miłości bo żyją w egoizmie tzn grzechu ), stąd jeden z nich mówi że przebyli długą drogę ( symbolizm drogi życiowej, szukanie sensu, są oni potrzebujący ) . W swoim egoistycznym szale ranią matkę ziemię, ona krwawi I znosi wszystko, kocha męża bo wie że jest on miłościwy dla swoich dzieci, jest rozdarty w swoim miłosierdziu, ludzie tworzą kościół, czczą nie życie a rękopis. Kobieta z wydawnictwa symbolizuje Kościół Katolicki ( chciwość, mordowanie "niewiernych", chęć kontroli umysłów ).
Można by pisać o tym, nie wstydząc się mówić DZIELE, całymi stronami.
Środowisko ( ogród dookoła domu ) symbolizuje rajski ogród ( lub piekło, co jest zależne od tego jak ludzie traktują Matkę ziemię/siebie nawzajem, ). Dom symbolizuje umysł i jego psychologie ( piwnica = podświadomość, parter = świadomość/świat, piętro to sfera prywatna jak I również gabinet "boskiej świadomości" w którym bóg tworzy z zachowaniem wolnej woli którą daje ludziom.
Nie muszę chyba pisać że kanibalizacja ciała dziecka to ukrzyżowanie Jezusa ( symbol świadomości życia w zgodzie z matką ) I straszliwa egoistyczna interpretacja którą wybrali ludzie, biorą wszystko, niszczą, nie dając nic bezinteresownie w zamian ( co jest kompletną odmiennością tego co bóg chciałby aby czynili ).
Film jest naprawdę głęboki, do zrozumienie go w całości trzeba zrozumieć siebie, naturę, życie, boga, miłość ( prawdziwą MIŁOŚĆ, nie egoistyczne przywiązanie ), wtedy rozumie się również innych.
Nigdy nie pisze komentarzy. Świetny film. Nie dla wszystkich "ludzi" ;) , ale oczywiście wybaczam, nie każdy podążył drogą która uposażyć go mogła w dostateczną wiedzę aby zrozumieć. Miejmy nadzieję że tym razem stworzymy Raj, nie piekło.

Oczywiście to film. Który jest interpretacją I zdaniem/filozofią autora co niekoniecznie czyni go "prawdą objawioną" o czym trzeba pamiętać.. Niemniej zawiera dobre przesłanie I jest bardzo interesujący jeśli ktoś lubi interpretować "głębokie" filmy.

ocenił(a) film na 5

a co jak ktoś zrozumiał, ale i tak uważa film za słaby?

użytkownik usunięty
polacca

Jak ktoś uważa że zrozumiał film ale i tak uważa film za słaby - to znaczy że zrozumiał film ( opierając to zrozumienie o własne ramy pojmowania, co czyni to zrozumienie subiektywnym ), I ocenia film jako "słaby" co również czyni tą ocenę subiektywną.
Są różne filmy i oferują różne doznania. Ja oceniłem film wysoko ponieważ nie wymagałem od niego niczego czego nie oferował. "Rozkodowywanie" go było dla mnie przyjemne, film świetnie zmieniał dynamikę moim zdaniem. Innym zdaniem - czas spędzony z filmem był dla mnie przyjemny, intelektualnie stymulujący.

ocenił(a) film na 5

mi bardzo szybko przyszło zrozumienie symboliki, a nie wiedziałam co i czyje będę oglądać. Mimo to film umęczył mnie straszliwie.
Co to było to żółte coś?

użytkownik usunięty
polacca

Film oglądałem dosyć dawno. Nie przypominam sobie szczegółów, włącznie z żółtym czymś.

ocenił(a) film na 5

bohaterka matka co jakiś czas piła jakiś żółty płyn. Porzuciła picie go jak zaszła w ciążę. Sądzę, że miało to coś symbolizować, natomiast nie jestem w stanie skojarzyć tego z niczym konkretnym.

użytkownik usunięty
polacca

Przypominam sobie że wszyscy pili rożnego rodzaju trunki alkoholowe, szczególnie na samym początku kiedy ich stosunki były pozytywne. Matka przestała pić kiedy zaszłą w ciąże, co byłoby rozsądne. Mógłby to być po prostu alkohol z sokiem.
Oczywiście nie jest wykluczone że mógłby to być element symboliczny. Kosztowanie alkoholu, toasty, kulturalna rozmowa - to symbol dobrych stosunków, przyjaźni, dialogu, ostatnia wieczerza, wino ( niedługo przed ukrzyżowaniem Chrystusa ). Im bardziej wścibscy i aroganccy stali się goście tym mniej ( lub w ogóle ) mieli takich "spotkań" ( symbol upadku moralnego? ). Żona zaszła w ciąże ( z tego co pamiętam ) w momencie w którym jej stosunki z gośćmi były wręcz złe, a "ojciec" wciąż miał optymistyczną wiarę w "plan" zachowania dobrych stosunków z nimi, a dziecko uznał za coś co by je nawet polepszyło.

ocenił(a) film na 5

widać nie pamiętasz. PIła to w samotności, trzymała w łazience. Jednak z tym zrozumieniem filmu nie jest tak dobrze :D Dlatego oceniłam film tylko na średni. Nie wiadomo było co ma udawać symbol a co nie. Żóltego "lekarstwa" nikt nie rozszyfrował.

użytkownik usunięty
polacca

Teraz sobie przypominam. Rzeczywiście był taki motyw.
Film jest tak skonstruowany że możliwa jest dosyć duża wolność interpretacji, ale nie zbyt duża. W tym filmie mało jest symboli "samych w sobie", a więcej alegorii, w sumie cały film to jedna wielka alegoria.
Sceny oparte o emocje i stosunki międzyludzkie ( praktycznie cały film ) są dwojakie, tak samo prawdziwe w "ludzkim świecie" jak i w przedstawionej "biblijnej" alegorii, sferze duchowej. Bo po prostu te siły/emocje zostały uosobione.
Oglądając film wydawało mi się że to "lekarstwo" symbolizowało po prostu to że "Ojciec" był rozerwany pomiędzy swoim projektem a "Matką". Nie mógł on poświęcić jej czasu przez co wpadła w depresje.
Z pewnością kolor coś tu symbolizuje ale nie wiem co. Film oglądałem dosyć dawno, jak już mówiłem.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones