Festiwale i nagrody

6 listopada w niemieckim Cottbus rozpocznie się 17 edycja festiwalu filmowego poświęconego kinematografiom z Europy Środkowej i Wschodniej. Gościem specjalnym tegorocznej imprezy jest Jugosławia.

W konkursie głównym zaprezentowanych zostanie 10 tytułów:

"Zivi i mrtvi" (Chorwacja, Bośnia i Hercegowina)
"Hamlet" (Serbia)
"Izgnanie" (Rosja)
"Podróż z domowymi zwierzętami" (Rosja)
"Boz salkyn" (Kirgistan)
"Sztuczki" (Polska)
"Rusuli samkudhedi" (Gruzja)
"Śledztwo" (Bułgaria)
"Reguły kłamstwa" (Czechy)
"Opium" (Węgry)

W skład jury wchodzą: Henriette Müller, Dunja Klemenc, Serge Sobczynski, Oleg Novkovic i Hans Hodel.

*

Na zakończenie odbywającego się festiwalu filmowego w Hollywood, przyznano nagrody dla najlepszych produkcji ostatniego roku. Najlepszym amerykańskim filmem uznano widowisko Zacka Snydera "300", zaś najlepszym filmem światowego kina "4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni" Rumuna Cristiana Mungiu.

Tytuł najlepszego filmu festiwalu przyznano norweskiemu "Przeminęło z kobietą", zaś w sekcji dokumentów zwyciężył "Knee Deep".

Jak już wcześniej informowaliśmy wyróżnienia w Hollywood otrzymali również: Richard Gere, Marion Cotillard, John Travolta, Jennifer Connelly, Ellen Page i Casey Affleck w kategoriach aktorskich, Neil Meron i Craig Zadan za produkcję, Ben Affleck i Marc Forster za reżyserię, Christopher Hampton i Diablo Cody za scenariusz, Mark Isham za muzykę, Stephen Goldblatt za zdjęcia, Joe Hutshing za montaż, Scott Farrar za efekty specjalne i Dante Ferretti za scenografię.

"Ratatuj" uznano najlepszą animacją. Natomiast "Lakier do włosów" wyróżniono w kategorii najlepsza obsada filmowa.

*

Belgijski kandydat do Oscara "Ben X" otrzymał Czarną Perłę - główną nagrodę na zorganizowanym w tym roku po raz pierwszy festiwalu filmowym w Abu Zabi. Michael James Rowland otrzymał nagrodę dla nowego reżysera za swój film "Lucky Miles".

Najlepszym aktorem uznano Karla Markovicsa grającego w "Fałszerzach", zaś nagrodą dla najlepszej aktorki podzieliła się obsada filmu "Karmel". Tytuł najlepszego filmu przyznano brytyjskiemu filmowi "We Are Together".

Publiczność za najlepszy film uznała "Persepolis", zaś w kategorii dokumentu widzowie festiwalu wyróżnili amerykański "Hear and Now".

*

25 października rozpoczął się w Bangkoku Festiwal Światowego Kina. Jest to piąta edycja festiwalu, podczas której pokazanych zostanie ponad 70 filmów z całego świata. W programie znalazł się między innymi nagrodzony w Cannes "4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni".

*

"The Home Song Stories" Australijczyka Tony'ego Ayres wygrał 27 Hawajski Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Grająca w nim główną rolę Joan Chen otrzymała wyróżnienie za najlepszą kreację aktorską. Film Ayersa jest jednym z głównych kandydatów do nagród australijskich "Oscarów".