Nie żyje Dabney Coleman. Aktor znany z "Tootsie" i "Zakazanego imperium" miał 92 lata

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Nie+%C5%BCyje+Dabney+Coleman.+Aktor+znany+z+%22Tootsie%22+i+%22Zakazanego+imperium%22+mia%C5%82+92+lata-155656
Nie żyje Dabney Coleman. Aktor znany z "Tootsie" i "Zakazanego imperium" miał 92 lata
źródło: Getty Images
autor: Axelle/Bauer-Griffin
W wieku 92 lat zmarł Dabney Coleman – aktor znany z takich filmów jak "Od dziewiątej do piątej", "Tootsie", "Gry wojenne" czy serialu "Zakazane imperium". Smutną informację przekazała mediom jego córka Quincy. 

Dabney Coleman w serialu "Zakazane imperium"

Kim był Dabney Coleman? Najważniejsze role


Dabney Coleman urodził się 3 stycznia 1932 roku. Studiował na Virginia Military Institute i Uniwersytecie Teksańskim w Austin. W 1953 roku został powołany do armii, służbę odbył w Europie. W latach 1958–1960 uczył się w nowojorskiej Neighborhood Playhouse School of the Theatre. Pierwsze role grywał na początku lat 60. Gościnnie pojawiał się w takich serialach jak "Naked City", "Doktor Kildare" czy "Spotkanie z Alfredem Hitchcockiem". W kolejnych latach występował m.in. w westernie "Łowcy skalpów" Sydneya Pollacka, komedii muzycznej "Kłopoty z dziewczynami", której gwiazdą był Elvis Presley, nagrodzonym Oscarami "Płonącym wieżowcu", blaxploitation "Bogard" czy "Bitwie o Midway".

Najważniejsze role Dabneya Colemana


Przełomem w karierze Dabneya Colemana była rola w komedii "Od dziewiątej do piątej". Wcielił się w niej w Franklina M. Harta Jr. – antypatycznego szefa trzech pracownic biurowych, które pewnego dnia postanawiają się na nim zemścić. Podobną postać – aroganckiego reżysera opery mydlanej – zagrał w "Tootsie". Schemat ten przełamał występem w opowiadającym o konflikcie pokoleń dramacie obyczajowym "Nad złotym stawem". W kolejnych latach mogliśmy go zobaczyć m.in. w "Grach wojennych", musicalu "Muppety podbijają Broadway" czy komedii szpiegowskiej "Człowiek w czerwonym bucie". Na uwagę zasługują również takie filmy z jego udziałem jak "Amos i Andrew", "Bogate biedaki", "Jak kochają czarownice", "Masz wiadomość", "Stuart Malutki" czy "Inspektor Gadżet". 

Dabney Coleman w filmie "Muppety podbijają Broadway"

Dabney Coleman przez całą karierę chętnie grywał w serialach. Jeszcze w latach 80. występował w komediach "Buffalo Bill" i "The Slap Maxwell Story", w której wcielił się w tytułową rolę (przyniosła mu ona Złoty Glob). Grał też w dramacie sądowym "Obrońca", komedii prawniczej "Courting Alex" czy dramacie medycznym "Heartland". Gościnnie pojawił się w takich popularnych produkcjach jak "Prawo i porządek: Sekcja specjalna", "Ray Donovan", "Agenci NCIS" czy "Yellowstone". Widzowie zapamiętają go przede wszystkim jako komandora Louisa Kaestnera z serialu "Zakazane imperium". 

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones