Film

Tootsie

1982
1 godz. 59 min.
7,4 28 056
ocen
7,4 10 1 28056
10 885
chce zobaczyć
8,1 16
ocen krytyków
Bezrobotny aktor w akcie desperacji przebiera się za kobietę, by zdobyć pracę. Więcej Mniej
Tootsie zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Oscar
Film zdobył nagrodę Oscar, 18 innych nagród i 23 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody

Michael Dorsey jest zdesperowany, bo nie może znaleźć pracy, ale jego sytuacja zmienia się diametralnie, kiedy przyjmuje żeńską rolę w mydlanej operze i staje się sławny. Oczywiście nikt nie wie, że nowa gwiazda TV jest mężczyzną. Ale kiedy zakochuje się w młodej aktorce, staje przed poważnym problemem - jak okazać uczucia, kiedy jest się uważanym za kobietę?

boxoffice
$177 200 000 w USA
budżet
$21 000 000
na podstawie
Don McGuire (materiały do scenariusza, historia) /
studio
Columbia Pictures Corporation (przedstawia) / Delphi Films / Mirage Enterprises / Więcej...
tytuł oryg.
Tootsie
inne tytuły
Would I Lie to You? (tytuł roboczy) USA
Więcej...
Producenci filmu zaangażowali transwestytę Holly'ego Woodlawna, aby przygotował Dustina Hoffmana do podwójnej roli, Michaela Dorsey i Dorothy Michaels.
Sydney Pollack w roli agenta Michaela Dorsey'a/Dorothy Michaels widział Dabneya Colemana. Jednak Dustin Hoffman nalegał, żeby reżyser sam zagrał tę rolę. Ostatecznie Coleman wystąpił w roli Rona Carlisle'a.
Postać agenta chciał zagrać Buddy Hackett, który zainteresował producenta, Charlesa Evansa wczesną wersją scenariusza.
Nie trzeba być filmoznawcą, żeby zdawać sobie sprawę z tego, że przebieranie się aktorów za kobiety nie jest niczym nowym. Oczywistym przykładem jest klasyk Billy'ego Wildera "Pół żartem, pół serio". Jednak Sydney Pollack w zdarte klisze pompuje powiew świeżości i wyszukany humor, a cały film naznacza autorskim piętnem.... więcej
Oglądanie filmu ma być dla nas rozrywką, momentem oderwania od rzeczywistości, czasami pretekstem do przemyśleń. Komedie są najlepszym sposobem na zły nastrój. A dobrze zrobione komedie potrafią rozbawić nawet najbardziej ponurą osobę na świecie. Żeby nakręcić komedie nie wystarczy mieć tylko kilka dobrych scen. Obraz musi tworzyć pewną logiczną... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych