film

Tootsie

1982
1h 59m
7,4 28 755
ocen
7,4 10 1 28755
8,1 19
ocen krytyków
Bezrobotny aktor w akcie desperacji przebiera się za kobietę, by zdobyć pracę. więcej mniej
Tootsie zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Oscar
Film zdobył nagrodę Oscar, 19 innych nagród oraz 23 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody

Michael Dorsey jest zdesperowany, bo nie może znaleźć pracy, ale jego sytuacja zmienia się diametralnie, kiedy przyjmuje żeńską rolę w mydlanej operze i staje się sławny. Oczywiście nikt nie wie, że nowa gwiazda TV jest mężczyzną. Ale kiedy zakochuje się w młodej aktorce, staje przed poważnym problemem - jak okazać uczucia, kiedy jest się uważanym za kobietę?

boxoffice
$177 200 000 w USA
budżet
$21 000 000
na podstawie
Don McGuire (materiały do scenariusza, historia) / Larry Gelbart (materiały do scenariusza, historia)
studio
Columbia Pictures Corporation (przedstawia) / Delphi Films / Mirage Enterprises / więcej
tytuł oryg.
Tootsie
inne tytuły
Would I Lie to You? (tytuł roboczy) USA
więcej
Producenci filmu zaangażowali transwestytę Holly'ego Woodlawna, aby przygotował Dustina Hoffmana do podwójnej roli, Michaela Dorsey i Dorothy Michaels.
Sydney Pollack w roli agenta Michaela Dorsey'a/Dorothy Michaels widział Dabneya Colemana. Jednak Dustin Hoffman nalegał, żeby reżyser sam zagrał tę rolę. Ostatecznie Coleman wystąpił w roli Rona Carlisle'a.
Postać agenta chciał zagrać Buddy Hackett, który zainteresował producenta, Charlesa Evansa wczesną wersją scenariusza.
Nie trzeba być filmoznawcą, żeby zdawać sobie sprawę z tego, że przebieranie się aktorów za kobiety nie jest niczym nowym. Oczywistym przykładem jest klasyk Billy'ego Wildera "Pół żartem, pół serio". Jednak Sydney Pollack w zdarte klisze pompuje powiew świeżości i wyszukany humor, a cały film naznacza autorskim piętnem.... więcej
Oglądanie filmu ma być dla nas rozrywką, momentem oderwania od rzeczywistości, czasami pretekstem do przemyśleń. Komedie są najlepszym sposobem na zły nastrój. A dobrze zrobione komedie potrafią rozbawić nawet najbardziej ponurą osobę na świecie. Żeby nakręcić komedie nie wystarczy mieć tylko kilka dobrych scen. Obraz musi tworzyć pewną logiczną... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Zastanawia mnie Oscar za rolę drugoplanową dla Jessici Lange. Dla mnie była tylko mdłym tłem dla popisów Hoffmana. Dodam, że Lange konkurowała ze świetną rolą matki w "Świecie według Garpa".

Dlaczego od pewnego już czasu w polskich telewizjach film "Tootsie" jest emitowany z wyciętą sceną, gdy Hoffman przychodzi do Murraya i mówi" zrób ze mnie kobietę". Od razu jest scena gdy "Dorothy" idzie ulicą i przychodzi na plan serialu.
Jakaś tajemna siła poprawności czy co ?

Świetny film

ocenił(a) film na 10

fajnie zrobiony i zagrany, dobre "stare" kino

Świetne. Za każdym razem rozbawia mnie do łez: Jeff know? Albo You slut! Cudowny film ;)) jestem pod ogromnym wrażeniem jak Dustin zmieniał z lekkością głos. Szacunek i ukłony fla kunsztu aktorskiego.

Znakomity!

ocenił(a) film na 8

Największym plusem tego filmu jest...Sydney Pollack. A właściwie jego reżyseria, wirtuozeria w doborze aktorów, niesamowity humor, jaki wpisany jest właściwie od pierwszych kwestii scenariusza aż po końcową prośbę pożyczenia żółtej sukni, jaką J. Lange składa D. Hoffman'owi. Hoffman jest najlepszy, mimo że to Lange...