Nie żyje Richard M. Sherman. Zdobywca Oscara za muzykę do "Mary Poppins" miał 95 lat

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Nie+%C5%BCyje+Richard+M.+Sherman.+Zdobywca+Oscara+za+muzyk%C4%99+do+%22Mary+Poppins%22+mia%C5%82+95+lat-155795
Nie żyje Richard M. Sherman. Zdobywca Oscara za muzykę do "Mary Poppins" miał 95 lat
źródło: Getty Images
autor: Todd Williamson
W sobotę w centrum medycznym Cedars-Sinai w Beverly Hills zmarł kompozytor Richard M. Sherman. Jako przyczynę śmierci podano chorobę związaną z zaawansowanym wiekiem. Kompozytor miał 95 lat.

Legenda filmowej muzyki nie żyjeRichard Morton Sherman urodził się w Nowym Jorku w 1928 roku. Pochodził z rodziny rosyjskich Żydów. W dzieciństwie rodzina przeniosła się do Los Angeles. To właśnie tam młody Richard zakochał się w muzyce. Fascynację nią dzielił ze starszym o cztery lata bratem Robertem.

Bracia Sherman na poważnie zajęli się muzyką w drugiej połowie lat 50. W 1958 roku założyli Music World Corporation. Ich pierwszym hitem była śpiewana przez Annette Funicello piosenka "Tall Paul". To dzięki niej zwrócili na siebie uwagę Walta Disneya, który zatrudnił ich do pisania muzyki i piosenek w swoich produkcjach.

Według informacji na oficjalnej stronie Walt Disney Company bracia Sherman są odpowiedzialni za więcej musicalowych utworów filmowych niż jakikolwiek inny zespół muzyczny w historii.

GettyImages-187492021.jpg Getty Images © Alberto E. Rodriguez


Dwa Oscary, trzy nagrody Grammy - dorobek Richarda M. ShermanaNajwiększym triumfem Richarda M. Shermana i jego brata była "Mary Poppins". Bracia otrzymali za nią dwa Oscary (za muzykę oraz za piosenkę "Chim Chim Cher-ee"). Kompozycje z tego filmu przyniosły im również dwie nagrody Grammy.

Shermanowie byli nominowani do Oscara jeszcze siedmiokrotnie. W 1969 roku za piosenkę do filmu "Nasz cudowny samochodzik". W 1972 roku za muzykę i piosenkę z filmu "Gałki od łóżka i kije od miotły". W 1974 roku za muzykę do filmu "Tomek Sawyer". W 1978 roku za muzykę i piosenkę z filmu "Pantofelek i róża". I po raz ostatni w 1979 roku za piosenkę z filmu "The Magic of Lassie".

W 1975 roku Sherman wraz z bratem zdobył trzecią nagrodę Grammy za muzykę do filmu "Kubuś Puchatek i rozbrykany Tygrys".

Bracia otrzymali również pięć nominacji do Złotych Globów. Mają też na swoim koncie 25 złotych i platynowych płyt.

Robert Sherman zmarł w 2012 roku. Richard pozostał aktywny niemal do samego końca. Jeszcze w ubiegłym roku przygotował muzykę do krótkometrażówki "Mushka".

Nagrodzona Oscarem piosenka "Chim Chim Cher-ee"
Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones