Walt Disney 

Walter Elias Disney

7,3
4 377 ocen pracy producenta
Walt Disney
Walter Elias Disney urodził się 5 grudnia 1901 roku w Chicago, w stanie Illinois jako syn Eliasa Disneya i Flory Call Disney. Był jednym z pięciorga rodzeństwa, miał trzech braci i siostrę. Bardzo szybko dał się poznać jako utalentowany rysownik. Często sprzedawał swoje rysunki sąsiadom, aby trochę zarobić. W wieku 20 lat, mając jedynie kilka dolarów w kieszeni, opuścił swoją rodzinę w Kansas City, w stanie Missouri i wyruszył na podbój Hollywood. Zrealizował tam kilka filmów a 16 października 1923 roku wraz z bratem założył wytwórnię Disney Brothers Studios. Dzięki nakręceniu w 1928 roku kreskówki pt. "Willie z parowca" (pierwszy dźwiękowy film animowany w historii kina) wytwórnia zdobyła sławę w Hollywood. W następnym roku wytwórnia zaprezentowała pierwszy film z serii "Silly Symphonies". Natomiast w roku 1932 Walt Disney otrzymał swojego pierwszego Oscara za film animowany "Kwiaty i drzewa". Była to zarazem pierwsza kolorowa kreskówka w historii kina. W 1934 roku Walt podejmuje decyzję o nakręceniu "Królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków", pierwszego pełnometrażowego filmu animowanego w historii. Wiele osób wróżyło mu wtedy bankructwo. Film odniósł jednak ogromny sukces, a wytwórnia stworzyła 50 takich klasycznych filmów animowanych. Wytwórnia pod nazwą Walt Disney Studios stworzyła również wiele filmów dokumentalnych, nagrodzonych Oscarami oraz filmów przygodowych. Disney przygotowywał także popularne programy telewizyjne: "Klub Myszki Miki" oraz "Cudowny świat Walta Disneya". W latach 50. Disney zaczął planować zbudowanie ogromnego parku rozrywki dla dzieci i dorosłych. Jego marzenie zostało zrealizowane w 1971 roku. Wtedy otwarto na Florydzie park rozrywki "Walt Disney World Resort". Niestety Walt nie dożył tej chwili. Zmarł na raka 15 grudnia 1966 roku. O śmierci Disneya poinformowano oficjalnie dopiero po pogrzebie, by mógł się odbyć w kameralnej, rodzinnej atmosferze. Niedługo przed śmiercią Walt przygotował film animowany dla ścisłego kierownictwa Disney Company, w którym zwracał się po imieniu do każdego członka zarządu, przekazując swoje życzenia co do przyszłości firmy. Film kończył się ujęciem Disneya mówiącego "I'll be seeing you".
Zobacz pełny opis

dane personalne:

data urodzenia: 5 grudnia 1901

data śmierci: 15 grudnia 1966

miejsce urodzenia: Chicago, Illinois, USA

wzrost: 178 cm

Oscar
Zdobył 22 nagrody Oscar, 10 innych nagród oraz 40 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Lillian Disney (od 13.07.1925 do jego śmierci), 2 dzieci: córka Diane (ur. 18.12.1933) i Sharon (ur. 31.12.1936)
W 1938 roku Akademia Filmowa uhonorowała go Oscarem normalnej wielkości i siedmioma miniaturowymi statuetkami za animację "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków".
Miał czwórkę rodzeństwa - Herberta, Roya O, Ruth oraz Raymonda.
W 1964 roku otrzymał odznaczenie Presidential Medal of Freedom przyznawane za zasługi
na rzecz ochrony bezpieczeństwa USA bądź interesu narodowego tego państwa,
pokoju na świecie, sztuki, bądź publiczne lub prywatne ważne przedsięwzięcia.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

to obiecuję Wam, że sam wskrzeszę disneyowskie filmy. Rysunkowe animacje powrócą, ich styl
też. Kto chciałby, abym w przyszłości zrobił film w stylu Disneya?

a w dzisiejszych czasach jego wytwórnia zamienia się w lewackie łajno, czego dowodem jest np. Piękna i Bestia z 2017 r.

Nie sposób zliczyć genialnych produkcji familijnych i animowanych Disneya. Pewnie Walt się teraz przewraca w grobie patrząc na to jak zeszmacono jego nazwisko arcy-ambitnymi produkcjami pokroju 'Hannah Montana" czy "Nie ma to jak statek".

Na pewno jest sporo osób, które szukając filmów wytwórni walt disney gubi się w ich ilości. z nudów i na potrzeby własne stworzyłam takową listę, opierając się na różnych źródłach. wydaje mi się, że zamieściłam wszystkie pełnometrażówki (a przynajmniej te, które są mi znane)

Animacje 2D:
Królewna śnieżka...

Walt nie umrze nigdy!!!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones