Polakom nie podobają się color-blind castingi. Poznaj wyniki badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika

Rzeczpospolita / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Polakom+nie+podobaj%C4%85+si%C4%99+color-blind+castingi.+Poznaj+wyniki+badania+przeprowadzonego+na+Uniwersytecie+Miko%C5%82aja+Kopernika-155179
Polakom nie podobają się color-blind castingi. Poznaj wyniki badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika
Adele James w "Królowej Kleopatrze", Halle Bailey w aktorskiej "Małej syrence", Dev Patel w "Zielonym Rycerzu"... Przykłady niebiałych aktorów, którzy w ostatnich latach zagrali postacie tradycyjnie przedstawiane jako białe można mnożyć. Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, takie podejście do castingów nie podoba się Polakom.

Polakom nie podobają się color-blind castingi


Rzeczpospolita cytuje wyniki badań pracującego pod opieką mgr. Andrzeja Melera zespołu, w składzie którego znaleźli się studenci drugiego i trzeciego roku medioznawstwa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Badacze przeprowadzili ankietę dotyczącą tzw. color-blind castingów, wzięli też pod lupę komentarze w dyskusjach dotyczących filmów i seriali m.in. na Filmwebie, Rottentomatoes, Facebooku i Reddicie. Do jakich wniosków doszli?


W streszczeniu wyników badania możemy przeczytać, że Polakom najbardziej nie podoba się zmienianie koloru skóry postaci względem oryginału w produkcjach historycznych. Ma się to wiązać z sentymentem do oryginału. Obsadzanie osób niebiałych w nowych wersjach starych polskich filmów, w adaptacjach gier lub powieści oraz w nowych wersjach bajek z naszego dzieciństwa jest oburzające dla 55% ankietowanych. Najprzychylniej odnosiły się do tego zjawiska osoby młode (18–24 lata), kobiety i stali bywalcy kin. Osoby korzystające z serwisów streamingowych wyrażały się o nim negatywnie.

Według wyników badania wśród Polek i Polaków dość powszechne jest przekonanie, że w filmach aktorzy ras innych niż białe są faworyzowane oraz że poprawność polityczna poszła już za daleko. Najbardziej negatywnie do tego zjawiska odnoszą się mężczyźni, osoby w wieku 35–44 lat i – co zaskoczyło badaczy – osoby z wyższym wykształceniem.

Możliwe, że dla osób o większym kapitale społecznym (a wykształcenie jest jednym z jego komponentów) color-blind casting wydaje się być mało wyrafinowaną inżynierią społeczną, być może realizującą swoją funkcję na tym gruncie kultury, w której został wymyślony, ale już mniej pasującą do polskiego kontekstu – skomentowali autorzy badania.

Kontrowersyjna "Królowa Kleopatra". Zobacz zwiastun


Wiosną ubiegłego roku duże kontrowersje wzbudził zrealizowany dla Netfliksa serial dokumentalny "Królowa Kleopatra", w którym w tytułową władczynię wcieliła się Adele James. Przeczytaj: Najwyższa Rada Starożytności: Kleopatra była biała. Netflix zaskoczony. Przypominamy zwiastun kontrowersyjnego serialu: 

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones