Seriale
Gry
Rankingi
VOD
Mój Filmweb
Program TV
Zobacz sekcję

Rusza 12. Festiwal AfryKamera

Informacja nadesłana 18-04-2017 12:28
Między 22 a 28 maja 2017 r. w warszawskim Kinie Praha odbędzie się 12. edycja Festiwalu AfryKamera. To pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej festiwal afrykańskiej kinematografii. W programie ponad 20 filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkich form, a także spotkania z twórcami, wystawy plakatów filmowych czy warsztaty dla dzieci. Filmy prezentowane w ramach Festiwalu AfryKamera nie wchodzą do polskiej dystrybucji, będzie to jedyna okazja, żeby je zobaczyć. Festiwal odbędzie się również w wybranych kinach w Białymstoku, Gdańsku, Koninie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu.

 
 
W programie filmowym Festiwalu przedstawiamy szerokie spektrum zarówno kinowe, jak i geograficzne. Podróżujemy zarówno po kontynencie, jak i po gatunkach artystycznych. Nie zabraknie mainstreamowych, uznanych na świecie produkcji z kontynentu, z różnych przyczyn pomijanych w Polsce, ale nie unikamy też kina bardziej eksperymentalnego i niezależnego – mówi Przemysław Stępień, dyrektor artystyczny Festiwalu AfryKamera.

Blok "Ghana. Czarna gwiazda" to filmowa podróż przez społeczne i artystyczne wątki, dominujące dzisiaj w Ghallywood. "Dzieci gór" (reż. Priscilla Anany, 2016), zdobywca głównej nagrody za najlepszą reżyserię oraz drugiego miejsca w plebiscycie publiczności na nowojorskim Tribeca Film Festiwal 2016, dotyka wątku stygmatyzacji chorób wrodzonych i niepełnosprawności w społeczeństwach afrykańskich. Jego pokaz zainauguruje w tym roku Festiwal AfryKamera. Temat choroby jako klątwy podejmowany jest również w głośnym "Przeklęci" (reż. Nana Obiri-Yeboah, 2015). W tym cyklu pokazany zostanie film wschodzącej gwiazdy ghańskiego kina – Ammy Asante.  "Zjednoczone królestwo" (2016) to film fabularny oparty na prawdziwej historii miłości Seretse Khamy, polityka botswańskiego, „ojca botswańskiej niepodległości” do białej urzędniczki z Londynu. Film podejmuje temat uprzedzeń rasowych i klasowych.


Blok "Niezłomna Afryka" to wybór filmów poświęconych trudnej historii kontynentu. Ważnym wątkiem jest tu historia kształtowania państwowości i ruchów wolnościowych w Afryce. Pokazane tu zostaną zarówno filmy pokazujące szeroki kontekst historyczny – choćby "Kimpa Vite: matka afrykańskiej rewolucji" (reż. Ne Kunda Nlaba, 2016) o jednej z najpotężniejszych postaci kongijskich ruchów narodowych i religijnych XVIII wieku – jak i współczesne ruchy społeczne, których przykładem jest "Kolwezi na fali" (reż. Idriss Gabel, 2016), traktujący o roli lokalnych mediów w budowaniu świadomości obywatelskiej w niedemokratycznym otoczeniu przemysłowego miasta.

Ghańskim kinem rządzą kobiety, więc ich spojrzenie ma swoje miejsce w programie AfryKamery 2017. Blisko połowa programu ArfyKamery to filmy wyreżyserowane przez kobiety, osobne miejsce mają w nim także filmy poświęcone wybitnym kobiecym postaciom Afryki. W cyklu "Kobieta patrzy" zobaczyć będzie można między innymi "Królową Katwe" (reż. Mira Nair, 2016) z główną rolą graną przez Lupitę Nyong’o, laureatkę Oscara za najlepszą rolę drugoplanową w "Zniewolony. 12 Years a Slave". To historia inspirowana biografią Phiony Mutesi, urodzonej w ugandyjskich slumsach mistrzyni szachowej, jednej z pierwszych zawodniczek z Ugandy w historii tego sportu.



Ważnym elementem programu są filmy muzyczne, zebrane w ramach bloku "Rytmy Afryki", oraz filmy dokumentalne. Te pierwsze to między innymi rockowy "Niebieski deszcz z domieszką czerwieni" (reż. Christopher Kirkley, 2015), opisywany jako "rewolucyjna historia gitar, motocykli, telefonów komórkowych i muzyki nowej generacjiInnym spojrzeniem na afrykańską muzykę jest kanadyjski obraz "Bi Kidude na celowniku" (reż. Andy Jones, 2015), historia zmarłej przed czterema laty "najstarszej wokalistki świata" ("bi kidude" w języku suahili oznacza "babunię"). Bi Kidude znana jest polskiej publiczności z występów na wrocławskim Brave Festival. Muzyka będzie też ważnym elementem programu wydarzeń towarzyszących: 21 maja w Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie wystąpi The Badji Band, a swoją obecność na festiwalu potwierdził między innymi Chris Salewicz, brytyjski dziennikarz muzyczny i autor książek biograficznych.


W cyklu dokumentów z kolei pokazany zostanie między innymi obraz "Latający Afrykanin" (reż. Samantha Biffot, 2016), prawdziwa historia Luca Bendzy, chłopaka z Gabonu, który zafascynowany kinem Kung Fu postanowił zostać chińskim karateką. Dziś jest aktorem kina akcji, znanym między innymi z roli boksera Jesse’yego Glovera w filmie "Legenda Bruce’a Lee". Na stałe współpracuje z Jackiem Chanem.

W programie Festiwalu nie zabraknie też kryminałów, prezentowanych w bloku zatytułowanym "W cieniu". Pokazane tu zostaną między innymi "Mów mi złodziej" (reż. Daryne Joshua, 2016), jeden z najgłośniejszych filmów wyprodukowanych w ostatnich latach w RPA, egipski kryminał z elementami horroru i kina psychodelicznego "Niebieski słoń" (reż. Marwan Hamed, 2014), oraz gangsterski film oparty na prawdziwej historii grupy przestępczej z Antyli "Gang z Antylii" (reż. Jean-Claude Flamand-Barny, 2016).

12. edycję Festiwalu AfryKamera w Warszawie poprzedzi "Afrykański Weekend Kulturalny", organizowany w ramach Nocy Muzeów w Staromiejskim Domu Kultury w dniach 20-21 maja. W programie znajdą się zabawy dla dzieci, warsztaty afrykańskiej biżuterii, spotkania poświęcone afrykańskiemu plakatowi filmowemu, warsztaty modowe, spotkania z twórcami kina afrykańskiego a także nocne seanse filmowe.

Szczegółowy program Festiwalu oaz imprez towarzyszących zostanie ogłoszony niebawem na stronie Festiwalu: https://www.afrykamera.pl/

Udostępnij:
Przejdź na Filmweb.pl

Najnowsze Newsy