Seriale
Gry
Rankingi
VOD
Mój Filmweb
Program TV
Zobacz sekcję

Wielka "Wielka wolność"

Informacja nadesłana 21-03-2022 08:23
Austriacki kandydat do Oscara, zdobywca Nagrody Jury na festiwalu w Cannes, Europejskiej Nagrody Filmowej za zdjęcia i muzykę oraz wielu innych międzynarodowych wyróżnień. Opowieść o poszukiwaniach utraconej wolności została doceniona przez takie redakcje jak Variety, Time, IndieWire, The Guardian, Observer czy Hollywood Reporter, a główna rola Franza Rogowskiego umiejscowiła go wśród najbardziej cenionych gwiazd współczesnego kina europejskiego.

"Wielka wolność" już od piątku w kinach w całej Polsce!



Niemcy, rok 1945. Hans przetrwał nazistowski obóz koncentracyjny, jednak nadal pozostaje za kratkami. Jeszcze przez dekady będzie wielokrotnie więziony na mocy słynnego paragrafu 175 za swoją homoseksualną orientację.

W celi Hans spotyka Viktora, który odsiaduje wyrok za morderstwo. Przez lata w więzieniu to właśnie on jest osobą, z którą Hans spędza najwięcej czasu i stopniowo się do niego przywiązuje.



Po niemal ćwierci wieku odzyskiwania i tracenia przez Hansa wolności, władze RFN postanawiają zluzować haniebny przepis. Czy Hans będzie w stanie odnaleźć się w nowej rzeczywistości?



Różowe trójkąty, paragraf 175



Wyobraźcie sobie świat, gdzie miłość jest prawnie zabroniona i karana więzieniem. To, co brzmi jak dystopia, było rzeczywistością homoseksualnych mężczyzn w Niemczech do lat 60. zeszłego wieku. Paragraf 175 pozwalał państwu prześladować gejów, więc robiono to bardzo starannie i dokładnie. Geje uwolnieni przez Aliantów z obozów koncentracyjnych, zostali przeniesieni prosto do więzienia, żeby dokończyć pozostały wyrok. Prześladowanie ich trwało jeszcze parę dekad. Tu zaczyna się nasza historia – podkreśla reżyser Sebastian Meise. Historia Hansa oparta jest na jego pobytach w więzieniu. Ściany i kratki stają się dla niego powracającą stałą, a tym samym niemającą końca pętlą czasu. Hans nie może zrezygnować z bycia sobą. Musi wytrwać, dlatego że miłość jest istotą ludzkiej natury.

Paragraf 175 niemieckiego kodeksu karnego traktował homoseksualistów jako przestępców. W okresie powojennym sprawy wytoczono ponad 100 tysiącom mężczyzn. Inwigilacja, szantaż, oskarżenia, tortury i morderstwa były na porządku dziennym... Zakaz homoseksualizmu utrzymywał się aż do 1969 roku, a całkowicie zniknął z niemieckiego kodeksu karnego w 1994 roku. Niemcy zadośćuczyniły powojennym ofiarom paragrafu 175 w 2017 r., ale niewielu udało się dożyć tego dnia. Scenarzyście Thomasowi Reiderowi udało się dotrzeć do kilku z nich i wysłuchać historii, które stały się podstawą scenariusza "Wielkiej wolności

Znajdź seans w swoim mieście!


Udostępnij:
Przejdź na Filmweb.pl

powiązane artykuły Wielka wolność

Najnowsze Newsy