Aaron Pierre

Aaron Stone Pierre

7,5
3 201 ocen gry aktorskiej
Aaron Pierre (właściwie Aaron Stone Pierre) urodził się 7 czerwca 1994 roku w Londynie. Jest brytyjskim aktorem filmowym, telewizyjnym, teatralnym oraz dubbingowym. Powszechną rozpoznawalność przyniosły mu role w miniserialu „Kolej podziemna”, thrillerze „Rebel Ridge” oraz rola głosowa w produkcji „Mufasa: Król Lew”. Za swoje osiągnięcia artystyczne zdobył między innymi nagrody Canadian Screen Award i NAACP Image Award oraz nominację do Ian Charleson Award.

Wczesne lata

Aaron Pierre dorastał w południowym Londynie, w okolicach Brixton i Croydon. W dzieciństwie trenował lekkoatletykę, ze szczególnym uwzględnieniem biegów sprinterskich. Zainteresowanie aktorstwem rozwinął w wieku nastoletnim po dołączeniu do grupy teatralnej Croydon Young People’s Theatre. Kształcił się w zakresie sztuk performatywnych w Lewisham College, a następnie studiował aktorstwo w szkole teatralnej w Toronto oraz w London Academy of Music and Dramatic Art, którą ukończył w 2016 roku. Kształcił się również w zakresie scen walki w British Institute of Dramatic Combat.

Historia kariery

Zawodowy debiut Pierre’a przypadł na 2017 rok, gdy pojawił się w brytyjskich serialach telewizyjnych, takich jak „Prime Suspect 1973”, „Słowo na A” oraz w wielosezonowej produkcji historycznej „Brytania”, w której wcielił się w postać Antoniusa. W 2018 roku zagrał Kasjusza w spektaklu „Otello” na deskach Shakespeare’s Globe u boku Marka Rylance’a. W tym samym roku otrzymał pierwszą stałą rolę telewizyjną jako Dev-Em w serialu science fiction „Krypton”.

Przełom w jego karierze nastąpił w 2021 roku za sprawą roli Cezara Garnera w miniserialu „Kolej podziemna” w reżyserii Barry’ego Jenkinsa. W tym samym roku zadebiutował w produkcjach pełnometrażowych, występując w thrillerze „Old” w reżyserii M. Nighta Shyamalana. W 2022 roku zagrał jedną z głównych ról w kanadyjskim dramacie „Brat”, a rok później wystąpił w filmie science fiction „Wróg”.

Kluczowym punktem w jego dorobku okazał się rok 2024. Pierre zagrał główną rolę Terry’ego Richmonda w thrillerze akcji „Rebel Ridge”, co przyniosło mu sukces komercyjny oraz uznanie krytyków. W tym samym roku wcielił się w postać Malcolma X w czwartym sezonie serialu antologicznego „Geniusz: Martin Luther King Jr. i Malcolm X” oraz użyczył głosu tytułowemu bohaterowi w wysokobudżetowej produkcji animowanej „Mufasa: Król Lew”. W 2026 roku przyjął rolę Johna Stewarta aka Zielona Latarnia w serialu HBO „Latarnie”.

Najważniejsze role

Do najważniejszych ról Aarona Pierre’a można zaliczyć:
- Antonius w serialu „Brytania”
- Dev-Em w serialu „Krypton”
- Zielona Latarnia (John Stewart) w serialu „Latarnie”
- Cezar Garner w miniserialu „Kolej podziemna”
- Brendan / Mid-Sized Sedan w filmie „Old”
- Francis w filmie „Brat”
- Terrance w filmie „Wróg”
- Terry Richmond w filmie „Rebel Ridge”
- Malcolm X w serialu „Geniusz: Martin Luther King Jr. i Malcolm X”
- Mufasa w filmie „Mufasa: Król Lew”

Wszystkie filmy i seriale z udziałem aktora znajdziesz TUTAJ.

Nominacje i zdobyte nagrody

Pierre otrzymał w 2018 roku nominację do Ian Charleson Award za rolę Kasjusza w sztuce „Otello”. W 2023 roku wyróżniono go nagrodą Canadian Screen Award za najlepszą drugoplanową rolę aktorską w dramacie „Brat”. Kreacja Terry’ego Richmonda w filmie „Rebel Ridge” przyniosła mu nagrodę NAACP Image Award, Gotham TV Award oraz Black Reel Award, a także nominację do BET Award. Za pracę dubbingową w filmie „Mufasa: Król Lew” uzyskał nominacje do Nickelodeon Kids’ Choice Award, Black Reel Award oraz MOBO Award.

Pełną listę nominacji i nagród można znaleźć TUTAJ.

Działalność poza aktorstwem

Aaron Pierre prowadzi działalność w obszarze muzyki, modelingu oraz sportu. W 2019 roku wydał minialbum hip-hopowy pod pseudonimem Ilan Stone, a także współtworzył utwory muzyczne wykorzystane na ścieżkach dźwiękowych filmów ze swoim udziałem. Jako model brał udział w kampaniach reklamowych domów mody, w tym marek Burberry i Hugo Boss, zostając ambasadorem tej ostatniej. Od lat trenuje boks oraz brazylijskie jiu-jitsu, biorąc udział w turniejach sportowych.
biografia dodana przez redakcję filmweb.pl

Ile lat ma Aaron Pierre?

Ma 32 lata.

Kiedy urodził się Aaron Pierre?

Urodził się 7 czerwca 1994

Ile wzrostu ma Aaron Pierre?

Ma 191 cm wzrostu.

Gdzie urodził się Aaron Pierre?

Anglia, Londyn, Wielka Brytania

W ilu filmach zagrał Aaron Pierre?

Zagrał w 7 filmach. Sprawdź w jakich tutaj.

W ilu serialach zagrał Aaron Pierre?

Zagrał w 7 serialach. Sprawdź w jakich tutaj.

Jaka jest najwyżej oceniana rola Aaron Pierre?

Zielona Latarnia (John Stewart) w serialu Latarnie.

Czy Aaron Pierre dostał Oscara?

Nie otrzymał Oscara.

Ile Aaron Pierre zdobył nagród i nominacji?

Zdobył 1 nagrodę oraz 3 nominacji. Sprawdź je wszystkie tutaj.