Agatha Christie 

Agatha Mary Clarissa Miller

8,7
1 081 ocen materiałów do scenariusza
Agatha Christie
Agatha Mary Clarissa Miller urodziła się 15 września 1890 w Torquay (WB) jako trzecie dziecko Clary (z domu Boehmer) i Fredericka A. Millera. Od 1902 r. pobierała nauki w licznych pensjach zarówno w swym rodzinnym mieście jak i później w Paryżu. Tam studiowała muzykę, podejmowała naukę śpiewu i rysunku. Tuż po wybuchu I wojny światowej Agatha Christie podjęła pracę w Ochotniczym Komitecie Pomocy najpierw jako pielęgniarka, potem jako pomocnica w aptece (stąd też jej dobra znajomość trucizn, którą wykorzystywała pożniej w swoich książkach). 24 grudnia 1914 wzięła ślub z młodym lotnikiem - Archibaldem Christie, po którym odziedziczyła nazwisko. To nieudane małżeństwo zakończyło się rozwodem w 1928 roku. Z tego związku pochodzi jej córka Rosalind. W 1920 ukazała się pierwsza powieść Christie - "Tajemnicza historia w Styles", w której czytelnicy poznali ekscentrycznego detektywa Herkulesa Poirot. W grudniu 1926 pisarka zaginęła na 11 dni, co wywołało poruszenie w prasie. Do tej pory trudno powiedzieć, czy wynikało to z załamania psychicznego, czy może była to po prostu chwytliwa reklama. W 1930 r. wyszła ponownie za mąż za archeologa Maxa Mallowana, z którym podróżowała do wykopalisk na Bliskim Wschodzie. Region ten został później tłem kilku jej powieści. W sumie napisała 79 powieści kryminalnych, 6 powieści obyczajowych pod pseudonimem Mary Westmacott, 2 książki autobiograficzne, 2 tomiki wierszy i 1 tomik opowiastek i wierszy gwiazdkowych. Większość z jej powieści i opowiadań zostało sfilmowanych, niektóre wiele razy ("Morderstwo w Orient Expressie", "Śmierć na Nilu" czy "4.50 z Paddington"). Na ich podstawie powstawały także seriale telewizyjne i słuchowiska radiowe.
W 1971 roku otrzymała Order Imperium Brytyjskiego. Zmarła 12 stycznia 1976 roku.więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 15 września 1890

data śmierci: 12 stycznia 1976

miejsce urodzenia: Torquay, Anglia, Wielka Brytania

dwukrotnie zamężna: 1. Archibald Christie (24.12.1914 - 1928, rozwód), córka Rosalinda (ur. 1919); 2. Max E.L. Mallowan (od 11.09.1930 do jej śmierci)
W 1926 roku znikneła na kilka dni. Jej zniknięcie nie zostało do dzisiaj wyjaśnione.
W 1961 roku otrzymała tytuł doktora honoris causa na Uniwersytecie Exeter.
Od roku 1989 przyznawana jest nagroda imiania Agathy Christie. Jej dotychczasowymi laureatami są między innymi Mildred Wirt Benson (autorka przygód Nancy Drew) czy Rosemary Stevens.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Wg mnie: Dom Przestępców, 10 Murzynków, Uśpione morderstwo, Zabójstwo Rogera Ackroyda, oraz 5 Małych Świnek. Plus oscar dla zbioru opowiadań pod tytułem: "Dopuki starczy światła" z genialnym opowiadaniem: "Dom ze snu" :) Pozdrawiam wszystkich miłośników królowej kryminałów:)

Kogo wolicie Pannę Marple czy Poirota?
Ja osobiście wolę Poirota (mam jego więcej książek) bo jest taki pedantyczny jak mnie to śmieszy! (Nie to co ja;P)
P.S.
Pisała Elie

Podajcie tytuł i ocenę w skali od 1 do 10

Witam!
Chciałabym się dowiedzieć, czy Tajemnicę Siedmiu Zegarów można gdzieś obejrzeć w internecie.
Czytałam niedawno książkę i chętnie zobaczyłabym jej ekranizację.
Z góry dziękuję za każdą odpowiedź. :)

Mam pytanie znacie może książki podobne do tych agathy christie mam na mysli podobny czas akcji , kryminały typu dom odcięty od swiata którys z domowników musiał popełnić morderstwo i tym podobne . Przeczytałem już prawie wszystkie jej książki a dalej mam ochotę na tego typu kryminały .Z góry dziękuję za ewentualne...

więcej

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones