Amanda Tapp

[{"id":20,"name":"voices","above5p":true,"career":{"name":"aktorka dubbingowa"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"/person/ajax/roles/99489/20","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":6,"rate":7.5,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktorka"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/99489/6","url":"/ranking/person/actors/female"},"rating":{"count":3,"rate":7,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}}]
7,5
6 ocen gry aktorskiej
Amanda Lear
Amanda Lear urodziła się 18 listopada 1946 roku w Hongkongu. Jest znaną europejską piosenkarką i modelką. Jej znakiem rozpoznawczym jest niezwykle niski jak na kobietę barytonowy głos. W latach 70. uważana była przez to za transseksualistę. Mając 16 lat pojechała do Paryża, aby rozpocząć studia malarskie. Dla poprawy sytuacji finansowej rozpoczęła pracę modelki. Była ozdobą okładek prestiżowych magazynów mody. Wtedy poznała Salvadora Dali. Jej związek z malarzem trwał 15 lat, nie tylko jako muzy, ale także jako kochanki. W tym samym czasie romansowała, także z Davidem Bowie, który namawiał ją do kariery wokalnej. W 1976 roku w sklepach pojawił się jej pierwszy album noszący tytuł "I'm a photograph", który przez 33 tygodnie utrzymywał się na szczycie listy przebojów w Niemczech. Z tej płyty pochodzą słynne piosenki "Tommorow" oraz "Queen of Chinatown". Następny utwór nosił tytuł "Fallow Me" i jest on najbardziej kojarzony z jej osobą. W 1978 roku powstała najbardziej znana piosenka w Polsce. "Enigma" , bo to o niej mowa przeżyła drugą młodość dzięki reklamie batonika pewnej firmy wytwarzającej słodycze. W 1979 roku wyszła za mąż za francuskiego arystokratę i biseksualistę Alain-Philippe Malagnac d'Argens de Villele. W latach 80. odbywały się pierwsze wernisaże jej obrazów, ale nie porzuciła muzyki. Nagrywała nowe albumy, które zdobywały serca słuchaczy i wspinały się na szczyty list przebojów. Jednak coraz częściej zaczęła się zajmować malarstwem i to z sukcesami. Prowadziła, także programy telewizyjne we Francji, oraz pisała książkę pt. ?Moje życie z Dalim?. W 2000 roku w pożarze domu zginął jej mąż. Aby zagłuszyć cierpienie postanowiła poświęcić się pracy nad nowym albumem. Efekt to płyta "Tendance" - składanka tytułów disco z piosenką napisaną do amerykańskiego serialu "Love Boat".
Amanda w swoim dorobku ma również sesję zdjęciową w Playboyu (która na jakiś czas ukróciła plotki o transseksualizmie) oraz dubbing do filmów (m.in. włoska i niemiecka wersja językowa "Iniemamocnych").
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 18 listopada 1946

miejsce urodzenia: Hongkong

wzrost: 178 cm

mąż Alain Philippe Malagnac d Argens' (1980 - 17.12.2000, jego śmierć)
Była zaręczona z muzykiem Bryan'em Ferry.
Użyczyła swego głosu jednej z postaci "Iniemamocnych" - Ednie Mode we włoskim dubbingu.
W latach 60-tych była muzą Salvadora Dali. Później napisała książkę pt. "Mój Dali".