Andy Warhol 

Andrew Warhola

[{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":57,"rate":5.052631578947368,"desc":"ocen","profession":"pracy reżysera"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":true,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":20,"rate":4.5,"desc":"ocen","profession":"scenariuszy"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":true,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":18,"rate":8.11111111111111,"desc":"ocen","profession":"występów osoby"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":true,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":8,"rate":4.375,"desc":"ocen","profession":"pracy producenta"}},{"id":3,"name":"cinematographer","above5p":true,"career":{"name":"operator"},"ranking":{"name":"Zdjęć","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/cinematographer"},"rating":{"count":8,"rate":3.75,"desc":"ocen","profession":"zdjęć"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":1,"rate":7,"desc":"ocena","profession":"gry aktorskiej"}}]
5,1
57 ocen pracy reżysera
Andy Warhol
Andy Warhol był dziwakiem nawet w świecie słynącym z ekstrawagancji. Wywrócił sztukę do góry nogami, zarabiając przy tym miliony. W Fabryce, studiu wyłożonym cynfolią i wypełnionym ekscentrykami produkował dziwaczne filmy, przyprawiając Hollywood o drżenie. Do tego przesiadywał z największymi gwiazdami w niesławnym Studiu 54.
To syn ubogich rusińskich emigrantów, którzy wyjechali z Medzilaborców (Słowacja). Wychował się w Pittsburghu (Pensylwania, USA). Był chudy, nieśmiały i chorowity. Przyjechał do Nowego Jorku (Nowy Jork, USA) z pustymi kieszeniami i dyplomem prowincjonalnej uczelni. Mieszkał w tak obskurnym mieszkaniu, że kiedy poszedł do "Vouge" pokazać swoje portfolio, wylazły z niego karaluchy. A jednak w ciągu paru lat udało mu się zostać jednym najbardziej wziętych grafików reklamowych Wielkiego Jabłka. Z reklamy wyciągnął nie tylko pieniądze, ale i mądrość. Stworzył mityczną postać, która ukrywała się pod pseudonimem "Andy Warhol". Zamiast reklamować produkty na zlecenie, postanowił promować Andy'ego Warhola. Nosił srebrną perukę, ciemne okulary i ekscentryczne ubrania. Wydawał się fircykowaty, naiwny i wyprany z intelektu. Był czystą powierzchownością i produkował powierzchowną sztukę. 
W istocie tworzył jedną wielką reklamę Andy Warhola - postaci żyjącej 
w świecie konsumpcji, masowych fascynacji, sławy, pieniędzy, gwiazd i mediów. Zmienił zarabianie pieniędzy i zdobywanie sławy w dzieło sztuki.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 6 sierpnia 1928

data śmierci: 22 lutego 1987

miejsce urodzenia: Forest City, Pensylwania, USA

W czerwcu 1968 roku omal nie zginął postrzelony przez Valerie Solanis, której podobno ukradł scenariusz filmowy.
Był założycielem tak zwanej ''Fabryki Snów'' w której wraz ze swoim zespołem nakręcił wiele filmów.
W 1949 roku ukończył projektowanie użytkowe na Uniwersytecie Carnegiego i Mellonów w Pittsburghu (Pensylwania, USA).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych