Apoloniusz Tajner

[{"id":21,"name":"himself","above5p":true,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/578597/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":5,"rate":3,"desc":"ocen","profession":"występów osoby"}}]
3,0
5 ocen występów osoby
Apoloniusz Tajner to jedna z czołowych postaci polskich skoków narciarskich u progu XXI wieku. Były trener kadry narodowej, uważany za jednego z autorów sukcesu Adama Małysza. Na ekranie pojawia się głównie w produkcjach dokumentalnych poświęconych skokom narciarskim, oraz w studiu relacji z Pucharu Świata.
Pochodzi z rodziny o narciarskich tradycjach - ojciec Leopold i wuj Władysław byli olimpijczykami. W młodości sam czynnie uprawiał narciarstwo - kilkukrotnie zdobywał tytuł mistrza Polski juniorów w kombinacji norweskiej, był piąty na mistrzostwach świata juniorów. Po skończeniu AWF Kraków w 1980 został trenerem narciarzy Olimpii Goleszów, a następnie prowadził kadrę kombinatorów na igrzyskach w Calgary. W latach 90. pełnił rolę wiceprezesa ds. sportowych w PZN. W 1999 objął prowadzenie polskiej reprezentacji skoków narciarskich. Pod jego wodzą Małysz zdobył medale najwyższych imprez, w tym dwa medale olimpijskie. Tajner doprowadził też Polaków do pierwszego w historii tej kadry podium w konkursie drużynowym. W 2004 zrezygnował z funkcji, a dwa lata później został prezesem PZN. Bez powodzenia startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego.