Bette DavisI

Ruth Elizabeth Davis

9,0
5 060 ocen gry aktorskiej
powrót do forum osoby Bette Davis

Bette była chyba dość charakterną, bezkomproisową osobą i jeśli coś lub ktoś jej się nie podobał to nie owijała w bawełnę?;) Czy ktos poinformowany zna może przyczynę niechęci obu pań? Oprócz tego Bette nie znosiła podobno Miriam Hopkins???

użytkownik usunięty
lena_777

Konflikt przybrał raczej miarę legendy i został bardziej rozdmuchany niż był w rzeczywistości, jednak faktem jest, że aktorki miłością do siebie nie pałały. Joan zawsze zazdrościła Bette talentu, a Bette Joan urody i glamu. Czarę goryczy przelał Franchot Tone, z którym Bette grała w "Kusicielce" (prywatnie mąż Crawford) i którego bezskutecznie próbowała uwieść. Powiedział jej, że powinna brać przykład z jego żony, by wiedzieć, jak postępować z mężczyznami. Joan, nie mając się do czego innego przyczepić, często dokuczała Bette, że nie jest pięknością i że mówi, iż charakteryzuje się do filmów dla sztuki, a tak naprawdę chce ukryć brak urody, tymczasem Bette wytykała Joan brak talentu i pozowanie na wielką gwiazdę, podczas gdy do damy było jej daleko. Powiedziała nawet, że Crawford spała ze wszystkimi w MGM oprócz Lassie ;) jej niechęć wzrosła jeszcze bardziej, gdy Joan przeszła do Warnera i zdobyła Oscara, jednak jak już pisałam - jakaś większa nienawiść to nie była.

Natomiast prawdziwym wrogiem Bette była Miriam Hopkins, przy której Joan Crawford, Jack Warner, Errol Flynn i cała reszta, z którymi miała sprzeczki, byli tylko małymi płotkami. Obie aktorki szczerze się nienawidziły. Bette uważała Miriam za samolubną megalomankę, wariatkę i kłótliwą s*kę, a Miriam była zazdrosna o Oscara Bette za rolę w "Jezebel" - sama wcześniej grała ją na scenie i odniosła porażkę. Co ciekawe, z początku aktorki się polubiły. Gdy młoda Davis dołączyła do załogi teatru była oczarowana Miriam, która mimo talentu i urody była bardzo niepewna siebie. Była paranoiczką znaną z tego, że "kradła" sceny, jednak również polubiła Bette. Miała w zwyczaju głaskać ją po pupie i mówić jej, że ma piękną szyję. Bette nie wiedziała, że Hopkins lubi zarówno mężczyzn jak i kobiety i nie widziała nic złego w pokazywaniu się z nią. Jednak jej matka nie była tak naiwna i kazała jej się trzymać z dala od Hopkins. Wściekła Miriam przerzuciła całą swoją zawiść na Davis i poszła z pretensjami do Cukora, reżysera: "Wchodzi mi w kwestie! Ta s*ka nie zna swojego miejsca. To ja jestem gwiazdą tej sztuki, a nie ta mała panna nikt!". Kilka dni później Davis została zwolniona bez żadnego powodu.

lena_777

Ja czytam aktualnie książkę "Bette & Joan", jestem mniej więcej w połowie i póki co muszę przyznać, że Bette o wiele bardziej mi się podoba. Z książki wynika, że była bardziej złośliwa to prawda ale dużo inteligentniejsza od Crawford. Personalnie uważam też, że była o wiele bardziej utalentowana. Crawford była seksoholiczką i rzeczywiście spała chyba z większością mężczyzn z MGM lol Co ciekawe Crawford na początku bardzo dążyła do tego aby zaprzyjaźnić się z Bette - wysyłała jej nawet upominki - kwiaty, perfumy etc ale Davis wszystko odsyłała. Kiedy Crawford ogłosiła, że ma zamiar grać w jednej ze sztuk Szekspira, Davis podsumowała 'To wspaniale. Wszyscy jesteśmy zachwyceni, że Joan Crawford w końcu nauczyła się czytać." lol Więcej napiszę po przeczytaniu całości :)

użytkownik usunięty
lena_777

Z wikipedi:
"Wzajemna antypatia obu pań miała swój początek w 1931 roku. Wtedy to Bette odrzuciła rolę w filmie Obsesja, którą ostatecznie przyjęła Crawford. W 1945 roku Davis ubiegała się o tytułową rolę w filmie Mildred Pierce, która ostatecznie trafiła do Joan Crawford".

lena_777

Ja czytałam biografie obu pańobie książki powstały na podst. wywiadów z aktorkami i osobami z ich otoczenia. W biografii Joan Crawford sama mówiła, że ona nic do Bette nie miała. Na planie Baby Jane wysyłała jej upominki, które Davis, jak ktoś wyżej już mówił, odsyłała. Crawford nie wiedziała dlaczego tak jest. Natomiast Bette na propozycję kontynuacji Baby Jane odpowiedziała ponoć, że zgadza się, ale film ma się zaczynać tak: jedna z nich (tu wskazała na siebie), kładzie kwiaty na grobie tej drugiej. Crawford zawsze mówiła, że darzy Bette szacunkiem. Davis nigdy nie podała przyczyny, dlaczego nie lubi Joan.

Lady_Eowyn

Po prostu Bette uważała Joan za kiepską aktorkę, szczerze jej nie lubiła i nie szczędziła ciętych uwag po jej adresem. Davis była wspaniałą aktorką ale była dość bezwzględna w walce o pozycje największej gwiazdy, niektóre jej komentarze o Crawford były po prostu prostackie i chamskie.

madz20

Tak masz rację. Ale mi się przypomniało, że Bette coś tam mówiła, że denerwowała ją ta "fałszywa" uprzejmość Joan. A do tego Oscar, za rolę, którą ona odrzuciła i jeszcze to, że Joan wyszła za Franchota Tone'a, który podobał się Bette...

Lady_Eowyn

Ja obecnie namiętnie czytam biografie hollywoodzkich gwiazd tamtych czasów. Przeczytałem książke Charlotte Chandler o Bette, jednak nie ma tam zbyt wiele informacji na temat konfliktu aktorek. Zamierzam sięgnąć po książke tej samej aktorki o Joan. Jeśli jednak chodzi o Crawford to bardzo często pojawia się ona w biografiach innych gwiazd jako "ta zła".
Ku mojemu zaskoczeniu pojawia się ona w biografii Liz Taylor. Crawford szczerze nie cierpiała młodej gwiazdy. Spotkały się w 1953 roku kiedy to Joan występowała z ówczesnym mężem Liz - Michaelem Wildingiem w filmie "Torch Song". Aktorka nie chciała ponoć słyszeć o angażu Wildinga. Szefowie MGM przekonali ją jednak do zmiany zdania wypłacając jej 125 tys dolarów premii. Kiedy już prace na planie ruszyły pełną parą Liz obawiała się że Crawford, która znana była z tego że sypiała z niemal każdym partnerem filmowym, zaciągnie do łóżka również jej męża. W związku z tym robiła niespodziewane wizyty na planie (ponieważ akurat kręciła "Rapsodie" w studiu obok) co doprowadzało Joan do szału. Doszło do tego że Crawford z własnej kieszeni opłaciła ochorniarzy którzy mieli pilnować aby Taylor nie miała wstępu na plan. Wściekła Elizabeth rzekomo "zwyzywała" Joan (autor książki podkreśla że to jedyna rzecz którą mogła zrobić ponieważ nie miała tej władzy co Crawford). Ta nie pozostała jej dłużna nazywając ją "małą zdzirą". W późniejszym okresie Kiedy w studiu MGM panował kryzys i szefowie musieli przymusowo zwalniać aktorów Joan zasugerowała aby w pierwszej kolejności wyrzucić Taylor. Aktorka była także jednym z honorowych gości na premierze filmu "Olbrzym". Kiedy jednak zobaczyła Taylor i Wildinga odwróciła się i udawała że ich nie zna. W wywiadzie udzielonym wiele lat później (już w momencie gdy Taylor miała na koncie oba Oscary) Joan powiedziała że warto obejrzeć "Rapsodię" ponieważjest to jeden z nielicznych dobrych filmów Taylor.
Na planie filmu Johnny Guitar regularnie sprzeczała się z Mercedes McCambridge. Doszło do tego że po pijaku zniszczyła wszystkie stroje rywalki.
Crawford miała się również dać się we znaki Grecie Garbo na planie "Ludzi w hotelu". Garbo wymusiła na twórcach filmu aby to jej nazwisko pojawiło się nad tytułem filmu. Tak też się stało. Rozwścieczona Crawford postanowiła więc uprzykrzyć Grecie pracę notorycznie spóźniając się na plan i puszczając piosenki Marleny Dietrich (której Garbo nie cierpiała).

MikeyS

Powstaje serial "Feud". Pierwsza seria będzie o ich konflikcie na planie filmu "Co się zdarzyło Baby Jane". Świetna obsada. Znając reżysera to serial będzie hitem.

Myszkin_filmweb

serial jest bardzo dobry ale to hitu mu daleko niestety xd

lena_777

Uwielbiam "Wszystko o EWIE", za pojedynek BETTE z ANNE BAXTER.
Ta ten jeden raz mówi światu, że jest najlepszą aktorką na świecie, lepszą nawet od BETTE DAVIS. A zaczynała skromnie m.in. jako czarująca Lucy we "WSPANIAŁOŚCI AMBERSONÓW". Kto by pomyślał, że wyrośnie na taką aktorską lwicę. Fenomenalna aktorka.

Scena, gdy siedzi na schodach i opowiada co to znaczy dla niej aktorstwo, co to znaczy sława: o tym, że brawa są jak skrzydła, płaszcz, w którym można się ogrzać, wywołuje wręcz dreszcze. Podobnie, gdy przed lustrem kłania się samej sobie w sukni Bette Davis. To jej film. Wręcz go zdominowała. I dobrze. W końcu to "Wszystko o Ewie", a to ona gra Ewę.

lena_777

Polecam serial Feud Konflikt: Bette i Joan!! :)

użytkownik usunięty
lilkalil

Chciałem to napisać to samo, również polecam.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones