William Everett Preston

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/117885/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":18,"rate":6.222222222222222,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":true,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/117885/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":2,"rate":9,"desc":"oceny","profession":"występów osoby"}}]
6,2
18 ocen gry aktorskiej
Billy Preston

Billy Preston urodził się 9 września 1946 roku w Houston (Teksas, USA). Od najmłodszych lat był związany z show-biznesem. W wieku 12 lat zagrał w filmie "St. Louis Blues".

Znany jest głównie z współpracy z zespołem The Beatles. Z Beatlesami zetknął się w 1962 roku w Hamburgu, gdy pracował jako klawiszowiec Little Richarda. Najbardziej zaprzyjaźnił się z George'em Harrisonem.

Grał z Samem Cooke'iem, a także w zespole akompaniującym podczas telewizyjnego programu "Shindig!". W 1965 roku nagrał debiutancki album z muzyką gospel "The Most Exciting Organ Ever", wydany przez wytwórnię Vee-Jay (która wcześniej wydawała w Stanach Zjednoczonych nagrania The Beatles). Podczas tournée Raya Charlesa po Wielkiej Brytanii w 1969 roku Preston ponownie spotkał się z Beatlesami, którzy wkrótce potem zaproponowali mu współpracę i podpisanie umowy z Apple Records.

Billy Preston uczestniczył jako klawiszowiec w nagrywaniu ostatniego albumu Beatlesów "Let It Be" wydanego w 1970 roku. George Harrison miał nadzieję, że Billy załagodzi wrogą atmosferę w zespole, spowodowaną przez kłótnie pomiędzy Johnem Lennonem a Paulem McCartneyem. Preston wystąpił z Beatlesami podczas słynnego koncertu na dachu - ostatniego wspólnego występu Fab Four. Po rozpadzie grupy blisko współpracował z George'em Harrisonem, z którym wystąpił podczas słynnego koncertu dla Bangladeszu. Grał ze wszystkimi członkami The Beatles oprócz Paula McCartneya, który założył zespół Wings.

W 1973 roku Preston dostał nagrodę Grammy dla najlepszego wykonawcy instrumentalnej muzyki pop. Jest współautorem piosenki "You Are So Beautiful" przerobionej później przez Joe Cockera. Grał także z zespołem The Rolling Stones. W 1978 roku zagrał rolę sierżanta Pieprza w filmie "Orkiestra klubu samotnych serc sierżanta Peppera" Michaela Schultza.

We wczesnych latach dziewięćdziesiątych współpracował z Erikiem Claptonem. W 1997 roku towarzyszył zespołowi The Rolling Stones przy nagrywaniu albumu "Bridges to Babylon". Grał również jako klawiszowiec w piosence "Warlocks" zespołu Red Hot Chili Peppers, znajdującej się na albumie "Stadium Arcadium" z 2006 roku. Było to jedno z ostatnich jego studyjnych dokonań. Billy Preston zmarł 6 czerwca 2006 roku w wyniku niewydolności nerek.

Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 2 września 1946

data śmierci: 6 czerwca 2006

miejsce urodzenia: Houston, Teksas, USA

Współpracował jako klawiszowiec z grupą The Beatles przy nagrywaniu ich ostatniego albumu "Let It Be".
Zmarł w Scottsdale (Arizona, USA) w wyniku niewydolności nerek.
Był zaręczony z aktorką i modelką Kathy Silvą.
  • Pragnąłbym nadmienić jeszcze, że brał udział w komponowaniu ścieżki dźwiękowej do serialu anime "Licensed by Royalty" w skrócie "L/R" w roku 2003 produkowanym przez ówczesnego Pionner'a (dzisiaj firma nosi nazwę Geneon). Firma postarała się nawet o wydanie singla z utworem otwierającym serię pt.: ... więcej