Carla Gilberta Bruni Tedeschi

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktorka"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/109279/6","url":"/ranking/person/actors/female"},"rating":{"count":459,"rate":6.8845315904139435,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/109279/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":11,"rate":6.818181818181818,"desc":"ocen","profession":"występów osoby"}}]
6,9
459 ocen gry aktorskiej
Carla Bruni
Carla Bruni Tedeschi Sarkozy (ur. 23 grudnia 1968 ) - supermodelka i piosenkarka. Urodziła się w Turynie jako młodsza córka pianistki Marysy Borini i kompozytora Alberto Bruni Tedeschi. Ma siostrę Valerię, będącą aktorką. W 2006 roku straciła brata, który zmarł z powodów komplikacji na skutek nosicielstwa wirusa HIV. W 1975 roku wraz z rodziną przeniosła się do Francji, w obawie przed prześladowaniami ze strony Czerwonych Brygad. Biologicznym ojcem Carli jest Maurizio Remmert, gitarzysta, z którym matka Carli miała romans przez sześć lat. Carla posiada również przyrodnią siostrę, Consuelę Remmert.

Carla zaczęła uczyć się gry na gitarze mając 9 lat. Szkołę średnią ukończyła w Szwajcarii. Następnie wróciła do Francji i zaczęła studiować architekturę w Paryżu. Studia jednak porzuciła w wieku 19 lat by rozpocząć karierę modelki.

W latach 90. należała do ścisłej czołówki modelek na świecie. Pracowała dla największych projektantów, do których należeli m.in. Christian Dior, Paco Rabanne, Sonia Rykiel, Christian Lacroix, Karl Lagerfeld, John Galliano, Yves Saint-Laurent, Chanel, Versace.

W 1997 roku zakończyła karierę modelki i poświęciła się muzyce. Jak dotychczas wydała trzy albumy ze swoimi piosenkami. Wydany w 2004 roku album 'Quelqu'un m'a dit' w samej tylko Francji sprzedał się w nakładzie 1,2 miliona kopii. Album wypełniają nastrojowe, śpiewane w języku francuskim utwory zaaranżowane na akustyczne instrumenty, z lirycznymi i pełnymi miłości tekstami. W 2007 roku Carla wydała drugą w karierze, a pierwszą anglojęzyczną płytę 'No promises'. Jako teksty utworów posłużyły jej wiersze poetów, wśród których wymieniani są W.B. Yeats, Emily Dickinson, Dorothy Parker, Walter de la Mare.

W czasie kariery modelki związana była m.in. z Vincentem Pérezem, Erikiem Claptonem, Donaldem Trumpem i Kevinem Costnerem. Jej bliskim przyjacielem był też Mick Jagger. W grudniu 2007 w mediach pojawiła się informacja o związku Carli Bruni z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozy. Para razem spędziła święta w Egipcie. Nicolas Sarkozy i Carla Bruni pobrali się 2 lutego 2008 roku w Pałacu Elizejskim w Paryżu. To jej pierwsze małżeństwo. Sarkozy ożenił się natomiast po raz trzeci. W ojczyźnie Mollierre’a uznano to za towarzyskie wydarzenie roku. Jest to pierwszy w historii Republiki Francuskiej przypadek ślubu prezydenta podczas sprawowania urzędu.

W lipcu 2008 roku swoją premierę miał jej ostatni, jak dotąd, krążek – „Comme si de rien n'était” z piosenkami francuskimi i angielskimi. Wydała go już jako Pierwsza Dama. Zyski ze sprzedaży zasiliły konta nieznanych fundacji charytatywnych. W lipcu 2009 roku pojawiła się na koncercie z okazji 91. urodzin Nelsona Mandeli. Dwa miesiące później nagrała w duecie z Harrym Connickiem cover utworu The Beatles – „And I Love Her”. Piosenkarka zapowiedziała, że obecnie pracuje nad swoją czwartą płytą pod okiem Lenny'ego Kravitza.

Ma jednego syna – Aureliena, który urodził się w 2001 roku ze związku z Raphaëlem Enthovenem, profesorem filozofii.

Znana jest z ciętego języka i swoich feministycznych poglądów. W jednym z wywiadów przewrotnie stwierdziła, że „monogamia jest nudna”, a „w związku między dwojgiem ludzi pożądanie wypala się już po 2-3 tygodniach”. Wspiera różne organizacje dobroczynne, a na swojej stronie CarlaBruniSarkozy.org można zapoznać się z jej działalnością filantropijną.


Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 23 grudnia 1967

miejsce urodzenia: Turyn, Włochy

wzrost: 175 cm

mąż Nicolas Sarkozy (od 02.02.2008), córka Giulia (ur. 19.10.2011)
Ma troje przyrodniego rodzeństwa: Virginio, Valerię Bruni Tedeschi oraz Consuelo Remmert.
Wydała następujące albumy:
- 2002 r. - "Quelqu'un m'a dit";
- 2007 r. - "No Promises";
- 2008 r. - "Comme si de rien n'était";
- 2013 r. - "Little French Songs".
Napisała teksty do siedmiu piosenek nagranych przez Juliena Clerca i opublikowanych na albumie wokalisty pt. "Si j'étais elle" w 2001 roku.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych