Christopher George Marquette

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/96427/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":1348,"rate":6.798219584569733,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/96427/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":72,"rate":6.638888888888889,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktor dubbingowy"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"/person/ajax/roles/96427/20","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":1,"rate":3,"desc":"ocena","profession":"gry aktorskiej"}}]
6,8
1 348 ocen gry aktorskiej
Chris Marquette
Christopher Marquette urodził się 3 października 1984 roku w Stuart w stanie Floryda. Karierę zaczynał jako model, a został nim już w wieku czterech lat, kiedy zamieszkał w Dallas w Teksasie. Zadebiutował na ekranie w wieku 8 lat. Zaczynał rolą syna Miry Sorvino w "Gorzkiej nicości" (WB). Zagrał główną rolę w "Kodzie porozumienia" (WB) z Gregory Hines (w roli Tiny Tim), czyli legendarną gwiazdą Broadwayu. Inne jego role to te w filmach: "Tylko przyjaciele" (New Line Cinema), "Dziewczyna z sąsiedztwa" (New Regency/ 20th Century) czy "Freddy kontra Jason (New Line Cinema).
Największą popularność przyniosła mu jednak rola w serialu przygodowym "Joan z Arkadii" (2003-2005), gdzie grał Adama, czyli obiekt miłosnego zainteresowania głównej bohaterki, Joan (Amber Tamblyn). Za tę rolę Chris otrzymał nagrodę publiczności People's Choice Award i nominację do Emmy. Inne jego role na małym ekranie to, np. te w "Showtime's Huff" i "Strong Medicine" (Lifetime). Gościnnie wystąpił w hicie stacji NBC "Ostry dyżur", serialu "Siódme niebo" (stacji WB), "Potyczki Amy" (CBS) czy "Dotyk anioła" (CBS).
Jego kariera nabiera tempa. W 2005 roku promował swój nowy film "American Gun" (IFC), który był pokazywany na słynnym Toronto Film Festival. Chris wystąpił u boku takich gwiazd Justina Timberlake`a, Sharon Stone, Bruce`a Willis`a. Zagrał także z Emile Hirsch w filmie Nicka Cassavetesa "Alpha Dog" (New Line Cinema), który swoją premierę miał w 2006 roku na Sundance Film Festival. Historia została zainspirowana prawdziwą historią życia Jesse`ego James `a wykreowaną przez Hollywood. Christopher zagrał Keitha Strattena. Chris skończył także zdjęcia do dwóch niezależnych produkcji "Graduation" i "The Invisible" (Spyglass Entertainment). Christopher zagrał też tytułową rolę w filmie "Calvin Marshall".
Christopher jest najstarszym z trzech braci, którzy również próbują swoich sił jako aktorzy. Sean Marquette, najmłodszy z nich, mówi, że to Christopher był dla niego inspiracją. Sean zagrał w komedii "Dziś 13, jutro 30" (Sony Pictures) i w "Still Standing" (CBS). Bracia pomagają sobie nawzajem w zdobywaniu ról. Średni z braci, Eric, wystąpił w popularnych serialach, takich jak: "Gotowe na wszystko" (ABC); "CSI" (CBS) czy "Zwariowany świat Malcolma" (FOX).
Inspiracją dla Chrisa są inni aktorzy, których uważnie obserwuje. Najbardziej ceni Edwarda Nortona, Petera Sarsgaarda, Philipa Seymoura Hoffmana, Daniela Day-Lewisa.
Chris pomaga także potrzebującym i wykorzystuje swoją popularność w słusznych sprawach. Działa w fundacjach: Sunshine Foundation, Cancer Society (wspiera walkę z rakiem), Special Olympics i Pediatrics AIDS (wspiera walkę z AIDS). Christopher mieszka ze swoją rodziną w Los Angeles.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 3 października 1984

miejsce urodzenia: Stuart, Floryda, USA

wzrost: 171 cm

Ma dwóch młodszych braci: Erica i Seana.
Wystąpił w reklamach dla Burger Kinga i
Fruit By The Foot (2000) oraz w Oreo Cookie Barz (2002).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych