[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktorka "},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/277876/6","url":"/ranking/person/actors/female"},"rating":{"count":31,"rate":6.967741935483871,"desc":"ocen gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":true,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/277876/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":7,"rate":3.5714285714285716,"desc":"ocen gry aktorskiej"}}]
7,0
31 ocen gry aktorskiej
Dorota Lulka

Dorota Lulka urodziła się w Poznaniu 5.09.1959 roku. Uprawnienia zawodowe aktorki dramatycznej otrzymała po ukończeniu Studium Aktorskiego przy Teatrze "Wybrzeże" w Gdańsku. W sezonie teatralnym 1981-82 pracowała jako śpiewaczka-solistka w Teatrze Muzycznym w Gdyni, a następnie jako aktorka w Teatrze "Wybrzeże" w Gdańsku.

W Gdańskim Ośrodku Telewizyjnym debiutowała w teatrze telewizji jako Natasza w "Fałszywej monecie" Maksyma Gorkiego.
W 1985 roku wróciła do rodzinnego Poznania ,grając w Teatrze Polskim, a następnie Nowym. W tym czasie występowała gościnnie w Teatrze Muzycznym i Wielkim w Poznaniu oraz w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. W poznańskiej Scenie na Piętrze brała udział w programach z cyklu "Ring z...." między innymi z Jerzym Bończakiem, Markiem Kondratem, Janem Machulskim i Markiem Walczewskim.

W filmach Andrzeja Maleszki "Mechaniczna Magdalena", "Ofelia" i "Ofelia na wakacjach" zagrała mamę Ofelii -aktorkę Dorotę Lulkę.

Reżyserowała koncerty muzyki w Poznańskim Ośrodku Sztuki dla Dziecka,brała udział w nagraniach kaset i płyt około dwudziestu tytułów bajek, baśni i legend , występowała w cyklicznym telewizyjnym programie rozrywkowym "Kanał V"Stefana Mroczkowskiego.

Ważnym momentem w jej życiu był występ na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, gdzie otrzymała stypendium Ministra Kultury i Sztuki, Nagrodę Związku Autorów i Kompozytorów oraz Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Wystąpiła również w telewizyjnych programach muzycznych "Ballada o drodze – Rafał Wojaczek"-reż. Wojciech Popkiewicz, "Uśmiech kota -czyli 7 piosenek Doroty Lulki" i recitalu "Słodkie lata 60-te" w reżyserii Julii Wernio.

W roku 1995 rozpoczęła współpracę z Teatrem Miejskim w Gdyni . Rolą tytułową w sztuce "Piaf" w reżyserii Jana Szurmieja, odniosła w tym teatrze duży sukces, a przedstawienie zagrano już ponad sto razy.

Występuje również w warszawskim Teatrze Na Woli w spektaklu "Kompozycja w błękicie" Ingmara Villqista,i wiele koncertuje, śpiewając piosenki poetyckie i pieśni z repertuaru Edith Piaf.

Wydała płytę " Piaf po polsku".

Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 5 września 1959

miejsce urodzenia: Poznań, Polska

wzrost: 160 cm

W 1982 roku ukończyła Studium Aktorskie przy Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (Polska).
W 1989 r. otrzymała stypendium Ministra Kultury i Sztuki.
W 1993 r. otrzymała tytuł najpopularniejszej aktorki Poznania "Biały Bez".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych
  • Świetna Piaf oraz oczywiście Bidula z "Kabaretu Starszych Panów" :)))

    • każde jej wystąpienie na deskach gdyńskiego Teatru Miejskiego to perełka. aż dziw bierze, że tyle talentu mieści się w tak niewielkiej osóbce. brawo, pani Doroto!