Gabriel García Márquez I

Gabriel José de la Concordia García Márquez

7,2
5 ocen materiałów do scenariusza
Gabriel García Márquez I
Wybitny kolumbijski pisarz, dziennikarz. Osiem pierwszych lat życia spędził pod opieką dziadka. Po śmierci dziadka (1935r.) przenosi się do rodziców do Barranquilli. Później studiuje prawo w Bogocie. Następnie zakłada czasopismo "Literatura".
W 1954 roku zostaje redaktorem w "El Espectador". Jego pierwsza powieść "Szarańcza" zostaje wydana w 1955r. Aktywnie działa w kolumbijskim życiu politycznym, cały czas tworząc kolejne opowiadania i powieści. W 1982 otrzymuje Literacką Nagrodę Nobla za całokształt twórczości. W 1991 obejmuje kierownictwo programu informacyjnego w telewizji kolumbijskiej. W 2000r. wykryto u niego raka, jednak pisarz wygrał walkę z chorobą. Od tego czasu pisze przede wszystkim "wspomnienia".
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 6 marca1927

data śmierci: 17 kwietnia2014

miejsce urodzenia: Aracataca, Kolumbia

żona Mercedes Barcha Pardo (od 27.03.1958 do jego śmierci), 2 synów: Rodrigo García (ur. 24.08.1959) i Gonzalo García Barcha (ur. 1962)
W 1982 roku został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.
Klip do utworu R.E.M. "Losing My Religion" powstał na podstawie jego opowiadania pt. "A Very Old Man with Enormous Wings".
Był członkiem jury na Festiwalu Filmowym w Cannes w 1982 roku.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • "Sto lat samotności" to z całą pewnością jedna z najpiękniejszych, najlepszych i najważniejszych powieści XX wieku. :)

  6
  1
  • w stosunku do artystów, dzieł sztuki i literatury. Zbyteczny patos, sztuczne zadęcie. Sztuka ma wzruszać bawić zmuszać do refleksji. A to jak nie przymierzając; "Mickiewicz największym poetą był"

   • Odszedł kolejny wielki człowiek. Ostatnio postanowiłem poczytać trochę Marquez'a, o którym słyszałem wiele i właśnie dowiedziałem się że zmarł. Mam nadzieję, że żył szczęśliwie.

    • dla mnie romans z GGM rozpoczął się od opowiadań.... jest w tym gatunku niebywałym mistrzem... "opowieść rozbitka" "O miłości i innych demonach" "kronika zapowiedzianej śmierci" i "Dwanaście opowiadań tułaczych " to perełki... każdy powinien poznać jego twórczość od mniejszych form... Polecam... ... więcej

     • Mój przyjaciel twierdzi, że nie przepada za Marquezem, ponieważ ten skazuje bohaterów na zagmatwane i brutalne losy, z których wyrwać się nie pomoże im żadne staranie. Niestety nie umiem się z nim zgodzić. Dla mnie to jeden z najmądrzejszych pisarzy stulecia...a może i historii. Jego niesamowita ... więcej