Hanka Ordonówna 

Maria Anna Pietruszyńska

7,7
14 ocen gry aktorskiej
Hanka Ordonówna
Naprawdę nazywała się Maria Pietruszyńska. Po ukończeniu sześciu lat uczęszczała do szkoły baletowej przy Teatrze Wielkim w Warszawie, w którym zadebiutowała w 1917 r. Rok później związała się z warszawskim teatrzykiem "Sfinks" i lubelskim "Wesoły UI". W 1922 r. dzięki poetce Zofii Bajkowskiej została przyjęta do słynnego kabaretu Qui Pro Quo, z którym współpracowała do 1931 r. W 1931 została żoną hrabiego Michała Tyszkiewicza. Po zamknięciu Qui Pro Quo występowała z własnymi recitalami w kraju i na scenach warszawskich teatrzyków - m.in. Bandy, Wielkiej Rewii i Cyrulika Warszawskiego. Śpiewała w Niemczech, ZSRR, Grecji, Palestynie, występowała w teatrach dramatycznych, grała w filmach. Po wybuchu II wojny światowej została aresztowana i przebywała w obozie pracy dla kobiet w Uzbekistanie. Po podpisaniu układu polsko- radzieckiego w 1941 roku wyjechała jako opiekunka dzieci z II Korpusem Armii Polskiej na Bliski Wschód. Mieszkała na Hajfie, w Indiach, po wojnie osiadła w Bejrucie, gdzie zmarła na gruźlicę w 1950 roku. W 1989 roku jej prochy sprowadzono do kraju i złożono w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 25 września 1902

data śmierci: 8 września 1950

miejsce urodzenia: Warszawa, Rosja , (obecnie Polska)

mąż Michał Tyszkiewicz (od 1931 do jej śmierci)
Gdy porzucił ją aktor Janusz Sarnecki, Ordonka próbowała popełnić samobójstwo strzelając sobie w skroń. Nieudana próba samobójcza pozostawiła jednak bliznę na czole artystki, którą ta ukrywała pod wymyślnymi nakryciami głowy.
Historia jej życia została sfilmowana w 1981 roku przez Janusza Rzeszewskiego w filmie "Miłość ci wszystko wybaczy".
Zmarła na gruźlicę w Bejrucie (Liban). W 1990 roku jej prochy przeniesiono do Polski i pochowano na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych