film

Służący

The Servant
1963
1h 52m
7,6 2 772
oceny
7,6 10 1 2772
7,9 14
ocen krytyków
Rozpieszczony młodzieniec zatrudnia służącego do swojego nowego domu. Między mężczyznami zawiązuje się psychologiczna gra. więcej mniej
Służący zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

BAFTA
Film zdobył 3 nagrody BAFTA, inną nagrodę oraz 6 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody

Wybitny film tercetu, który tworzą: dramaturg Harold Pinter, autor scenariusza, realizujący swoje filmy w Anglii; amerykański reżyser Joseph Losey, twórca płodny, lecz pracujący ze zmiennym powodzeniem oraz aktor Dirk Bogarde, obdarzony talentem i osobowością przyczyniającą się do sukcesów filmów z jego udziałem. "Służący" jest subtelnymWybitny film tercetu, który tworzą: dramaturg Harold Pinter, autor scenariusza, realizujący swoje filmy w Anglii; amerykański reżyser Joseph Losey, twórca płodny, lecz pracujący ze zmiennym powodzeniem oraz aktor Dirk Bogarde, obdarzony talentem i osobowością przyczyniającą się do sukcesów filmów z jego udziałem. "Służący" jest subtelnym i wyrafinowanym dramatem psychologicznym opisującym relacje pan - służący w kategoriach dominacji i podporządkowania z wyjątkową wprost wnikliwością.

boxoffice
$36 463 w USA
na podstawie
Robin Maugham (powieść)
studio
Elstree Distributors (przedstawia) / Springbok Productions
tytuł oryg.
The Servant
inne tytuły
W rolę Susan miała wcielić się Vanessa Redgrave, jednak zmuszona była się wycofać, gdyż była w ciąży. Zastąpiła ją Wendy Craig.
Zdjęcia do filmu powstały w Londynie i Shepperton (Anglia, Wielka Brytania).
Kiedy Joseph Losey był przez 2 tygodnie w szpitalu, Dirk Bogarde kontynuował pracę nad filmem. Codziennie telefonicznie otrzymywał instrukcje od reżysera. Ujęcia te były na tyle dobre, że gdy Losey wrócił na plan nie kręcił ich ponownie.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Bogarde ...

ocenił(a) film na 9

... skosił wszystko jak kombajn kosi żyto. Mocnym ciosem wdarł się do czołówki moich ulubionych ról aktorskich. Czysty geniusz!

wyśmienity

ocenił(a) film na 9

film podszyty niezwykłym napięciem. pozornie nic się nie dzieje, ale rozgrywka psychologiczna dwójki bohaterów jest znacznie bardziej fascynująca niż najlepiej zrealizowane sceny akcji. no i do tego rzecz jasna świetne aktorstwo. kino z wyższej półki.

Kapitalny. Warto.

Oh, co tu duzo mowic.....film ma wysmienite napiecie psychologiczne ktore sie utrzymuje od poczatku do konca. Nie jestem fanem starych filmow, ale powoli zaczynam sie do nich przekonywac. Jedno jst pewne, starsze filmy maja doskonle historie ukazane w wysmienity sposob. cos takiego jest juz rzadko spotykana sztuka w...

więcej

szkoda

ocenił(a) film na 10

że obecnie na takie fenomenalne filmy nie ma co liczyć.