Hugh Dancy

biografie

(2)
  • Brytyjski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy urodził się w Stoke-on-Trent, w Staffordshire. Jego matka Sarah to publicystka, a ojciec Jonathan to pisarz i profesor filozofii na Readin University. Studiował literaturę i język angielski na Uniwersytecie Oksfordzkim. Swoją pierwszą dostał w miniserialu TV "Trial and Retribition"

  • Urodzony w Staffordshire w 1975 roku Hugh Dancy studiował Literaturę Angielską na Uniwersytecie w Oxfordzie. Po ukończeniu studiów w 1997, przeprowadził się do Londynu, aby zrealizować swoje marzenie o aktorstwie i zadebiutował w telewizyjnym serialu Lyndy La Plante Trial & Retribution II.

    W 1998 Dancy został obsadzony jako David Copperfield w ekranizacji powieści Charlesa Dickensa produkcji Hallmark/TNT w reżyserii Petera Medaka. Pojawił się także w bardzo popularnym serialu Cold Feet, a także w nakręconym z rozmachem dramacie kostiumowym Madame Bovary oraz w filmie Młode szpady.

    W 2002 Dancy grał w Billy and the Crab Lady w London’s Soho Theatre, a także główną rolę w fabularnym filmie Słownik snów. Powracając z plenerów zlokalizowanych w Indonezji dołączył do ekipy Sama Mendesa w To the Green Fields Beyond w The Donmar Warehouse.

    Inne filmy fabularne z jego udziałem to między innymi nominowany do Oscara Helikopter w ogniu Ridleya Scotta, 8 dni u boku Melanie Griffith, Ella zaklęta Rachel Leigh Cook oraz Król Artur Jerry’ego Bruckheimera. W 2004 Dancy współpracował z Michaelem Caton-Jonesem przy dziejącym się w Ruandzie dramacie Shooting Dogs, który niedługo wejdzie na ekrany kin.

opinie i nagrody
multimedia