Ismail Noormohamed Abdul Rehman

[{"id":7,"name":"producer","above5p":true,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"/person/ajax/roles/11539/7","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":30,"rate":7.333333333333333,"desc":"ocen","profession":"pracy producenta"}},{"id":2,"name":"director","above5p":false,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"/person/ajax/roles/11539/2","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":3,"rate":7,"desc":"oceny","profession":"pracy reżysera"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/11539/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":1,"rate":8,"desc":"ocena","profession":"występów osoby"}},{"id":6,"name":"actors","above5p":false,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/11539/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":1,"rate":8,"desc":"ocena","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":17,"name":"originalMaterials","above5p":false,"career":{"name":"autor materiałów do scenariusza"},"ranking":{"name":"Materiałów do scenariusza","link":"/person/ajax/roles/11539/17","url":"/ranking/person/originalMaterials"},"rating":{"count":1,"rate":7,"desc":"ocena","profession":"materiałów do scenariusza"}}]
7,3
30 ocen pracy producenta
Ismail Merchant
Wykształcony w Bombaju i Stanach Zjednoczonych, z pochodzenia Hindus. Kariera Merchanta w biznesie była zapisana w gwiazdach. Zamiast tracić czas dla pracy w bankowości lub innych, spekulacyjnych dziedzinach, Merchant wolał wykorzystać swoje umiejętności w dziedzinie sztuki. Znalazł idealnych partnerów i współpracowników w osobie pisarki Ruth Prawer Jhabvala oraz urodzonego w Kaliforni /USA reżysera Jamesa Ivory'ego. Wspólne produkcje tej trójki, wśród których nie można nie wspomnieć o "Shakespeare Wallah" (1965), "Bombay Talkie" (1969), "Roseland" (1977), "The Europeans" (1979), "A Room with a View" (1984) oraz "Howard's End" (1992), ustanowiły światowe standardy oraz wysoką jakość produkcji przy stosunkowo niskim budżecie. Osiągnięcia te są tym bardziej znaczące, gdy weźmie się pod uwagę fakt, iż niemal przy każdej wspólnej produkcji Merchant i Ivory skaczą sobie do gardeł w kwestiach artystycznych i finansowych, nie kryjąc przy tym swoich kłótni przed opinią publiczną. Głównie producent, Merchant kilka razy pokusił się wystąpić w roli reżysera (nominacja do Oskara za "The Creation of a Woman"). Merchant zaznaczył swoją obecność również w świecie kulinariów, a to za sprawą swojej bestsellerowej książki kucharskiej "Indian Cuisine" ("Kuchnia hinduska").
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 25 grudnia 1936

data śmierci: 25 maja 2005

miejsce urodzenia: Bombaj, Indie Brytyjskie , (obecnie Indie)

BAFTA
Zdobył 2 nagrody BAFTA, 1 inna nagroda i 7 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
BAFTA Najlepszy film za film Powrót do Howards End w roku 1993 wraz z: James Ivory BAFTA Najlepszy film za film Pokój z widokiem w roku 1987 wraz z: James Ivory
Merchant jest także znany z zamiłowania do kuchni i jedzenia. Jest autorem wielu książek poświęconych kucharstwu, m.in. "Indian Cuisine", "Florence", "Passionate Meals", "Paris: Filming and Feasting in France".
Oprócz wielu nagród zdobytych w związku ze swoją twórczością filmową, Merchant dostał również tytuł "Honorary Doctor of Arts" przyznany przez Bard's College w Nowym Jorku, Wesleyan College oraz University of Illinois. Został także uhonorowany przez burmistrza Nowego Jorku oraz mera Paryża, jak również otrzymał tytuł "Commandeur de l'Ordre des Arts et des Lettres" z rąk francuskiego ministra kultury w uznaniu jego zasług w dziedzinie kina.
Zmarł w Londynie (Anglia, Wielka Brytania).

forum osoby Ismail Merchant

Na razie nikt nie dodał wątku na forum tej osoby.
Spróbuj swoich sił i podziel się opinią.
Możesz być pierwszy!

Dodaj wątek na forum