film

Okruchy dnia

The Remains of the Day
1993
2 godz. 14 min.
7,8 33 133
oceny
7,8 10 1 33133
27 042
chce zobaczyć
8,2 16
ocen krytyków
Zapracowany kamerdyner zatraca się w obowiązkach, nie znajdując czasu na życie prywatne. Po latach rozpoczyna poszukiwania kobiety, z którą niegdyś pracował. Więcej Mniej
Okruchy dnia zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

David di Donatello
Film zdobył 2 nagrody David di Donatello , 2 inne nagrody i 25 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody

Anglia na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych. Młody amerykański dyplomata (Christopher Reeve) kupuje okazałą posiadłość, którą opiekuje się starszy lokaj (Anthony Hopkins). Służący dopiero teraz, gdy świat jego wartości legł w gruzach, znajduje nieco odwagi, by odnaleźć kobietę (Emma Thompson), która kiedyś pracowała z nim wAnglia na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych. Młody amerykański dyplomata (Christopher Reeve) kupuje okazałą posiadłość, którą opiekuje się starszy lokaj (Anthony Hopkins). Służący dopiero teraz, gdy świat jego wartości legł w gruzach, znajduje nieco odwagi, by odnaleźć kobietę (Emma Thompson), która kiedyś pracowała z nim w rezydencji. Po latach przyznaje, że była największą miłością jego życia. We wspomnieniach powraca do wydarzeń sprzed drugiej wojny światowej.

boxoffice
$23 237 911 w USA
budżet
$11 500 000
na podstawie
Kazuo Ishiguro (powieść)
studio
Columbia Pictures Corporation (przedstawia) / Merchant Ivory Productions
tytuł oryg.
The Remains of the Day
inne tytuły
Oryginalny scenariusz został napisany przez Harolda Pintera z myślą o Mike'u Nicholsie jako reżyserze. Główne role mieli z kolei zagrać Jeremy Irons i Anjelica Huston. Ostatecznie, z tej wersji ostało się ledwie kilka scen, gdy film został w końcu przekazany przez wytwórnię Columbia Jamesowi Ivory'owi.
Meryl Streep odrzuciła rolę Panny Kenton.
John Cleese został pierwotnie obsadzony w roli Stevensa i stał się fanem powieści. Wycofał się jednak z produkcji po tym, gdy Harold Pinter zrezygnował z umieszczenia humoru w scenariuszu.
Jeden z tych filmów, które można oglądać w nieskończoność. Niedoświadczonemu widzowi mogłoby się zdawać, że jest nudny i pozbawiony emocji. A to tylko nostalgia wyziera z każdego kąta. To tylko pozory... Dyskretna, cicha, tocząca się swoim tempem akcja wciąga od pierwszych minut. Wątki historyczne, których Ivory serwuje nam niemało, zostają... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych