Julian Józef Antonisz 

Julian Józef Antoniszczak

[{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":287,"rate":7.7491289198606275,"desc":"ocen","profession":"pracy reżysera"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":true,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":86,"rate":7.395348837209302,"desc":"ocen","profession":"scenariuszy"}},{"id":4,"name":"music","above5p":true,"career":{"name":"kompozytor"},"ranking":{"name":"Muzyki","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/music"},"rating":{"count":78,"rate":8.256410256410257,"desc":"ocen","profession":"muzyki"}},{"id":5,"name":"productionDesigner","above5p":false,"career":{"name":"scenograf"},"ranking":{"name":"Scenografii","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/productionDesigner"},"rating":{"count":24,"rate":8,"desc":"oceny","profession":"scenografii"}},{"id":17,"name":"originalMaterials","above5p":false,"career":{"name":"autor materiałów do scenariusza"},"ranking":{"name":"Materiałów do scenariusza","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/originalMaterials"},"rating":{"count":1,"rate":10,"desc":"ocena","profession":"materiałów do scenariusza"}}]
7,7
287 ocen pracy reżysera
Julian Józef Antonisz
Julian Józef Antonisz, a właściwie Julian Józef Antoniszczak, urodził się 8 listopada 1941 roku w Nowym Sączu. Był polskim wynalazcą eksperymentalnej animacji, scenarzystą oraz kompozytorem. Początkowo pobierał nauki w szkole muzycznej, jednak na studiach wybrał malarstwo, grafikę i film animowany. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (warto dodać, że jego profesorem animacji był Kazimierz Urbański).

Antonisz jest twórcą nowych technik realizacji filmu, tzw. metody non-camerowej, polegającej na rysowaniu lub malowaniu poszczególnych kadrów bezpośrednio na taśmie filmowej.

Debiutował w 1967 roku filmem "Fobia". Inne jego obrazy to m.in. "W szponach sexu", "Jak nauka wyszła z lasu", "Jak działa jamniczek", "...Te wspaniałe bąbelki w tych pulsujących limfocytach", "Film o sztuce... (biurowej)", "Słońce - film bez kamery", "Ludzie więdną jak liście", "Pan Tadeusz. Księga I. Gospodarstwo" czy też "Światło w tunelu".

Należał do grupy założycieli uznanego Studia Filmów Animowanych. Odszedł przedwcześnie, bo w wieku jedynie 46 lat. Zmarł 31 stycznia 1987 roku w Lubniu niedaleko Myślenic.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 8 listopada 1941

data śmierci: 31 stycznia 1987

miejsce urodzenia: Nowy Sącz, Polska

Brązowy Smok
Zdobył Brązowy Smok, 3 inne nagrody
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Danuta Zadrzyńska, 2 córki: Sabina i Malwina
Ukończył średnią szkołę muzyczną i Wydział Malarstwa i Grafiki krakowskiej ASP.
Jego bratem jest inny twórca filmów animowanych, Ryszard Antoniszczak.
Zmarł w styczniu 1987 w domku wypoczynkowym w Lubniu koło Myślenic, w trakcie pracy nad 13. Kroniką Non-Camerową.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych