Kazimierz Krukowski 

7,5
142 oceny gry aktorskiej
Kazimierz Krukowski
Aktor znany głównie z występów w przedwojennych kabaretach i teatrach rewiowych. Po ukończeniu Wydziału Dramatycznego Konserwatorium Muzycznego w Warszawie zaczął występować w "Qui pro Quo", "Morskim oku", "Bandzie", "Cyganerii", "Ali Babie". Debiutował w niemej wersji "Ziemi obiecanej" (1927) Aleksandra Hertza i Zbigniewa Gniazdowskiego. Trzy lata później Kazimierz Krukowski po raz pierwszy zetknął się ze słynnym komikiem Adolfem Dymszą w "Janku Muzykancie" (1930) Ryszarda Ordyńskiego. Razem pojawili się jeszcze w: "Niebezpiecznym romansie" (1930) Michała Waszyńskiego, "Ułani, ułani, chłopcy malowani" (1932) w reżyserii Mieczysława Krawicza, "ABC miłości" (1935) Michała Waszyńskiego oraz powojennym "Panu Dodku" (1971) Jana Łomnickiego. Z przedwojennych ról Krukowskiego warto wymienić jeszcze Lopka w "10% dla mnie" (1933) Juliusza Gardana i barona Lolo w "Co mój mąż robi w nocy" (1934).
Swoje umiejętność prezentował również w seriach filmów krótkometrażowych: "Lopek" (1928-1929) oraz "Przygody Lopka i kropka" (1932-1934).
W 1948 wyjechał do Argentyny, osiem lat później wrócił do stolicy i związał się z teatrem "Syrena". Był tam aktorem, reżyserem, dyrektorem. Współpracował z telewizją jako reżyser i scenarzysta, w filmie dla jego poczucia humoru, stylu bycia, komizmu nie było już miejsca. W 1957 opublikował tom wspomnień "Moja Warszawka".
zobacz pełny życiorys

dane personalne:

data urodzenia: 2 lutego 1901

data śmierci: 24 grudnia 1984

miejsce urodzenia: Łódź, Rosja, (obecnie Polska)

żona Władysława Krukowska (do 1983, jej śmierć)
Ukończył Wydział Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego i Wydział Dramatyczny Konserwatorium Muzycznego w Warszawie w klasie śpiewu.
Swój pierwszy angaż dostał dzięki protekcji swojego kuzyna- Juliana Tuwima, który polecił go dyrektorowi kabaretu "Qui pro Quo"- Jerzemu Boczkowskiemu.
W 1939 roku założył swój własny teatr pod nazwą "Ali Baba".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

LOPEK

użytkownik usunięty

Wspaniały przedwojenny komik!!!!
W kabarecie i na ekranie stworzył postać sympatycznego ale
zarozumiałego, kosmopolitycznego cwaniaka.
Jako Krupkowski - aktor rewiowy(!) w "Abc miłości" był super!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones