Konrad Niewolski

[{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"/person/ajax/roles/86408/2","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":940,"rate":3.942553191489362,"desc":"ocen","profession":"pracy reżysera"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":true,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"/person/ajax/roles/86408/1","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":249,"rate":6.168674698795181,"desc":"ocen","profession":"scenariuszy"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"/person/ajax/roles/86408/7","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":44,"rate":6.113636363636363,"desc":"oceny","profession":"pracy producenta"}},{"id":5,"name":"productionDesigner","above5p":false,"career":{"name":"scenograf"},"ranking":{"name":"Scenografii","link":"/person/ajax/roles/86408/5","url":"/ranking/person/productionDesigner"},"rating":{"count":42,"rate":7.619047619047619,"desc":"oceny","profession":"scenografii"}},{"id":17,"name":"originalMaterials","above5p":false,"career":{"name":"autor materiałów do scenariusza"},"ranking":{"name":"Materiałów do scenariusza","link":"/person/ajax/roles/86408/17","url":"/ranking/person/originalMaterials"},"rating":{"count":21,"rate":4.476190476190476,"desc":"ocen","profession":"materiałów do scenariusza"}}]
3,9
940 ocen pracy reżysera
Konrad Niewolski urodził się w 1972 roku w Warszawie. W latach 1990-91 studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim. Jest jednak absolwentem Wyższej Szkoły Biznesu i Administracji (dyplom na Wydziale Administracji i Stosunków Międzynarodowych w 1995). Od 2000 roku jest międzynarodowym sędzią snowboardu FIS, od 2001 roku instruktorem PZS. Poza snowboardem twórca pasjonuje się także psychiatrią, filozofią, teologią, genetyką, egiptologią, filmem oraz sportami ekstremalnymi.



W 2002 roku Konrad Niewolski zadebiutował jako producent, reżyser, scenarzysta i kierownik produkcji filmu "D.I.L.", za który otrzymał Nagrodę Główną "I Festiwalu Kina Niezależnego w Dwójce" oraz wyróżnienie jury na przeglądzie kina niezależnego "Kamerleon". "D.I.L.", którego akcja rozgrywa się w ciągu kilkunastu godzin, przedstawia jeden dzień z życia Darka Kryckiego - spokojnego i niepozornego właściciela sklepiku, który uwikłany jest w narkotykowe porachunki.



Drugi film Niewolskiego, "Symetria", to opowieść o dwudziestosześcioletnim Łukaszu, który zostaje niesłusznie aresztowany pod zarzutem napadu na starszą kobietę. Szybko trafia do więzienia, gdzie w więziennej rzeczywistości zmieni się jego całe życie. Film został nagrodzony na XXVIII FPFF w Gdyni - Nagrodą dziennikarzy akredytowanych przy FPFF oraz
Nagrodą Feniks Polish Film Promotion - organizatora FPFF w Toronto.
Bez wątpienia jedna z najciekawszych i najbardziej intrygujących postaci polskiego kina. Nie ukończył żadnej szkoły filmowej, za to studiował fizykę, a później zdobył dyplom Wyższej Szkoły Biznesu i Administracji. Jako dziecko był samotnikiem. Od towarzystwa ludzi wolał samotność, obserwowanie zwierząt, łapanie żab i jaszczurek. Uwielbiał naukowe eksperymenty, ale tradycyjna nauka go nudziła. Na życie zarabiał na różne sposoby: był właścicielem kawiarenki internetowej, ale obracał się również w kręgach związanych z narkotykami i handlem bronią. Jego pierwszy film, "D. I. L.", zdobywca głównej nagrody na Festiwalu Polskiego Kina Niezależnego, w brutalny sposób opowiadał o środowisku handlarzy narkotyków. Sam Niewolski przyznaje, że był w jego życiu czas, kiedy narkotyki przejęły nad nim kontrolę. Skończył z nimi, kiedy trafił do więzienia za nielegalne posiadanie broni. "To był naturalny detoks" - mówił później. Wiedzę o więziennym życiu wykorzystał w "Symetrii", entuzjastycznie przyjętej przez widzów i przez krytyków. Zdjęcia powstały na Białołęce, a główne role zagrali m.in. Andrzej Chyra, o którym Niewolski mówił później, że dał mu trudną lekcję pracy na planie, Arkadiusz Detmer, wyróżniony za tę rolę na festiwalu RiverRun i Borys Szyc. W "Symetrii", nagrodzonej m.in. w Gdyni, Tarnowie, Koninie, Durango i na RiverRun, Niewolski, używając grypsery, przemycił wiedzę o więziennej hierarchii, ale i własną wiarę i filozofię. "W wielu ludziach żyją silne demony, które chcą być zabite rękoma innych ludzi" - mówił w wywiadzie dla "Playboya", a w rozmowie z Tadeuszem Sobolewskim na łamach "Gazety Wyborczej" zwierzał się: "Wolę założyć, że świat jest zły. Myślę, że przewaga zła jest ogromna. Musi być jakaś siła, która ochroni wartości. Tą siłą jest u mnie zło. Bezkarne zło, stworzone po to, żeby ochraniać czyste dobro i karać tych, którzy je niszczą".