Krzysztof Penderecki 

8,1
412 ocen muzyki
Krzysztof Penderecki
Urodzony 23 XI 1933r. polski dyrygent, kompozytor i pedagog. Od najmłodszych lat miał bliski kontakt z muzyką, ponieważ tak jego ojciec jak i dziadek byli muzykami amatorami. Jako chłopiec uczył się gry na skrzypcach i fortepianie. Po wojnie zamieszkał w Krakowie, gdzie prywatnych lekcji kompozycji udzielał mu Franciszek Skołyszewski. Dalsze studia odbywał w PWSM (obecnie Akademia Muzyczna) u Artura Malawskiego. Dyplom otrzymał w 1958 r., ale nie rozstał się z uczelnią zostając asystentem przy Katedrze Kompozycji. Pierwszy duży rozgłos przyniosła mu kompozycja „Tren pamięci ofiar Hiroszimy" (1959). Otrzymał za nią nagrodę UNESCO. Kolejnym ważnym etapem w jego karierze kompozytorskiej była „Pasja wg św. Łukasza”(1966). Zamówiony przez Westdeutscher Rundfunk utwór został skomponowany dla uczczenia 700-lecia katedry w Munster. W latach 1966-68 wykładał w Volkwang Hochschule fur Musik w Essen, jednak przez cały czas związany był ze swą krakowską uczelnią, której rektorem został w roku 1972 i funkcję tę piastował do 1987. Wykładał też na Uniwersytecie Yale w New Haven. Pierwsza operą Pendereckiego były „Diabły z Loudun”. Po jej sukcesie powstały następne cztery, przynosząc mu opinię osoby o dużym instynkcie teatralnym. Wielkim sukcesem był zamówiony przez władze Jerozolimy utwór zatytułowany „Siedem bram Jerozolimy” i napisany dla uczczenia 3000-lecia miasta.
Począwszy od 1973r. rozwijał swą karierę dyrygencką, współpracując z wieloma renomowanymi orkiestrami na świecie. Podczas wieczoru inaugurującego działalność Opery Krakowskiej w nowym budynku (13 XII 2008) poprowadził zza pulpitu dyrygenckiego swoje „Diabły z Loudun”. Muzykę Krzysztofa Pendereckiego można usłyszeć w bardzo wielu filmach, by wymienić tak głośne tytuły jak: „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Egzorcysta”, „Lśnienie”, czy ”Katyń”.  
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 23 listopada 1933

data śmierci: 29 marca 2020

miejsce urodzenia: Dębica, Polska

Orzeł
Zdobył Orzeł,
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Barbara Graca (rozwód), córka Beata; 2. Elżbieta (od 19.12.1965 do jego śmierci), syn Łukasz (ur. (1966), córka Dominika (ur. 1971)
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej odznaczył Krzysztofa Pendereckiego w roku 2005 Orderem Orła Białego.
Ten wielki polski kompozytor studiował w Krakowie kompozycję w klasie Artura Malawskiego:pedagoga, kompozytora i dyrygenta. Studia odbył w latach 1955-1958 w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (dziś uczelnia ta to Akademia Muzyczna).
Dwukrotnie, latach 1968 i 1983, otrzymał Nagrodę Państwową I stopnia.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Niesamowity kompozytor. Wielka szkoda... :(

Nagrody Grammy dla pana Krzysztofa w kategorii Muzyka chóralna za album Penderecki Conducts Penderecki. Gratulacje!

Ta muzyka przyprawia o dreszcze.

proponuję z postromantyzmu przerzucić się na postbarok. żałosne, co ten twórca zrobił z siebie.

Brakuje tu jeszcze "Wyspy Tajemnic" Martina Scorsese

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones