Elmo i jego przyjaciele z Ulicy Sezamkowej współpracują z byłym inżynierem NASA, a obecnie gwiazdą YouTube, Markiem Roberem, aby przygotować wyjątkowe podarunki na dzień prezentów.
Sophie, zmieniona przez czarownicę w staruszkę, trafia do dziwnego zamku należącego do czarodzieja Hauru. Spotkany w nim demon składa jej pewną propozycję.
Elmo kocha swój niebieski koc i nie chciałby żeby mu się coś stało. Jednak podczas zabawy w przeciąganie liny ze swoim przyjacielem Zoe gubi swój ulubiony kocyk. Ale Elmo, który nie wyobraża sobie życia bez kocyka wyruszay na jego poszukiwania do Grouchland, krainy zamieszkałej przez gderliwe osobniki. Podczas podróży dowiaduje się jak ważne jest dzielenie się z innymi i jak bardzo krzywdził swoich przyjaciół swoją samolubnością. Uświadamia też sobie że to właśnie on jest odpowiedzialny za to wszystko co się stało.