Lidia Duda I

4,7
24 oceny pracy reżysera
Lidia Duda I
Lidia Duda urodziła się 30 czerwca 1958 w Tychach. Jest zaangażowaną społecznie autorką reportaży, filmów i seriali dokumentalnych. Ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracę magisterską napisała na temat Hieronima Boscha. Po studiach poszukiwała swojego miejsca, pracując w wielu miejscach: w klubie jazzowym, w dziale wydawnictw Opery Wrocławskiej, w szkole podstawowej w Tychach jako nauczycielką plastyki.

Pracę w mediach zaczęła w TVP Katowice, początkowo w dziale reklamy, a następnie jako reporterką "Aktualności". Od początku specjalizowała się w tematach społecznych. Pod koniec lat 90. zaczęła współpracę z Ekspresem Reporterów, dla którego zrealizowała ponad 60 reportaży, a następnie z Redakcją Filmu Dokumentalnego i Reportażu TVP 2.

W jej dorobku jest wiele znaczących i wielokrotnie nagradzanych filmów dokumentalnych, m.in.:  Tu wódka jest Bogiem, a wiara nałogiem (2001), Nie zgadzam się na świat, w którym żyją moi bohaterowie (2002), U nas w Pietraszach (2002), Herkules (2004), a także seriali dokumentalnych: Tylko tato (2003) i Młode rekiny (2004-2005).

Siła obrazów Lidii Dudy jest ogromna, o czym może świadczyć fakt, że po emisji Nie zgadzam się na świat, w którym żyją moi bohaterowie (film o chłopcach w wieku od 7 do 14 lat, którzy żyją na ulicy) zorganizowano specjalne posiedzenie sejmowej komisji ds. dzieci i młodzieży.  Natomiast dokument U nas w Pietraszach (opowieść kilkuletniego chłopca o życiu w popegeerowskiej wsi) spowodował, że minister Barbara Labuda powołała zespół, który miał opracować program pomocy dla popegeerowskich wsi. 
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 30 czerwca 1958

miejsce urodzenia: Tychy, Polska

12 kwietnia 2006 roku otrzymała list gratulacyjny od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.
Ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim we Wrocławiu (Polska).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Czy jest szansa na to, żeby zobaczyć wszystkie filmy Lidii Dudy gdzieś indziej niż na TVP
Kultura (najlepiej gdzieś w internecie)? Można się z reżyserką jakoś skontaktować?

Tutaj jest wszystko pomieszane.Lidia Duda aktorka Starego Teatru w Krakowie, która jest na
zdięciu nie ma nic wspólnego z dokonaniami reżyserki Lidii Dudy.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones