[{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyserka"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"/person/ajax/roles/68510/2","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":42,"rate":6.5,"desc":"oceny","profession":"pracy reżysera"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":true,"career":{"name":"scenarzystka"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"/person/ajax/roles/68510/1","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":26,"rate":6.153846153846154,"desc":"ocen","profession":"scenariuszy"}},{"id":17,"name":"originalMaterials","above5p":false,"career":{"name":"autorka materiałów do scenariusza"},"ranking":{"name":"Materiałów do scenariusza","link":"/person/ajax/roles/68510/17","url":"/ranking/person/originalMaterials"},"rating":{"count":4,"rate":4,"desc":"oceny","profession":"materiałów do scenariusza"}}]
6,5
42 oceny pracy reżysera
Liliana Cavani
Liliana Cavani urodziła się 12 stycznia 1933 roku w Carpi, koło Modeny. Jej ojciec był architektem, wywodził się z konserwatywnej burżuazyjnej rodziny ziemiańskiej. Jej matka, od której przejęła fascynację kinem pochodziła z rodziny robotniczej, walczącej z ruchem faszystowskim. Ukończyła filologię klasyczną na Uniwersytecie Bolońskim oraz reżyserię filmową w rzymskim Centro Sperimentale di Cinematografia(Eksperymentalne Centrum Kinematografii). Realizowała dla telewizji RAI filmy dokumentalne o tematyce politycznej i społecznej. W 1966 roku zadebiutowała pełnometrażowym obrazem "Franciszek z Asyżu", wyprodukowanym dla telewizji. Jej kolejny film "Galileusz" również nakręcony dla telewizji został uznany za antyklerykalny i nigdy nie został wyemitowany. Znalazł jednak dystrybutora, dzięki czemu trafił do kin. "Kanibale" to pierwszy film, jaki nakręciła dla niezależnej firmy producenckiej. Nie został zbyt dobrze przyjęty przez publiczność, a Cavani powróciła do realizacji filmów dokumentalnych dla telewizji. Międzynarodową sławę zyskała w 1974 roku dzięki filmowi "Nocny portier". W 1979 roku zajęła się reżyserią opery we Florencji. Od tamtej pory wyprodukowała i wyreżyserowała kilka oper dla wielu teatrów w Europie. W 1989 roku ponownie nakręciła film o życiu św. Franciszka. Obraz niewiele przypominał produkcję wcześniej zrealizowaną dla telewizji. Cavani obecnie mieszka w Rzymie. W swoim rodzinnym Carpi założyła Associazione Fondo Liliana Cavani, gdzie jej filmy są zachowane i udostępniane.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 12 stycznia 1933

miejsce urodzenia: Carpi, Włochy

Ukończyła lingwistykę i filologię klasyczną na uniwersytecie w Bolonii oraz reżyserię w rzymskim Centro Sperimentale di Cinematografia.
Była członkiem jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmów w Berlinie - Berlinale w 1979 r.
Popiera centrolewicową Włoską Partię Demokratyczną (PD) pod przewodnictwem Walter'a Veltroni.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych