[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktorka"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/225365/6","url":"/ranking/person/actors/female"},"rating":{"count":2,"rate":8.5,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}}]
8,5
2 oceny gry aktorskiej
Lyda Roberti
Aktorka filmowa i teatralna. Urodziła się w rodzinie cyrkowców, jako dziecko podróżowała z rodzicami po Europie i Azji. Kiedy miała kilka lat, jej matka rozstała się z mężem i wraz z córką zamieszkały w Szanghaju. W późnych latach 20. przeprowadziły się do Kalifornii, gdzie Lyda znalazła pracę w wodewilu. W 1930 została odkryta przez producenta broadwayowskiego Lou Holtza. Rok później została gwiazdą teatru, dzięki udziałowi w sztuce "You Said It". W latach 1932-1935 wystąpiła w kilku komediach, głównie dla wytwórni Paramount, partnerując wybitnym komikom. Z powodzeniem śpiewała też w radiu i nagrywała piosenki. Od 1935 zaczęła mieć poważne problemy sercowe. Zagrała w kilku krótkometrażowych komediach Hala Roacha u boku Patsy Kelly. Role te były napisane dla Thelmy Todd, ale aktorka zmarła krótko przed rozpoczęciem zdjęć i zaproponowano je Lydzie. Później pojawiła się jeszcze w kilku filmach i odeszła na emeryturę. Niestety komediantka zmarła na atak serca kilka miesięcy później w Los Angeles. Doznała go schylając się, aby zawiązać sznurowadło. Krótko przed śmiercią występowała jeszcze w show radiowym Ala Jolsona. Spoczywa na cmentarzu Forest Lawn Memorial Park w Glendale (Kalifornia, USA). Jej siostra to aktorka Manya Roberti. Lyda była zamężna dwukrotnie.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 20 maja 1906

data śmierci: 12 marca 1938

miejsce urodzenia: Warszawa, Rosja , (obecnie Polska)

wzrost: 160 cm

dwukrotnie zamężna: 1. R.A. Golden (rozwód); 2. Bud Ernst (od 25.06.1935 do jej śmierci)
Zmarła w Los Angeles (Kalifornia, USA) na atak serca. Jest pochowana w Forest Lawn Memorial Park w Glendale (Kalifornia, USA).
Ma siostrę Manyę.