Małgorzata Walewska

biografie

(1)
 • Małgorzata Walewska urodziła się 5 lipca 1965 roku w Warszawie. Jest wybitną polską mezzosopranistką. Została zaliczona do grona dziesięciu najsławniejszych Polaków w zestawieniu, które sporządził tygodnik Time.
  Absolwentka Liceum Ogólnokształcące im. Czackiego w Warszawie oraz Szkoły Muzycznej II stopnia im. F. Chopina w Warszawie. W 1994 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Warszawie. Jeszcze w czasie studiów została laureatką Międzynarodowego Akademickiego Konkursu Wokalnego we Wrocławiu (II Nagroda, 1990) i Konkursu Alfreda Krausa na Wyspach Kanaryjskich (I Nagroda, 1992); była też finalistką Konkursu Belvedere (Wiedeń, 1992), Konkursu Luciano Pavarottiego (Filadelfia, 1992) i Konkursu im. Stanisława Moniuszki (Warszawa, 1992).

  Scenicznym debiutem artystki była rola Azy w "Manru" Paderewskiego na deskach Teatru Wielkiego w Warszawie (1991). Od tamtej pory w jej repertuarze znalazły się następujące partie: Judyta w "Zamku księcia Sinobrodego" Bartóka, rola tytułowa w "Carmen" Bizeta, Polina w "Damie pikowej" i Olga w "Eugeniuszu Onieginie" Czajkowskiego, Pierroto w "Lindzie z Chamonix" Donizettiego, Santuzza w "Rycerskości wieśniaczej" Mascagniego, Arnalta w "Koronacji Poppei" Monteverdiego, partie Verdiowskie - Fenena w "Nabuccu", Emilia w "Otellu", Amneris w "Aidzie", Ulrica w "Balu maskowym" i Miss Quickly w "Falstaffie", a także Charlotta w "Wertherze" Masseneta, Cieca w "La Giocondzie" Ponchiellego, rola tytułowa w "Samsonie i Dalili" Saint-Saënsa i Małgorzata w "Potępieniu Fausta" Berlioza.
  Z powodzeniem występuje także w repertuarze koncertowym i oratoryjnym wykonując m.in Magnificat Jana Sebastiana Bacha, IX Symfonia Beethovena, II i III Symfonia Gustava Mahlera, Stabat Mater Gioacchino Rossiniego, Msza C-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta, Msza Es-dur Franza Schuberta, Gloria Antonio Vivaldiego, Requiem Giuseppe Verdiego, Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta, Król Dawid Arthura Honeggera, Te Deum Antona Brucknera.
  Występowała gościnnie w teatrach operowych Berlina (Deutsche Oper), Bremy, Düsseldorfu (Deutsche Oper am Rhein), Essen, Genewy, Klagenfurtu, Las Palmas, Luksemburga, Rzymu (Teatro della Opera), Santa Cruz i Florydy (Palm Beach Opera). W latach 1996-98 związana była stałym kontraktem z wiedeńską Staatsoper, a od 1999 roku współpracuje z drezdeńską Semperoper.

  Wśród jej partnerów scenicznych znaleźli się m.in.: Renato Bruson, Placido Domingo, Simon Estes, Edita Gruberova, Thomas Hampson, Dmitrij Hvorostovsky, Luis Lima, Luciano Pavarotti i Bernhard Weikl. Brała udział w wielu festiwalach muzycznych. Śpiewała na scenach i estradach Austrii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Szwajcarii, Włoch oraz Stanów Zjednoczonych.

opinie i nagrody
multimedia