data urodzenia: 5 lipca 1965
miejsce urodzenia:Warszawa, Polska
stan cywilny:mąż Piotr Kokosiński, córka Alicja
Małgorzata Walewska

Małgorzata Walewska urodziła się 5 lipca 1965 roku w Warszawie. Jest wybitną polską mezzosopranistką. Została zaliczona do grona dziesięciu najsławniejszych Polaków w zestawieniu, które sporządził tygodnik Time. Absolwentka Liceum Ogólnokształcące im. Czackiego w Warszawie oraz Szkoły Muzycznej II stopnia im. F. Chopina w Warszawie. W 1994 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Warszawie. Jeszcze w czasie studiów została laureatką Międzynarodowego Akademickiego Konkursu Wokalnego we Wrocławiu (II Nagroda, 1990) i Konkursu Alfreda Krausa na Wyspach Kanaryjskich (I Nagroda, 1992); była też finalistką Konkursu Belvedere (Wiedeń, 1992), Konkursu Luciano Pavarottiego (Filadelfia, 1992) i Konkursu im. Stanisława Moniuszki (Warszawa, 1992). Scenicznym debiutem artystki była rola Azy w "Manru" Paderewskiego na deskach Teatru Wielkiego w Warszawie (1991). Od tamtej pory w jej repertuarze znalazły się następujące partie: Judyta w "Zamku księcia Sinobrodego" Bartóka, rola tytułowa w "Carmen" Bizeta, Polina w "Damie pikowej" i Olga w "Eugeniuszu Onieginie" Czajkowskiego, Pierroto w "Lindzie z Chamonix" Donizettiego, Santuzza w "Rycerskości wieśniaczej" Mascagniego, Arnalta w "Koronacji Poppei" Monteverdiego, partie Verdiowskie - Fenena w "Nabuccu", Emilia w "Otellu", Amneris w "Aidzie", Ulrica w "Balu maskowym" i Miss Quickly w "Falstaffie", a także Charlotta w "Wertherze" Masseneta, Cieca w "La Giocondzie" Ponchiellego, rola tytułowa w "Samsonie i Dalili" Saint-Saënsa i Małgorzata w "Potępieniu Fausta" Berlioza. Z powodzeniem występuje także w repertuarze koncertowym i oratoryjnym wykonując m.in Magnificat Jana Sebastiana Bacha, IX Symfonia Beethovena, II i III Symfonia Gustava Mahlera, Stabat Mater Gioacchino Rossiniego, Msza C-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta, Msza Es-dur Franza Schuberta, Gloria Antonio Vivaldiego, Requiem Giuseppe Verdiego, Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta, Król Dawid Arthura Honeggera, Te Deum Antona Brucknera. Występowała gościnnie w teatrach operowych Berlina (Deutsche Oper), Bremy, Düsseldorfu (Deutsche Oper am Rhein), Essen, Genewy, Klagenfurtu, Las Palmas, Luksemburga, Rzymu (Teatro della Opera), Santa Cruz i Florydy (Palm Beach Opera). W latach 1996-98 związana była stałym kontraktem z wiedeńską Staatsoper, a od 1999 roku współpracuje z drezdeńską Semperoper. Wśród jej partnerów scenicznych znaleźli się m.in.: Renato Bruson, Placido Domingo, Simon Estes, Edita Gruberova, Thomas Hampson, Dmitrij Hvorostovsky, Luis Lima, Luciano Pavarotti i Bernhard Weikl. Brała udział w wielu festiwalach muzycznych. Śpiewała na scenach i estradach Austrii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Szwajcarii, Włoch oraz Stanów Zjednoczonych.

znana z

ocena głosu

8,6 126 ocen
Sing
Panna Nana Noodleman (polski dubbing)
7,7 62 oceny
Piękna i Bestia
Madame Garderobe (polski dubbing)

filmografia

sortuj wg:

pokaż:

moja aktywność:

głosy
zwiń
2017 7,3
Piękna i Bestia(2017)
Beauty and the Beast

Madame Garderobe

  • (polski dubbing)
2016 7,3
Sing(2016)

Panna Nana Noodleman

  • (polski dubbing)
we własnej osobie
rozwiń
  • W 1994 roku ukończyła Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie (Polska).
  • Otrzymała następujące oznaczenia i medale:
    - 2002 r. - medalem "Militio pro Christo";
    - 2016 r. - Złoty Medal "Gloria Artis".
  • We wrześniu 1990 roku otrzymała II nagrodę na Międzynarodowym Międzyuczelnianym Konkursie Wokalnym we Wrocławiu w kategorii pieśni.
  • W 2008 roku otrzymała Perłę Honorową w konkursie Perły Polskiej Gospodarki, za krzewienie kultury Polskiej na świecie.
zobacz wszystkie tematy na forum

twórcy strony zobacz więcej

Cieszymy się, że Ty też masz łeb pełen filmów i chcesz podzielić się swoją wiedzą z innymi.
Niniejsza strona została utworzona dzięki takim jak Ty! Najwięcej treści dodali:

Dowiedz się więcej o