W okupowanej przez nazistów Francji dwie kobiety dołączają do powołanej przez Churchilla agencji wywiadowczej, by walczyć o wolność. Na podstawie prawdziwych wydarzeń.
Rozgrywająca się między Nowym Jorkiem a daleką północą Norwegii, „Słoneczna noc” podąża za amerykańską malarką Frances (Jenny Slate) i emigrantem Yashą (Alex Sharp) - nieprawdopodobną parą, którą los prowadzi na krąg podbiegunowy. Frances przybyła, aby rozpocząć karierę, podczas gdy Yasha przyjechał pochować swojego ojca w krainie Wikingów. Razem, pod słońcem, które nigdy nie zachodzi, żegnają się z przeszłością i odkrywają przyszłość oraz rodzinę, o której nie wiedzieli.
Owdowiały chasyd Shmuel (Géza Röhrig) nie może przestać myśleć o ciele zmarłej na raka żony. Ani o tym, co się z nim stanie. Wypytywanie niecierpliwego sprzedawcy trumien o drastyczne szczegóły w niczym mu nie pomaga. Dręczony koszmarami, szuka więc pomocy u nauczyciela biologii (Matthew Broderick).
Okrutny zbrodniarz terroryzuje Dziki Zachód w poszukiwaniu byłego członka swojej bandy, który zaczął nowe życie w spokojnym miasteczku zamieszkanym przez same kobiety.
Kelly Reichardt adaptuje trzy historie autorstwa Maile Meloy, w których snuje opowieści o życiu różnych kobiet z Montany. Skupia się przy tym głównie, choć nie wyłącznie, na trzech: zestresowanej prawniczce, opiekunce domowego ogniska i samotnej ranczerce. Każda z nich czegoś desperacko szuka, za czymś tęskni, próbując z godnością podejmować wyzwania dnia codziennego. Reżyserka drobiazgowo prezentuje odmienne oblicza swoich bohaterek, pozwalając każdej z nich rozkwitnąć na ekranie, nawet jeśli tylko przez kilka pojedynczych scen. To autentyczne, kompleksowe studium przypadków, wyważone, zaprezentowane z wyczuciem, bez popadania w nadmierny sentymentalizm. Eleganckie i mądre. Po premierowym pokazie na Sundance i późniejszym w Toronto krytycy rozpływali się w zachwytach, chwaląc grające w Certain Women znakomite aktorki i samą reżyserkę, którą recenzent „Variety” określił jako najbardziej subtelną artystkę spośród wielkich współczesnych amerykańskich twórców filmowych.
Na całym świecie w tajemniczych okolicznościach znika 2% populacji. Po trzech latach od wydarzenia mieszkańcy Mapelton dalej próbują pogodzić się z zaistniałą sytuacją i powrócić do normalnego życia.
Po drodze na konkurs piękności trzem nowojorskim drag queen psuje się samochód. Z konieczności spędzają weekend w małym, sennym miasteczku, wywracając do góry nogami życie jego mieszkańców.