Marcello, lubiany przez całe miasteczko psi fryzjer, kochający ojciec i okazjonalny handlarz kokainą odgryza się miejscowemu osiłkowi, który traktuje go jak marionetkę.
W pewnym królestwie monarchini pragnęła ponad wszystko syna, gdzieś indziej król zajmował się wyłącznie pchłą, a kolejnego monarchę kusiły dwie siostry.
Rozczarowany życiem nauczyciel spotyka swojego pełnego energii syna, którego nigdy nie uznał. Zabiera go do swojego domu na pół roku, co na zawsze zmienia ich życie.
Bogate, postępowe małżeństwo ratuje młodą pracownicę seksualną i oferuje jej schronienie w swoim wiejskim domu. Ich prawdziwe motywy wkrótce wychodzą na jaw.
Gianni to facet w średnim wieku, który mieszka w Rzymie z dominującą i wymagającą matką. Jedyną ucieczkę od rodzicielki i rosnących długów stanowią coraz częstsze wizyty w miejscowej tawernie. Jak mówi wschodnia sentencja "kryzys stwarza nowe możliwości". I takie pojawią się podczas obchodzonego 15 sierpnia święta Ferragosto. Wszyscy wyjeżdżają wtedy za miasto i bawią się. Tego dnia Gianniemu nadarzy się niespodziewana okazja… Film mający wszystkie elementy udanej komedii alla italiana – dużo jedzenia, dobrze nakreśleni bohaterowie oraz grupa kobiet, które porywają widza, będąc po prostu sobą. Ciepła i zabawna opowieść umiejętnie łącząca artyzm i humanitaryzm.
Namiętna i porywająca historia oparta na życiu pianisty jazzowego, Luci Floresa. Tragiczne wydarzenie, jakie spotkało go, gdy był małym chłopcem, wpłynęło na resztę jego życia. Kiedy na drodze w Afryce jego matka zginęła w wypadku samochodowym na jego oczach, Luca czuł się obsesyjnie winny za jej śmierć. Męka, jaką odczuwał po tragedii, ukształtowała muzyczną karierę mężczyzny.