Michał Feiertag

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/64158/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":521,"rate":8.374280230326296,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}}]
8,4
521 ocen gry aktorskiej
Michał Znicz
Michał Znicz pojawia się na mapie teatralnego życia stolicy tuż po I wojnie światowej. W teatrze "Sfinks" wykonuje monolog Gogola "Wariat". W kinie debiutuje jeszcze później. W 1934 roku dostaje główną rolę w komedii "Co mój mąż robi w nocy?"(1934) w reżyserii Michała Waszyńskiego. Zagrał fajtłapowatego pantoflarza, nieśmiałego człowieczka, którego piękna żona bezpodstawnie podejrzewa o najgorsze. Tym samym wyznaczył sobie emploi na reszte dwudziestolecia. W tym samym roku stworzył chyba najbogatszą postać w swojej filmowej karierze, niesłusznie szykanowanego przez uczniów profesora od francuskiego w "Młodym lesie" Józefa Lejtesa. Już w tonie czysto farsowym zabłysnął jako pan Królik w "Jadzi"(1936)Krawicza. Właściwie Michał Znicz wystąpił w wielu ważnych tytułach 2 połowy lat trzydziestych, zawsze był jednak w cieniu partnerów.
Według jednej z wersji popełnił samobójstwo w getcie, według innej zrobił to na wolności w wyniku choroby psychicznej.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 1888

data śmierci: 24 grudnia 1943

miejsce urodzenia: Warszawa, Rosja , (obecnie Polska)

żona Janina Morska
Zginął w Pruszkowie (Polska). Okoliczności śmierci nadal nie są jasne - być może został zadenuncjowany, być może popełnił samobójstwo.
W trakcie okupacji trafił do warszawskiego getta. Udało mu się uciec dzięki pomocy żony.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych