Michał Znicz 

Michał Feiertag

8,3
749 ocen gry aktorskiej
Michał Znicz
Michał Znicz pojawia się na mapie teatralnego życia stolicy tuż po I wojnie światowej. W teatrze "Sfinks" wykonuje monolog Gogola "Wariat". W kinie debiutuje jeszcze później. W 1934 roku dostaje główną rolę w komedii "Co mój mąż robi w nocy?"(1934) w reżyserii Michała Waszyńskiego. Zagrał fajtłapowatego pantoflarza, nieśmiałego człowieczka, którego piękna żona bezpodstawnie podejrzewa o najgorsze. Tym samym wyznaczył sobie emploi na reszte dwudziestolecia. W tym samym roku stworzył chyba najbogatszą postać w swojej filmowej karierze, niesłusznie szykanowanego przez uczniów profesora od francuskiego w "Młodym lesie" Józefa Lejtesa. Już w tonie czysto farsowym zabłysnął jako pan Królik w "Jadzi"(1936)Krawicza. Właściwie Michał Znicz wystąpił w wielu ważnych tytułach 2 połowy lat trzydziestych, zawsze był jednak w cieniu partnerów.
Według jednej z wersji popełnił samobójstwo w getcie, według innej zrobił to na wolności w wyniku choroby psychicznej.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 1888

data śmierci: 24 grudnia 1943

miejsce urodzenia: Warszawa, Rosja, (obecnie Polska)

żona Janina Morska
Zginął w Pruszkowie (Polska). Okoliczności śmierci nadal nie są jasne - być może został zadenuncjowany, być może popełnił samobójstwo.
W trakcie okupacji trafił do warszawskiego getta. Udało mu się uciec dzięki pomocy żony.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Wielki żal, że tak odszedł. Mógł zagrać jeszcze wiele wspaniałych ról, gdyby nie wojna.

Fantastyczny aktor, jeden z najlepszych w historii kina!

Bardzo charakterystyczna postać:) Potrafił swoją rolą wzbogacić każdy film!

Miał wszytko co aktor powinien mieć, doskonały komik , jeden z moich ulubionych aktorów międzywojnia. Przykro oglądać filmy gdy ma się świadomość jaki okrutny koniec go czekał. Szkoda ze nie zagrał w większej ilości komedii.

10/10

użytkownik usunięty

Michał Znicz to aktorski GENIUSZ.