Dane personalne:

wiek:

data urodzenia:

22 września 1979

miejsce urodzenia:

Neapol, Włochy
nagrody: Srebrny Niedźwiedź Najlepszy scenariusz za film Piranie w roku 2019 wraz z: Claudio Giovannesi , Maurizio Braucci Europejska Nagroda Filmowa (od 1997) Najlepszy europejski scenarzysta roku za film Gomorra w roku 2008 wraz z: Massimo Gaudioso , Matteo Garrone , Gianni Di Gregorio , Ugo Chiti , Maurizio Braucci David di Donatello Najlepszy scenariusz za film Gomorra w roku 2009 wraz z: Massimo Gaudioso , Matteo Garrone , Ugo Chiti , Gianni Di Gregorio , Maurizio Braucci oraz 1 nominacja
Roberto Saviano

Roberto Saviano - drugi po Salmanie Rushdim pisarz żyjący z wyrokiem śmierci za swą twórczość - to włoski dziennikarz i pisarz, któremu sławę przyniosła opublikowana w 2006 "Gomorra", w której opisał mechanizm funkcjonowania mafii neapolitańskiej. Urodził się w Neapolu, gdzie ukończył też wydział filozofii na Uniwersytecie Frederyka II. Jako dziennikarz współpracuje z takimi tytułami prasowymi, jak L'Espresso, La Repubblica, Nuovi Argomenti, Lo Straniero, Nazione Indiana. Na jesieni 2008 roku, dowiedziawszy się, że neapolitańska rodzina Casalesi wydała na niego wyrok śmierci, opuścił Włochy - ukrywa się teraz pod stałą ochroną policji. Jednocześnie za swą książkę zdobył szereg nagród, w styczniu 2008 roku tylko włoski nakład przekroczył 1.200.000 sztuk, a 6 laureatów nagrody Nobla (m.in. Orhan Pamuk, Dario Fo, Gunter Grass i Michaił Gorbaczow) podpisało list, wydrukowany w La Repubblice, w którym solidaryzują się z Saviano, krytykują rząd włoski za opieszałość i nazywają problem camorry "problemem demokracji", a nie wyłącznie sprawą kryminalną. Ekranizacja książki autorstwa Matteo Garrone z 2008 roku również zdobyła szereg nagród, w tym Europejską Nagrodę Filmową i Grand Prix w Cannes.

znany z

Roberto Saviano w filmie

ocena scenariuszy Roberto Saviano

9,1 35 ocen
Gomorra

(twórca serialu)
6,8 18 ocen
6,4 14 ocen

filmografia Roberto Saviano

sortuj wg:

pokaż:

moja aktywność:

scenarzysta
zwiń
2019 6,4
Piranie(2019)
La paranza dei bambini
2014 8,5
Gomorra(2014)
(serial 2014 - )

  • (twórca serialu)
2008 6,3
Gomorra(2008)
na podstawie
rozwiń
producent
rozwiń
we własnej osobie
rozwiń
  • Za to, że Saviano w swojej książce ujawnił mechanizmy działania mafii, ta wydała na niego wyrok śmierci i zapewniła, że zostanie on wykonany przed świętami 2008 roku.
  • Od wydania "Gomorry", Saviano jest pod stałą ochroną policji.
  • Ukończył wydział filozofii Neapolitańskiego Uniwersytetu Fryderyka II.
  • "Gomorra" zdobyła kilkanaście nagród w samych Włoszech (m.in. nagrodę Viareggio-Repaci, Premio Giancarlo Siani, Premio Dedalus, Premio "Lo Straniero", Premio Letterario Edoardo Kihlgren, Premio Tropea, nagrodę Vittorinich i Guido Dorso), została wydana w 42 krajach, The New York Times umieścił ją na liście najważniejszych książek 2007 roku, także The Economist włączył ją do listy 100 najważniejszych książek roku. Saviano to jedyny włoski autor obecny na obu listach.
zobacz wszystkie tematy na forum

twórcy strony zobacz więcej

Cieszymy się, że Ty też masz łeb pełen filmów i chcesz podzielić się swoją wiedzą z innymi.
Niniejsza strona została utworzona dzięki takim jak Ty! Najwięcej treści dodali:

dowiedz się więcej