Sabu Dastagir

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/109545/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":61,"rate":7.508196721311475,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}}]
7,5
61 ocen gry aktorskiej
Sabu I
Sabu był pierwszym indyjskim aktorem, któremu udało się zrobić wielką karierę w Hollywood. Mimo tego był skazany na stereotypowe role Hindusów. Przygodę z filmem rozpoczął w wieku dwunastu lat, kiedy wypatrzył go czyszczącego stajnie, reżyser Robert J. Flaherty, poszukujący wówczas w Indiach odtwórcy głównej roli do filmu "Elephant Boy" z 1937r. W późnych latach 40-stych i 50-tych znajdował się wśród najbogatszych gwiazd Hollywood i przyjaźnił się z wieloma sławami. W czasach kiedy to biali aktorzy przeważnie grali azjatyckie postacie, Sabu był poważany nie tylko ze względu na swój typ urody ale także za wrodzone zdolności aktorskie. Tworzył niezapomniane, egzotyczne kreacje w wielu spektakularnych w swoich czasach filmach przygodowych takich jak "Złodziej z Bagdadu" z 1940 roku czy "Księga dżungli" z roku 1942. W 1944 roku otrzymał obywatelstwo amerykańskie za udział w II wojnie światowej w Amerykańskich Siłach Powietrznych. Po wojnie powrócił do Hollywood jako bohater ale niestety dla niego, moda na pełne fantazji i egzotyki filmy już minęła. Grywał nadal w coraz słabszych filmach indyjskich księciów i inne podobne stereotypowe role. Jego śmierć na zawał serca w wieku 39-ciu lat była szokiem, ponieważ Sabu do ostatnich dni cieszył się znakomitym zdrowiem. Większość źródeł podaje jego pełne imię jako Sabu Destagir, jednak pojawiły się pogłoski jakoby było to imię jego brata, a jego prawdziwe imię miałoby brzmieć Selar Shaik Sabu.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 27 stycznia 1924

data śmierci: 2 grudnia 1963

miejsce urodzenia: Karapur, Indie Brytyjskie , (obecnie Indie)

wzrost: 168 cm

żona Marilyn Cooper (od 19.10.1948 do jego śmierci), 2 dzieci: Paul, Jasmine (ur. 1957)
Zmarł w Chatsworth (Kalifornia, USA) na atak serca.
Otrzymał amerykańskie obywatelstwo 4 stycznia 1944 roku za służbę na rzecz Amerykańskiej Armii w Siłach Powietrznych w czasie II wojny światowej.
Początkowo miał zagrać Birju w filmie "Mother India", jednak ostatecznie w postać wcielił się Sunil Dutt.