Selena Quintanilla

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktorka"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/396691/6","url":"/ranking/person/actors/female"},"rating":{"count":9,"rate":8.777777777777779,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":true,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/396691/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":1,"rate":10,"desc":"ocena","profession":"występów osoby"}}]
8,8
9 ocen gry aktorskiej
Selena I
Selena urodziła się w Niedzielę Wielkanocną 16 kwietnia 1971 w Lake Jackson w Teksasie. Była najmłodszym dzieckiem Marcelli i Abrahama Jr. Ojciec przyszłej Gwiazdy w latach 1957-1972 był wokalistą zespołu Los Dinos. Nie odniósł on jednak zamierzonego sukcesu, pomimo włożonego wysiłku i braku akceptacji ze strony słuchaczy. Dlatego też Abraham wycofał się z muzycznego przedsięwzięcia i poświęcił się rodzinie. Nadal jednak pozostawał pod silnym wpływem muzyki, często śpiewając sobie dawne przeboje. Swoją pasję przelał na córkę Suzette i syna Abrahama III, a potem także na Selenę. Nim jednak to się stało, dwójka starszych dzieci uczyła się gry na instrumentach-A.B na basie, zaś Susie na bębnach. Selena, mając trzy lata pewnego razu spytała ojca, czemu pomija ją w muzyce. Abraham wytłumaczył córce, że jej czas jeszcze nie nadszedł, lecz dziewczynka zbagatelizowała to i właśnie w tym momencie objawiła swój wielki talent. Zaśpiewała utwór "Blue moon",który zaliczał się do ulubionych piosenek ojca. Abraham wziął to pod uwagę i zaaranżował córkę do rodzinnej kapeli. Mając 6 lat,Selena śpiewała po angielsku i hiszpańsku (co nie stanowiło jednak źródła wzajemniej komunikacji w rodzinie). Gdy przyszła Gwiazda miała 9 lat, Abraham założył zespół "Selena y Los Dinos". Ów kapela występowała w restaruacji rodziny Quintanilla, założonej w 1980 roku. Każdy, kto ją odwiedził, był pod ogromnym wrażeniem głosu Seleny. Sugerowali oni rodzicom, że ich córka pewnego dnia zostanie wielką Gwiazdą. I jak się później okazało-mieli rację. Gdy restauracja zbankrutowała, rodzina Quintanilla, nie mając dachu nad głową, wyruszyła do Corpus Christi (stan Texas)i udzielała się na ślubach, ulicach. Selena wiele lat później wyznała, że zaczęła śpiewać, by zapewnić sobie i najbliższym jedzenie.

Wkrótce ciężka praca opłaciła się. Selena nagrała swój pierwszy album w 1984 r. pod pseudonimem "Freddie". Nie został on jednak wydany ;oryginalne kopie zakupił Abraham i wydał w 1995 r. na płycie Mis Primeras Grabaciones. Selena stawała się coraz popularniejsza, cały czas podróżowała. Przeszkadzało to w edukacji, więc Abraham wyciągnął ją ze szkoły gdy była w 8. klasie. Chociaż nigdy później nie uczęszczała do żadnej uczelni, ukończyła szkołę średnią dzięki szkole korespondecyjnej w Chicago.

W 1986 r. kariera Seleny naprawdę wystartowała. Wydała album Alpha, później w 1988 r. Preciosa i Dulce Amor. W 1989 r.u podpisała umowę z Capitol/EMI Latin. Koncerty Seleny przyciągały coraz więcej ludzi, zespół rozrastał się,dołączył Pete Astudillo,nagrał duety Yo Te Amo i Siempre Estoy Pensando En Ti. Brat Seleny, Abraham III "A.B", był w większości twórcą jej piosenek. Wspólnie z Pete'm Astudillo napisali pierwszy wielki przebój Seleny, który otworzył jej drogę ku sławie- "Como la flor".


W 1988 r. młodziutka Wokalistka po raz pierwszy spotkała Chrisa Pereza. Rodzina Seleny wynajęła go w 1990 roku, gdyż potrzebowali gitarzysty. Wkróce też młodzi zakochali się w sobie i coraz częściej myśleli o ślubie. Gdy Abraham dowiedział sie o wszystkim, wyrzucił wybranka córki z zespołu. Mimo to Selena i Chris wzięli potajemny ślub 3 marca 1992 roku. Pan Quintanilla w końcu pogodził się z tym i zaakceptował młodego gitarzystę jako swojego zięcia.

W 1990 r. fanka Seleny przedstawiła Abrahamowi ideę powstania fanklubu. Była to Yolanda Saldivar. Jej życzenie zostało przyjęte. Później często nazywała się największą wielbicielką Seleny. Yolanda stała się jej bardzo bliską przyjaciółką,zaś potem-największym wrogiem. Selena wydawała kolejne przebojowe albumy Ven Comingo, Baila Esta Cumbia oraz Entre a Mi Mundo z 1992 r., z którego pochodzą przeboje Como La Flor i La Carcacha. W 1993 r. dostała nagrodę Grammy dla najlepszego meksykańsko-amerykańskiego albumu za płytę Live. Ale to 1994 r. był jej najlepszym rokiem, który sprawił, że stała się supergwiazdą. Wydała album Amor Prohibido, który do marca 1995 r. sprzedał się w liczbie 400000 kopii. Zawierał takie przeboje jak Amor Prohibido, Bidi Bidi Bom Bom, Fotos y Recuerdos, No Me Queda Mas i El Chico Del Apartamento 512. W tym samym roku Selena otworzyła swój butik i salon Selena Itd w Corpus Christi. Jej marzeniem było sprzedawanie odzieży i biżuterii; kochała być projektantem - sama wymyślała swoje sceniczne stroje. W styczniu 1995 r. otworzyła kolejny salon w San Antonio w Teksasie.

W lutym rozpoczęły się kłopoty z fanklubem Seleny. Ludzie żalili się, że nie otrzymywali pakietów, pomimo iż za nie zapłacili. Rodzina Quintanilla stanęła naprzeciw Yolandy, która była również kierownikiem butików. Fundusze w bardzo szybkim czasie znikły z konta fanclubu Seleny. Okazało się, że za wszystkim stoi Saldivar, która ukradła te pieniędze. 30 marca Selena poszła się spotkać z Yolandą, chcąc odzyskać dokumenty i zagrabione mienie fanów. Saldivar przebywała wówczas w motelu Days Inn. Kiedy jednak Artystka i jej mąż wrócili do domu tej nocy, odkryli, że Yolanda nie wywiązała się z danego słowa i wielu dokumentów nadal brakuje. Następnego dnia Selena poszła się spotkać z Saldivar jeszcze raz. Gdy była na miejscu, Yolanda powiedziała jej, że została zgwałcona w Monterey i musi zasięgnąć konsultacji lekarza. Selena zawiozła ją do szpitala,zaś po godzinie wróciły do motelu. Artystka posprzeczała się z Saldivar i powiedziała, że nie może jej więcej zaufać. Gdy Selena zmierzała w kierunku drzwi, Saldivar wyciagnęła pistolet i postrzeliła Piosenkarkę. Kula trafiła ją w plecy i wyleciała powyżej prawej piersi. Wszystkimi siłami Selena zbiegła do haluu, by wezwać pomoc. Upadła na piętrze, urzędnik zadzwonił po pogotowie. Wezwana karetka zabrała ją do szpitala, gdzie zmarła o godzinie 13.05.


Wiadomość o śmierci Seleny rozniosła się po całym świecie. Nieutuleni w żalu pozostali rodzina, przyjaciele oraz całe rzesze fanów, którzy kochali jej piosenki. Piątek, w który zmarła Selena, nazywany jest Czarnym Piątkiem.

Jej album Dreaming of You, komplikacja hiszpańskojęzycznych przebojów oraz nowych anglojęzycznych piosenek, debiutował na pierwszym miejscu muzycznej listy Billboard w Stanach Zjednoczonych.

W październiku 1995 r. sąd w Houston skazał Saldivar za morderstwo, wymierzając karę dożywocia z możliwością zwolnienia najwcześniej po upływie trzydziestu lat.

W 1997 r. powstał film Selena upamiętniający życie piosenkarki. Tytułową rolę odegrała Jennifer Lopez. Film sprawił, że sława Seleny jeszcze bardziej wzrosła, zaś jej osoba stała się prawdziwą legendą. Do dziś wydawane są pamiętkowe płyty i kasety tragicznie zmarłej Gwiazdy.

W 1999 roku Selena trafiła do Księgi Rekordów Guinessa w kategorii "Najbardziej Dominująca Artystka". W 2005 roku- gdy przypadała 10 rocznica śmierci Piosenkarki, burmistrz miejscowości Corpus Christi ustanowił dzień 31 marca jako "Dzień Pamięci Seleny".

7 kwietnia 2005 odbył się koncert ¡Selena Vive! upamiętniający dziesiątą rocznicę śmierci Seleny. Wystąpili m.in.: Jennifer Lopez, Thalia, Soraya, Juan Gabriel, Gloria Estefan, Paulina Rubio. Zostały wydanie płyty CD i DVD z zapisem tego koncertu.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 16 kwietnia 1971

data śmierci: 31 marca 1995

miejsce urodzenia: Lake Jackson, Teksas, USA

wzrost: 165 cm

mąż Chris Perez (02.04.1992 - 31.03.1995, jej śmierć)
Selena została zamordowana. Miejscem śmierci było Corpus Christi w stanie Teksas w USA.
Yolanda Saldivar, zabójczyni Seleny twierdziła, że oddane strzały były dziełem przypadku. Było to słabe alibi w jej wykonaniu i 23.10.1995 roku została uznana winną popełnienia morderstwa pierwszego stopnia i skazana na dożywocie.
Selena uczyła się korespondencyjnie na Uniwersytecie Pacific Western w Kaliforni.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Wczoraj minęła dwudziesta rocznica jej śmierci. " Bardzo mnie zawsze boli, gdy umiera utalentowany człowiek, świat bowiem bardziej ludzi takich potrzebuje niż niebo."-Georg Christoph Lichtenberg

  1
  • Zmarła równe dwa lata po Brandonie Lee i nawet w podobny sposób chodzi o to, że oboje zostali zastrzeleni. To trochę dziwne

   1
   • Selena od początku swego życia była wyjątkowa. Urodziła się w Niedzielę Wielkanocną. Miała wspaniały głos i była przepienkną kobietom. Poznałam ją dzięki filmowi Selena. Oczarowała mnie tam. A teraz za karzdym razem kiedy go oglądam mam nadzieję że Selenka nie umrze. A potem zawsze płaczę.

   • Chris

    użytkownik usunięty

    musze przyznac, ze bylam troche w szoku, ze Chris ponownie sie ozenil. oczywiscie ciesze sie, ze potrafil pozbierac sie po tej tragedii, ze ulozyl sobie zycie na nowo, ma rodzine, ale jakos dziwnie sie czulam jak znalazlam ta informacje. niestety udalo mi sie znalezc tylko nazwisko Jego drugiej zony, nic wiecej. ... więcej

   • Nie wiecie gdzie można pobrać piosenkę El Chico Del Apartamento 512. Szukam jej od kilku dni i nic. Była bym bardzo wdzięczna za pomoc. http://www.youtube.com/watch?v=VydzRys3V AA