John Simon Ritchie

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/9728/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":3,"rate":9.333333333333334,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":true,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/9728/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":3,"rate":9,"desc":"oceny","profession":"występów osoby"}}]
9,3
3 oceny gry aktorskiej
Sid Vicious I
Sid Vicious był basistą legendarnej punkowej kapeli z Wielkiej Brytanii - The Sex Pistols. Nie tworzył jej od początku - zastąpił w zespole Glen'a Matlock'a, któremu przestało się chyba w zespole podobać i który ponoć inaczej wyobrażał sobie jego działalność.
Sid był fanem Pistolsów, stanięcie razem z nimi na scenie musiało być dla niego ogromnym wydarzeniem. Problem w tym, iż Vicious kompletnie nie potrafił grać na basie. Gra w punkowym zespole nie wymaga jednak wirtuozerii, więc Sid podołał zadaniu.
Pistolsi nie robili sobie nic z konwenansów, ignorowali fundamentalne dla Brytyjczyków reguły, mieli podarte ubrania, źle wyglądali. Esencą tej postawy - zawartej w tytule dokumentu o grupie - "The Filth and The Fury" - był Vicious - naćpany, ze swastyką na koszulce.
O ile swastyka mogła jedynie budzić zgorszenie i niechęć wobec Sid'a, o tyle narkotyki okazały się dla niego zabójcze. Basista przedawkował heroinę po zakończeniu przez grupę trasy po USA. Oczekiwał w tym czasie na orzeczenie sądu, który miał stwierdzić, czy oskarży go o zamordowanie jego dziewczyny - Nancy Spungen, którą znaleziono martwą w ich pokoju hotelowym.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 10 maja 1957

data śmierci: 2 lutego 1979

miejsce urodzenia: Londyn, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 188 cm

W latach 70. XX w. przez krótki okres grał na perksuji w zespole Siouxsie and the Banshees.
Zmarł w Nowym Jorku (Nowy Jork, USA) z powodu przedawkowania heroiny. Jego ciało zostało skremowane, a prochy rozsypała jego matka Anne na grobie jego dziewczyny Nancy Spungen, na cmentarzu King David Memorial Park w Bensalem (Pensylwania, USA).
W 2008 roku wykorzystano jego wizerunek w kampanii reklamowej Converse'a.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych