Historyczno-patriotyczny program o Warszawie oparty o archiwalne materiały filmowe, fotografie, ryciny ukazujące losy miasta od czasów sprzed II wojny światowej, poprzez wojnę i okupację aż po odbudowę miasta i jej stan obecny. Narrację do tych materiałów stanowią tematycznie dobrane fragmenty wierszy i piosenek o Warszawie. Program zrealizowano z okazji rocznicy wyzwolenia Warszawy.
Hodowcy gołębi to szczególna odmiana pasjonatów, w większości mężczyzn. Do swojego hobby włączają element rywalizacji w formie konkursów długodystansowych lotów gołębi pocztowych. Każdy ptak posiada obrączkę rodową. Podstawą oceny lotu jest suma zdobytych punktów oceniających długość lotu ptaka. Podaje się ją w godzinach i minutach, a odczytuje z uruchomionych komisyjnie i zaplombowanych zegarów. W filmie "Ptaki" gołębie pokonały odcinek około 500 km w blisko 10 godzin, zapewne w mniej lub bardziej sprzyjających warunkach pogodowych, ryzykując spotkanie z drapieżnikami. Hodowcy oczekiwali ich powrotu, obserwując niebo. Z kolei kamera z zaciekawieniem zaglądała im w twarze zwrócone ku górze, jakby na czas konkursu oderwane od przyziemnych spraw. Ich postawa, jak i sposób obserwacji realizuje idée fixe kina Kazimierza Karabasza, klasyka polskiej szkoły dokumentu, czyli "cierpliwe oko".
Mateuszek najbardziej ze wszystkich czynności na świecie nie cierpi się myć. Trafia przez to do krainy wiecznego brudu. Dzięki pomocy przyjaciół szybko wydobywa się z tarapatów.