Tommy Wiseau 

Thomas Pierre Wiseau

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":2168,"rate":6.138376383763838,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":278,"rate":3.3920863309352516,"desc":"ocen","profession":"pracy reżysera"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":true,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":243,"rate":3.2098765432098766,"desc":"oceny","profession":"scenariuszy"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":54,"rate":5.2592592592592595,"desc":"oceny","profession":"pracy producenta"}}]
6,1
2 168 ocen gry aktorskiej
Tommy Wiseau
Tommy Wiseau prawdopodobnie urodził się 3 października 1955 roku. Wiele szczegółów dotyczących jego życia prywatnego, takich jak wiek czy pochodzenie pozostaje niezweryfikowanych, a sam zainteresowany nigdy ich nie potwierdził. W wywiadach po premierze swego debiutu, mówiąc o wieku, wskazywał na 1968 lub 1969 rok jako datę narodzin. Greg Sestero, bliski przyjaciel Tommy'ego wyznał, że twórca urodził się w latach 50., w kraju bloku wschodniego. Udzielając wywiadów Wiseau mówił, że kiedyś mieszkał we Francji, gdzie pracował jako kelner. Później twierdził, że w Nowym Jorku, a jego rodzina osiedliła się w południowej Luizjanie. 28 maja 1985 roku przyjął obywatelstwo amerykańskie i przeprowadził się do San Francisco, gdzie sprzedawał na ulicy zabawki turystom. Były wśród nich małe ptaszki, wówczas popularne w Europie. Stąd zrodził się pomysł, aby zmienić nazwisko na Wiseau (po francusku ptak to oiseau). Według Sestero Tommy prowadził później w San Francisco firmę Street Fashion USA, która sprzedawała dżinsy. Następnie przyszły twórca "The Room" kupił, a potem wynajął powierzchnie handlowe w San Francisco oraz Los Angeles, dzięki czemu stał się bogaty.

W wywiadach Wiseau wyznał, że uczył się w grupie teatralnej American Conservatory Theater w San Francisco, założonej przez Williama Balla, u nauczyciela aktorstwa Vincenta Chase'a, w szkole Shelton Studios w San Francisco oraz szkole teatralnej Stella Adler Academy of Acting w Los Angeles. Wiseau twierdzi również, że uzyskał dyplom z psychologii w Centrum Kształcenia Ustawicznego Laney College w Oakland. Pomysł na zrobienie kariery filmowej nabrał realnego wymiaru, po tym jak Wiseau brał udział w wypadku samochodowym, przez co spędził kilka tygodni w szpitalu. Twórca postanowił wykorzystać drugą szansę daną od losu i spełnić marzenie o zostaniu aktorem. W 1998 roku na zajęciach aktorskich w San Francisco poznał Grega Sestero, z którym się zaprzyjaźnił. Później obaj podjęli decyzję o wyjeździe do Los Angeles i zaistnieniu w świecie filmowym. Kolejne niepowodzenia, z którymi się zmagali spowodowały, że postanowili nakręcić własne dzieło. Wiseau zaczął pisać scenariusz "The Room". Produkcja miała premierę 27 czerwca 2003 roku i doczekała się miana najgorszego filmu w historii. Mimo to w 2004 roku artysta otrzymał za nią nagrodę publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Niezależnych i Wideo w Nowym Jorku. Nie wiadomo skąd Wiseau zdobył na nakręcenie obrazu budżet w wysokości 6 milionów dolarów. Oficjalnie uzyskał go podczas importu skórzanych płaszczy z Korei do USA. Jednak niektórzy twierdzą, że nakręcenie "The Room" miało związek z praniem brudnych pieniędzy.

W tym samym roku premierę miał jego dokument - "Homeless in America", za który otrzymał, wraz z Kayą Redford, nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Niezależnych i Wideo w Nowym Jorku. W kolejnych latach Wiseau zagrał m.in. w krótkometrażowym horrorze "The House That Drips Blood on Alex", serialu "The Neighbors", który także wyreżyserował oraz filmie akcji "Samurai Cop 2: Deadly Vengeance". W 2013 roku Greg Sestero oraz Tom Bissell, autor opowiadania "Expensive Trips Nowhere", które posłużyło za kanwę scenariusza filmu "Najsamotniejsza z planet", napisali książkę "Disaster Artist: My Life Inside The Room, the Greatest Bad Movie Ever Made". Otrzymali za nią nagrodę National Arts & Entertainment Journalism Awards. W 2017 roku doczekała się adaptacji filmowej, wyreżyserowanej przez Jamesa Franco, który wcielił się także w postać samego Wiseau, za co otrzymał m.in. Złoty Glob. W tym samym roku Tommy zagrał w nagrodzonym na Gasparilla Film Festival obrazie Justina MacGregora, "Najlepsi przyjaciele vol. 1", do którego scenariusz napisał Sestero. W 2018 roku obraz doczekał się kontynuacji - "Najlepsi przyjaciele vol. 2". W 2016 roku Rick Harper nakręcił dokument "Room Full of Spoons", opowiadający o filmie "The Room", w którym badał także przeszłość Wiseau. Autor odkrył wówczas, że ten jest Polakiem i pochodzi z Poznania, a jego prawdziwe nazwisko to Tomasz Wieczorkiewicz.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 3 października 1955

wzrost: 175 cm

Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych