Tommy Wiseau 

Thomas Pierre Wiseau

6,2
2 363 oceny gry aktorskiej
Tommy Wiseau
Tommy Wiseau prawdopodobnie urodził się 3 października 1955 roku. Wiele szczegółów dotyczących jego życia prywatnego, takich jak wiek czy pochodzenie pozostaje niezweryfikowanych, a sam zainteresowany nigdy ich nie potwierdził. W wywiadach po premierze swego debiutu, mówiąc o wieku, wskazywał na 1968 lub 1969 rok jako datę narodzin. Greg Sestero, bliski przyjaciel Tommy'ego wyznał, że twórca urodził się w latach 50., w kraju bloku wschodniego. Udzielając wywiadów Wiseau mówił, że kiedyś mieszkał we Francji, gdzie pracował jako kelner. Później twierdził, że w Nowym Jorku, a jego rodzina osiedliła się w południowej Luizjanie. 28 maja 1985 roku przyjął obywatelstwo amerykańskie i przeprowadził się do San Francisco, gdzie sprzedawał na ulicy zabawki turystom. Były wśród nich małe ptaszki, wówczas popularne w Europie. Stąd zrodził się pomysł, aby zmienić nazwisko na Wiseau (po francusku ptak to oiseau). Według Sestero Tommy prowadził później w San Francisco firmę Street Fashion USA, która sprzedawała dżinsy. Następnie przyszły twórca "The Room" kupił, a potem wynajął powierzchnie handlowe w San Francisco oraz Los Angeles, dzięki czemu stał się bogaty.

W wywiadach Wiseau wyznał, że uczył się w grupie teatralnej American Conservatory Theater w San Francisco, założonej przez Williama Balla, u nauczyciela aktorstwa Vincenta Chase'a, w szkole Shelton Studios w San Francisco oraz szkole teatralnej Stella Adler Academy of Acting w Los Angeles. Wiseau twierdzi również, że uzyskał dyplom z psychologii w Centrum Kształcenia Ustawicznego Laney College w Oakland. Pomysł na zrobienie kariery filmowej nabrał realnego wymiaru, po tym jak Wiseau brał udział w wypadku samochodowym, przez co spędził kilka tygodni w szpitalu. Twórca postanowił wykorzystać drugą szansę daną od losu i spełnić marzenie o zostaniu aktorem. W 1998 roku na zajęciach aktorskich w San Francisco poznał Grega Sestero, z którym się zaprzyjaźnił. Później obaj podjęli decyzję o wyjeździe do Los Angeles i zaistnieniu w świecie filmowym. Kolejne niepowodzenia, z którymi się zmagali spowodowały, że postanowili nakręcić własne dzieło. Wiseau zaczął pisać scenariusz "The Room". Produkcja miała premierę 27 czerwca 2003 roku i doczekała się miana najgorszego filmu w historii. Mimo to w 2004 roku artysta otrzymał za nią nagrodę publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Niezależnych i Wideo w Nowym Jorku. Nie wiadomo skąd Wiseau zdobył na nakręcenie obrazu budżet w wysokości 6 milionów dolarów. Oficjalnie uzyskał go podczas importu skórzanych płaszczy z Korei do USA. Jednak niektórzy twierdzą, że nakręcenie "The Room" miało związek z praniem brudnych pieniędzy.

W tym samym roku premierę miał jego dokument - "Homeless in America", za który otrzymał, wraz z Kayą Redford, nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Niezależnych i Wideo w Nowym Jorku. W kolejnych latach Wiseau zagrał m.in. w krótkometrażowym horrorze "The House That Drips Blood on Alex", serialu "The Neighbors", który także wyreżyserował oraz filmie akcji "Samurai Cop 2: Deadly Vengeance". W 2013 roku Greg Sestero oraz Tom Bissell, autor opowiadania "Expensive Trips Nowhere", które posłużyło za kanwę scenariusza filmu "Najsamotniejsza z planet", napisali książkę "Disaster Artist: My Life Inside The Room, the Greatest Bad Movie Ever Made". Otrzymali za nią nagrodę National Arts & Entertainment Journalism Awards. W 2017 roku doczekała się adaptacji filmowej, wyreżyserowanej przez Jamesa Franco, który wcielił się także w postać samego Wiseau, za co otrzymał m.in. Złoty Glob. W tym samym roku Tommy zagrał w nagrodzonym na Gasparilla Film Festival obrazie Justina MacGregora, "Najlepsi przyjaciele vol. 1", do którego scenariusz napisał Sestero. W 2018 roku obraz doczekał się kontynuacji - "Najlepsi przyjaciele vol. 2". W 2016 roku Rick Harper nakręcił dokument "Room Full of Spoons", opowiadający o filmie "The Room", w którym badał także przeszłość Wiseau. Autor odkrył wówczas, że ten jest Polakiem i pochodzi z Poznania, a jego prawdziwe nazwisko to Tomasz Wieczorkiewicz.
Zobacz pełny opis

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 3 października 1955

wzrost: 175 cm

Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Wszystkiego najlepszego!!! :)

Zdecydowanie. Wystarczy obejrzeć jedną, dowolną scenę z The Room z jego udziałem. Koleś ustanowił absolutne mistrzostwo. Przy nim Arnie to niemalże Sean Connery :)

j.w.

Tommy... Wieczór?

użytkownik usunięty

Jakiś czas temu Greg Sestero (człowiek, który w The Room grał Marka) wydał książkę, w której opisał historię o tym jak powstało opus magnum Tommy'ego. I jeden człek, który przeczytał książkę stwierdził, że rozwiązał zagadkę kraju, z którego pochodzi Tommy... I cóż... Po prostu zostawię tutaj link do posta na reddicie -...

więcej

Kto jest lepszym aktorem i dlaczego? Dla mnie Tommy, a ten Day-Lewis dla mnie w ogóle jest przreklemaowany. Wiseau zagrałby dużo lepiej w "Aż poleje się krew" i "Mojej lewej stopie" i jak to możliwe, że taka miernota jak DDL ma trzy Oscary, a taki gigant aktorski jak Tommy nie doczekał się do dzisiaj ani jednej...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones