Mieczysław Antoni Sędzimir Halik

[{"id":21,"name":"himself","above5p":true,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/138191/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":22,"rate":9.318181818181818,"desc":"oceny","profession":"występów osoby"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":true,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"/person/ajax/roles/138191/1","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":3,"rate":9,"desc":"oceny","profession":"scenariuszy"}},{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"/person/ajax/roles/138191/2","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":3,"rate":9,"desc":"oceny","profession":"pracy reżysera"}},{"id":3,"name":"cinematographer","above5p":true,"career":{"name":"operator"},"ranking":{"name":"Zdjęć","link":"/person/ajax/roles/138191/3","url":"/ranking/person/cinematographer"},"rating":{"count":3,"rate":9,"desc":"oceny","profession":"zdjęć"}}]
9,3
22 oceny występów osoby
Tony Halik
Dziennikarz, reżyser i producent filmowy. Obywatel Polski i Argentyny. W czasie II Wojny Światowej był pilotem RAFu, odbył liczne podróże przez wszystkie kontynenty realizując filmy dla amerykańskiej sieci telewizyjnej NBC. W latach 70-tych wrócił do Polski i przez ponad 20 lat kręcił filmy podróżnicze dla polskiej TV, wraz z żoną Elżbietą Dzikowską. Utworzyły one najdłuższy serial przyrodniczy w telewizji polskiej "Pieprz i wanilia". Program emitowany jest na antenie polskiej ponad 25 lat. Opublikował 10 książek, zrealizował kilkaset filmów dokumentalnych.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 24 stycznia 1921

data śmierci: 23 maja 1998

miejsce urodzenia: Toruń, Polska

dwukrotnie żonaty: 1. Pierrette Andrée Courtin (od 1946), syn Ozana (ur. 05.01.1959); 2. Elżbieta Dzikowska (od 1974 do jego śmierci)
W 1976 roku, razem ze swoją żoną oraz profesorem Edmundo Guillenem, dokonuje odkrycia legendarnej stolicy Inków - Vilcabamby.
Zmarł w Warszawie (Polska). Został pochowany na warszawskim Cmentarzu Bródnowskim w grobie rodzinnym.
Po jego śmierci, w roku 1993 w Toruniu, powstało Muzeum Podróżników imienia Tony Halika. Większość eksponatów do tej placówki, podarowała żona wielkiego podróżnika, Elżbieta Dzikowska. Eksponaty pochodzą ze wspólnych wypraw małżonków.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Nigdy nie był pilotem RAF i z tego powodu nie mógł być też strącony nad Francją. W spisie sił powietrznych jest nazwisko Halik Piotr radiooperator który zginął 6.01.1944 r i został pochowany we Włoszech. Służba Halika w Luftwaffe to tez nie w siłach powietrznych a w obronie przeciw lotniczej. Pan ... więcej

 • zapewne kilkuset swych statystycznych, przeciętnych rodaków. Zjechał cały świat, poznał masę ludzi. Mimo to, w sieci jest tak naprawdę niewiele informacji na jego temat. Jest wiele stron, ale powtarzają one te same wiadomości. Czy to nie dziwne?

  1
  • Naprawdę nie imponuje wam ten człowiek?? Nie wiecie kim on jest? Chryste tyle godzin spędziłem na oglądaniu tych wszystkich plemion. Z wypiekami na twarzy śledziłem przygody. Może jednak tylko ja pamiętam ten program, może tylko ja składam Hołd Legendzie. Tony Halik byłeś zawsze wielkim ... więcej

   5
   2
   • Halik to świetny podróżnik i znawca kultur indiańskich .Niestety Inanowie których badał zostali potem zupełnie wyniszczeni .

    1
    • oczywiście 10/10. „...Każdy urodził się pod jakąś gwiazdą, złą czy dobrą: gwiazdą przeznaczenia...Ja urodziłem się, tak przynajmniej mi się wydaje, pod gwiazdą przygody. Ale powodzenie musiałem sobie sam zdobywać, nie spadło mi ono z nieba. Trzeba było łapać każdą okazję i ... więcej

     1