Tony Halik 

Mieczysław Antoni Sędzimir Halik

9,3
34 oceny występów osoby
Tony Halik
Dziennikarz, reżyser i producent filmowy. Obywatel Polski i Argentyny. W czasie II Wojny Światowej był pilotem RAFu, odbył liczne podróże przez wszystkie kontynenty realizując filmy dla amerykańskiej sieci telewizyjnej NBC. W latach 70-tych wrócił do Polski i przez ponad 20 lat kręcił filmy podróżnicze dla polskiej TV, wraz z żoną Elżbietą Dzikowską. Utworzyły one najdłuższy serial przyrodniczy w telewizji polskiej "Pieprz i wanilia". Program emitowany jest na antenie polskiej ponad 25 lat. Opublikował 10 książek, zrealizował kilkaset filmów dokumentalnych.
Zobacz pełny opis

dane personalne:

data urodzenia: 24 stycznia 1921

data śmierci: 23 maja 1998

miejsce urodzenia: Toruń, Polska

dwukrotnie żonaty: 1. Pierrette Andrée Courtin (od 1946), syn Ozana (ur. 05.01.1959); 2. Elżbieta Dzikowska (od 1974 do jego śmierci)
W 1976 roku, razem ze swoją żoną oraz profesorem Edmundo Guillenem, dokonuje odkrycia legendarnej stolicy Inków - Vilcabamby.
Zmarł w Warszawie (Polska). Został pochowany na warszawskim Cmentarzu Bródnowskim w grobie rodzinnym.
Po jego śmierci, w roku 1993 w Toruniu, powstało Muzeum Podróżników imienia Tony Halika. Większość eksponatów do tej placówki, podarowała żona wielkiego podróżnika, Elżbieta Dzikowska. Eksponaty pochodzą ze wspólnych wypraw małżonków.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Nigdy nie był pilotem RAF i z tego powodu nie mógł być też strącony nad Francją. W spisie sił powietrznych jest nazwisko Halik Piotr radiooperator który zginął 6.01.1944 r i został pochowany we Włoszech. Służba Halika w Luftwaffe to tez nie w siłach powietrznych a w obronie przeciw lotniczej. Pan Halik koloryzował jak...

więcej

zapewne kilkuset swych statystycznych, przeciętnych rodaków. Zjechał cały świat, poznał masę ludzi. Mimo to, w sieci jest tak naprawdę niewiele informacji na jego temat. Jest wiele stron, ale powtarzają one te same wiadomości. Czy to nie dziwne?

Naprawdę nie imponuje wam ten człowiek?? Nie wiecie kim on jest?
Chryste tyle godzin spędziłem na oglądaniu tych wszystkich plemion. Z wypiekami na twarzy śledziłem przygody. Może jednak tylko ja pamiętam ten program, może tylko ja składam Hołd Legendzie.
Tony Halik byłeś zawsze wielkim odkrywcą R.I.P

Halik to świetny podróżnik i znawca kultur indiańskich .Niestety Inanowie których badał zostali potem zupełnie wyniszczeni .

oczywiście 10/10.
„...Każdy urodził się pod jakąś gwiazdą, złą czy dobrą: gwiazdą przeznaczenia...Ja urodziłem się, tak przynajmniej mi się wydaje, pod gwiazdą przygody. Ale powodzenie musiałem sobie sam zdobywać, nie spadło mi ono z nieba. Trzeba było łapać każdą okazję i walczyć, naginać ją do swego życzenia i...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones